Zkouska (predtermin 12.1.2007) - Pankrac

Wolda
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 27
Registrován: 25. 10. 2006 22:27
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Zkouska (predtermin 12.1.2007) - Pankrac

Příspěvek od Wolda »

Takze, nejprve upozorneni! My co jsme tam byli na 15:30, i pres vsechna predchozi prohlaseni o ustnim zkouseni, jsme byli zkouseni de-facto pisemne. Mozna ze proto, ze uz se mu tam nechtelo v patek ve ctyri byt dele, nez bylo nutne (mozna, ze na zacatku o tom neco rekl, ja kazdopadne diky bouracce tramvaje prisel pozde). Probihalo to vicemene tak, ze vzdy k nekomu z nas prisel a neco nam zadal, jen posledni priklad byl vylozene na nejakem papirku... Takze tezko soudit, co z toho muzete potkat Vy...

Kazdopadne, ja mel celkem 3 otazky:

1) Definujte castecne usporadani ... Overte, zda relace R: N->N xRy <=> (|x|>=|y| & x <> -y) je castecne usporadani a pokud ano, nakreslete Hasseho diagram.

def. najdete napr. v Kapitolach. Ta relace castecne usporadani je, ale pozor, pouze tehdy, kdyz se do te podminky pripise jeste 0 R 0 (nula v relaci s nulou), jinak by to nebylo reflexivni. To mi nedoslo, je to takovy maly chytacek. Ale jinak to z tech axiomu c.u. overite a H.D. nakreslite.


2) zformulujte a dokazte vetu o maximalnim poctu hran rovinneho grafu.

viz. Kapitoly ci Vase zapisky s prednasek :-)


3) V zavislosti na n mejme mnozinu X = {1,2,3......,n} a usporadane dvojice (A, B) takove, ze A "inkluze" B "inkluze" X. Kolik takovych usporadanych dvojic v zavislosti na n je? + Dodatek: ma vyjit hezka formule, zkuste pouzit napr. binomickou vetu.

Ja se drzel hintu, kdyz si rozepisete, jak muzete volit A a v zavislosti na tom pak B, dojdete k sume [k od 0 do n] (n nad k)*2^n-k coz je po par upravach presne dle binomicke vety 3^n. Kdyz jsem to vyresil, tak jen Pankrac povidal, ze to jde jednoduseji nahlednout tak, ze si budeme barvit prvky v mnozine X 0, resp. 1, resp. 2 pokud nejsou ani v A ani v B, resp. jsou jen v B, resp. jsou v A i B. Tzn. zobrazeni z [n] -> {0,1,2} a tech je 3^n.


Jinak Pangrac byl u zkousky vazne spravny, pokud se na to alespon trosku pripravite, tak to musite dat! U dukazu vet neni potreba nejake silene formalni rozebirani, staci vedet, o co jde.

Hodne stesti...
Naposledy upravil(a) Wolda dne 13. 1. 2007 13:17, celkem upraveno 2 x.
--
Wolda
Kubees
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 65
Registrován: 12. 1. 2007 22:22
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubees »

Souhlasim že Pangrác byl dost férovej :) (Já šel na prvním předtermínu) Tak ještě přihodim na co se ptal mě:
1. a) Co je to Barevnost grafu
b) Jaká je barevnost grafu K5
c) Jaká je barevnost grafu K3,3
2. Kolik je přirozených čísel od 1 do 100 které nejsou dělitelné druhou mocninou žádného přirozeného čísla (1 se nepočítá)
3. Dokázat binomickou větu
Hardwired
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 5
Registrován: 11. 12. 2006 14:32

Příspěvek od Hardwired »

Já sem měl:
1) definujte ekvivalenci a spočtěte počet různých ekvivalencí na množině {1,2,3,4} (tam sem využil toho, že třídy ekvivalence tvořej rozklad množiny, na který ta ekvivalence je)

2) ušaté lemma (taková ta konstrukce 2-souvislého grafu z kružnice přidáváním uší + důkaz 2-souvislosti vytvořeného grafu a toho, že tímhle postupem vytvořím jakýkoliv 2-souvislý graf)

3) počet navzájem neizomorfních grafů na 8mi vrcholech, jejichž vrcholy mají stupně 0, 2 nebo 7

