Rigorózní řízení

Vše o státnicích
cre8or
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 13
Registrován: 26. 1. 2011 10:58
Typ studia: Informatika Mgr.

Rigorózní řízení

Příspěvek od cre8or »

Cílem tohoto postu je shrnout, o čem je a jak probíhá rigorózní řízení - když jsem před časem hledal nějaký podobný přehled, tak jsem nic nenašel. Nyní už to mám vesele za sebou, tak to tu sepíšu pro budoucí generace.

Co to je
Po absolvování magisterského studia se můžete ucházet o titul RNDr. Narozdíl od Ph.D. není získání tohoto titulu podmíněno dalším studiem (člověk ani nemá v průběhu řízení status studenta). Požadavky pro absolvování řízení jsou "pouze" dva - musíte obhájit rigorózní práci a složit rigorózní závěrečnou zkoušku.

Rigorózní práce
V základní variantě byste měli napsat novou práci podobnou té diplomové a tu obhájit. Nicméně to bývá dost ojedinělý případ. Mnohem častější je využití možnosti nechat si uznat buď diplomovou, nebo disertační práci jako práci rigorózní. K tomu, aby vám práce byla uznána, musíte splnit dvě podmínky:
1) práce musí být obhájena za 1
2) výsledky práce musí být někde publikovány (odborný časopis, konference...)
Tyto podmínky jsou nicméně neoficiální - oficiální zdroje říkají, že komise vám práci "může" uznat, ale neříká, za jakých podmínek. Zejména druhou podmínku je potřeba probrat s vedoucím svojí práce - to je v podstatě jediný způsob, jak něco publikovat. Je dobré myslet na to už při vybírání tématu práce, třeba o čistě implementačních diplomkách by se asi články psaly špatně. Zároveň počítejte s tím, že na článek jsou kladeny mnohem vyšší nároky, než na diplomku, ať už po stránce jazykové (odborná angličtina naprosto bez chyb) nebo obsahové (téma musí být přínosné pro vědeckou komunitu). Napsáním článku ale ještě nemáte vyhráno. Článek musí být někde publikován, což třeba v případě konferencí zahrnuje posouzení článku komisí ze zahraničních univerzit. Teprve po přijetí článku k publikaci máte splněno.

Rigorózní zkouška
Oficiální zkušební okruhy jsou na http://www.mff.cuni.cz/studium/rndr/komise/. Narozdíl od magisterských státnic nicméně víte, kdo vás z jakého okruhu bude zkoušet. Bývá pak i zvykem napsat příslušným zkoušejícím a zeptat se jich, na co byste se měli zaměřit - obvykle to vede na užší specifikaci tématu, které může zahrnovat i nastudování nějaké odborné publikace a podobně. Průběh zkoušky je pak prakticky totožný s normálními státnicemi.

Good To Know
- oficiální termíny rigorózních zkoušek nejsou nikde vypsané. Pokud se rozhodnete do toho jít, napište předsedovi příslušné komise (viz link výše) a domluvte se s ním. Typicky se rigorózní státnice odehrávají společně s doktorskými.
- i když si budete nechávat uznávat diplomovou práci, součástí přihlášky do řízení musí být výtisk práce, který vám škola nevrátí. Tohle je ideální vědět v okamžiku tisku diplomky.

Hodně štěstí :)
PreXident
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 3. 2013 10:45
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Rigorózní řízení

Příspěvek od PreXident »

Perfektní! Díky moc, přesně tohle jsem hledal!
Odpovědět

Zpět na „Státní závěrečná zkouška“