ZK 2010-05-25

Základní přehled o problematice ochrany informací. Diskutovány budou možné zdroje ohrožení, metody ochrany proti těmto nebezpečím, způsob návrhu globální bezpečnostní strategie.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

ZK 2010-05-25

Příspěvek od Him »

Otázky byly:

o "šifra rychle" - zábavná otázka, prý když už je ten předtermín ... (a proto, že si otázky nestihl připravit :-) ). Podstatné bylo nenapsat žádnou asymetrickou šifru, protože tam člověk narazí na implementaci práce s velkými čísly. Já jsem napsal RC4 s tím, že Vernamova šifra by sice byla naprogramována ještě rychleji, ale problém by byl v náhodném generátoru, který by se vytvářel obtížně -- vypadal, že je s odpovědí nadmíru spokojen. (Řešení měla být však ta Vernamova šifra.)
- Možná stojí ještě za zmínku, že ani to RC4 nemuselo být dokonale správně, nepamatoval jsem si úplně přesně, jak to tam funguje. Víceméně jsem znal kostru a zbytek jsem odhadl. Buď tedy není důležité to znát úplně dokonale a nebo ani přednášející si to přesně nepamatuje -- ať tak či tak, důsledek je stejný, známku to neovlivní.
o elektronická platba (digital cash) - výborně je to popsáno v knize Applied Cryptography, Second Edition: Protocols, Algorthms, and Source
Code in C (cloth)
- jsou tam asi čtyři verze toho protokolu s tím, že otázka směřuje na poslední verzi. Vůbec tahle knížka je vynikajicí pro pochopení spousty handoutů (handouty z toho až na překlad čerpají jedna k jedné :-) )

Jaké bylo skóre nevím (jeden vzdal, byly nějaké trojky, ale i jedničky, co jsem tak zaslechl), já jsem odcházel štastný.
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
H8me

Re: ZK 2010-05-25

Příspěvek od H8me »

K tej rychlej odpovedi, mne povedal ze to co on ocakaval bol Xor :)
JanGrob

Re: ZK 2010-05-25

Příspěvek od JanGrob »

Ako ste mohli vidiet, mna s RSAckom poslal za 4. Toho typka predo mnou za 3.

Treba mat tahak, naucit sa tie blaboly naspamat, tvarit sa tam pokorne 'vy ste boh ja som nic' a nedat najavo, ze nieco aj dokazete (v mojom pripade ze viem nakodit tu velku aritmetiku).

Dakujem za taky predmet aj prednasajuceho.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: ZK 2010-05-25

Příspěvek od Him »

Byl jsem asi jen na půlce přednášek, ale ten jeho názor na to, co se dá napsat rychle a co ne tam prezentoval více než dvakrát.
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Odpovědět

Zpět na „SWI071 Ochrana informace II“