4) spočítat délku antiřetězce v uspořádání inkluzí na množině {1 ... 10} takového, že neobsahuje {9} ani {10} (je potřeba využít Sternerovy věty na množinu {1...8}...tohle sem nedal, takže nakonec za 2 :) )
lukas.hermann
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 1. 2007 16:42

Příspěvek od lukas.hermann »

Tak zkoušku z Diskrétky už mám za sebou. Bylo to opravdu jednoduché, nemusel jsem se to tolik učit :P Pankrác byl naprosto skvělý. Když mi na konci nešly některé části příkladu, tak mi nechal dost času na přemýšlení a nakonec mi i poradil. Stres ze mě spadnul hned, jak jsem si sedl do lavice :)

Dostal jsem:

1) definice stromu + napsat těch 6 ekvivalencí z přednášky

2) formulace a důkaz binomické věty

3) cvičení s jednoho papírku:

"Mohou mít dva grafy G1 a G2 stejné skóre, jestliže

a) G1 je souvislý, G2 není souvislý,
b) G1 je 2-souvislý, G2 není souvislý,
c) G1 je 2-souvislý, žádná komponenta G2 není 2-souvislá,
d) G1 je strom, G2 není souvislý,
e) G1 je strom, G2 je 2-souvislý,
f) G1 neni rovinný, G2 je kružnice,
g) G1 neni rovinný, G2 je strom?"

Zadání tohohle příkladu jsem našel mj. tady na fóru, i když až potom, co jsem ho u zkoušky dostal 8) Není to nic těžkého, jen to poslední mi trvalo dost dlouho.

To je vše. Rozhodně se toho nebojte. Je to asi nejjednodušší zkouška z těch, které o tomto zkouškovém máme. Stačí se na to pořádně podívat a pochopit to.
Uživatelský avatar
mathew
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 1. 2007 17:36

skuska 12.1.2007

Příspěvek od mathew »

Tak ja som bol na predtermine uz o jednej a prebiehalo to tak ako to tu uz bolo napisane. Ja som vychytal nasledovne :
1. co je to strom a napis co plati o stromoch (tych 5 ci 6 ekvivalencii) bez dokazu 8)
2. dokaz binomickej vety :D
3. priklad: mas graf na 15 vrcholoch
V={1,2,3...,15}
E={{i,j}; i - j sude a |i-j|>=4}
dokazte ze tento graf nie je rovinny

a to bola pohoda je tam totiz K33 napr jedna partita vrcholy 1,3,5 a druha 11,13,15 .
Vychytal som asi to najlahsie co sa dalo takze za jedna 8)
Prajem prijemne chvile stravene nad diskretkou :P
onti
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 1. 2007 00:20

Příspěvek od onti »

Tiez som bol na predtermine 12.1 o 12:30, mal som viacmenej kombinaciu predosleho, konkretne:

1. Definuj ciastocne usporiadanie na mnozine
+ priklad ci je relacia na Z |x|>=|y| a x<>-y ciastocne usporiadanie + hassov diagram
2. Sformuluj a dokaz usate lemma
3. priklady som mal pre zmenu 2
Kolko je kruznic dlzky k v uplnom grafe s n vrholmi. (sranda priklad)
Pocet neizomorfnych grafov na 8 vrcholoch stupna 0,2,7..

Mam za 2, ale sam by som si ju nedal :o) pangrac je zatial najferovejsi profesor ma matfyze
dallingerp
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 16. 1. 2007 11:00
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dallingerp »

princip inkluze-exkluze + dukaz

jinak podobny jako ostatni
Pangrac jenom rotuje nekolik otazek, aby lidi, co jsou zrovna v mistnosti, nemeli stejnou otazku.
laforge
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 1. 2007 12:07
Typ studia: Informatika Ph.D.

Příspěvek od laforge »

Tak na zaciatok som mal definovat suvisly graf (+2-suvisly, vrcholovo, hranovo, kriticky 2-suv a tak...). Potom dokazat horny odhad na farebnost grafu (5), a na koniec par relacii (urcit vlastnosti, 4ks).

Vela stastia na skuske.
Live long and prosper

Surak of Vulcan
Odpovědět

Zpět na „2006“