Statnice 06/2011

Vše o státnicích
Pz
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 20
Registrován: 24. 1. 2006 12:20
Typ studia: Informatika Bc.

Statnice 06/2011

Příspěvek od Pz »

Tak bych se rád podělil o poslední mff zkušenost, snad budoucím matfyzákům k něčemu bude.

Obhajoba diplomky 30.5.2011:
Nakonec to byla poměrně příjemná záležitost. V podstatě vše závisí na posudku oponenta a vedoucího, proto má cenu snažit se s oponentem komunikovat ještě před formálním odevzdáním posudku do SISu. Já měl to štěstí, že mě oponent kontaktoval sám (měl totiž dotazy, a to navíc věcné). Někteří moji kolegové museli oponenta uhánět, někdy jim ani neodpověděl a dostali prostě posudek. Myslím, že se vyplatí pořád otravovat vedoucího, aby vám jméno oponenta oznámil co nejdřív, a pak spamovat (ale slušně) oponenta, jestli nechce něco vysvětlit, něco předvést apod. To je v podstatě jediná možnost, jak ovlivnit posudek.
Na obhajobě probíhá diskuse, co jsem viděl, i když se najde řada chyb a výtek, výsledná známka už tím moc ovlivněná není (nemusí to ale platit obecně, to, co jsem viděl, je malý statistický vzorek).

Státnice 1.6.2011:
To bylo ještě příjemnější než obhajoba. V podstatě když víte aspoň něco z každé otázky, mám pocit, že to nejde nedat (pozn. jsem teď trochu v euforii tak to možná nevidím úplně objektivně).
Otázky co jsem měl:
Obj. a komponentové systémy - Bureš:
Chtěl vědět něco o dědičnosti, subtypingu a varianci signatur. Dědičnost jsem ani nedefinoval a prostě s tím pracoval, dál jsem řekl, že je to speciální případ subtypingu. U subtypingu jsem uvedl jako jiný příklad než dědičnost ducktyping. Variance signatur - vzal jsem si jako příklad C# 4.0, na kterém jsem ukázal kovarianci IEnumerable, kontravarianci s generickým loggerem (ten příklad nevím kde vznikl, asi na nějaké diskusi během učení) a invarianci s generickým listem. Pak se ptal na vícenásobnou dědičnost a jestli mi ji interfaces v C# nahradí - trochu jsem zaváhal, fakt je, že nenahradí, a musím použít kompozici (známý to fakt, dědičnost vs. kompozice). Řekl dobrý, s tím malým zaváháním 1-

Analýza a návrh soft. systémů - Kofroň:
Modely životního cyklu - lepší otázka tam asi není. Popsal jsem waterfall, inkrementální a iterativní vývoj, agilní programování. Ptal se na takové obyč věci, jako výhody a nevýhody. Zmínil jsem agilní programování, scrum, a to bylo asi vše. Spíš takový neformální pokec, dost jsem tam tahal věci z praxe ("My třeba zkoušeli tohle a bylo to dobré proto a proto") - tak asi viděl, že to nemám jen z knížek, a s úsměvem odešel.

Složitost a vyčíslitelnost - Hric:
Rekurzivní a rekurzivně spočetné množiny - stručně definice, vlastnosti, K, Postova věta s důkazem na jeden řádek a nějaké krátké povídání. Pak se trochu rýpal v tom co je to RSM a RM a jak by šly generovat (došli jsme společnými silami že rostoucími úsekovými funkcemi). Vykládal jsem tam i něco o selektoru, o možnosti zpracovávat paralelně více funkcí po krocích (že fce se dá převést na turingáč a na tom pak můžu udělat krok, takže můžu dělat paralelně výpočet na víc TS naráz, což se často hodí, a je to pěkná představa toho, co je minimalizace podle počtu kroků). Byl úplně v pohodě, fajn pokec.

Datové struktury - Pangrác:
Binární vyhledávací stromy, vyvažování - paradoxně strašně easy otázka, akorát jsem si nepamatoval konkrétní případy kdy jak rotovat v AVL a RB, ale nějak jsem to tam vykouzlil. Pangrác se tvářil poměrně naštvaně, když mě viděl, jak to tam konstruuju, ale nakonec jsem všechno nějak vymyslel, leč se zdržením. Když to vemu kolem a kolem, těch struktur není na státnice zas tak moc, a toto jsou jedny z nejzákladnějších, tak se asi vyplatí vědět je trochu podrobnějc (i když takový delete z RedBlack... insert by asi stačil :) ). Po chvilce útrap mě nechal že teda budiž :D

Datové modely a jazyky - Kopecký:
Procedurální a neprocedurální jazyky - opět mnou podceněná otázka. Leč zcela snadná, moc jsem nevěděl ani jeden procedurální jazyk - a ona je to přitom třeba relační algebra. Říkal pak taky něco o relačním kalkulu, ale o tom jsem nevěděl fakt nic, a možná to vycítil, tak to neřešil. Po trochu nemotorném začátku jsme se pustili do SQL, plánování, jak je to se srovnáváním různých plánů (hlavně chtěl vědět, že to nejdražší jsou IO přístupy na disk a to je často právě cena dotazu). Chtěl ukázku dvou plánů jednoho dotazu, proč bude jeden lepší než druhý, řešili jsme indexy (toto by bylo lepší za předpokladu, že mám index...), nic co by průměrně chytrý medvěd na míste neodvodil. Úplně spokojený nebyl, ale asi to stačilo. A to bylo celé. Trvalo to od 9:00 do 11:30, ale skončil jsem brzo, jako jeden z prvních. Oficiální vyhlášení má být ve 14:00 (taky proto nemám teď co dělat a smolím tu v labu příspěvky na forum).

Celkový dojem - ne třeba se stresovat, je třeba se učit :) My jsme tomu dali moc, 6 týdnů, a myslím, že to bylo zbytečně moc, půlka by stačila - záleží ale, jak moc o problematice člověk ví z dob studia, a kolik je tam pro něj úplně nového.
Zkouška jako taková je v pohodě, nejde se úplně do hloubky, spíš to chce hlavně základní znalosti - z nich se dá taky leccos odvodit. Zkoušející byli moc příjemní, i když člověk něco neví, nedělají z toho vědu, nechají čas na rozmyšlenou. Přišlo mi to, že si to veelice užívají. Na jejich místě bych si to asi taky užil :D

Velké poděkování patří kolegům, se kterýma jsme se učili společně (nejen na státnice) - Martin Koníček, Josef Závišek a David Babka. Myslím, že ve víc lidech je matfyz mnohem snazší a příjemnější, nedokážu si moc představit, že bych takový výkon podal jako jednotlivec. Což je asi to nejdůležitější, co bych matfyzákům doporučil - nestudovat sám ;-)
Those who want, try to find the way. Those who do not want, try to find the reason.
Odpovědět

Zpět na „Státní závěrečná zkouška“