06/2017 Hencl

Pokračování kurzu matematické analýzy pro studenty prvního ročníku informatiky, které obsahuje Riemannův integrál, posloupnosti a řady funkcí (včetně mocninných a Fourierových řad), metrické prostory.
Speedding
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 35
Registrován: 10. 1. 2017 19:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

06/2017 Hencl

Příspěvek od Speedding »

Zápočtová písemka (konec března)
Zápočet
Zápočet
Zkoušková písemka (konec května)
Zkouška
Zkouška

Písemka se mi nepovedla (= dal jsem to, ale na méně bodů, než jsem chtěl), byla mi nabídnuta možnost opravy za následujících podmínek:
1) Opravná písemka je možná pouze jedna
2) Pokud přijdete na opravnou písemku, tak se předchozí škrtá - jakoby nebyla

Nešel jsem tam, tento semestr jsem měl 7 zkoušek, které jsem všechny musel (stále musím) absolvovat během 4 týdnů, navíc mi termíny písemek nevyhovovaly a znovu si opakovat počítání integrálů a extrémů pomocí Lagrangeovy věty se mi nechtělo. Navíc jsem člověk, co má i jiné zájmy než jen školu, a tak jsem se raději smířil s tím, že nebudu mít z analýzy jedničku :D Strašná tragédie :D

Předpokládám, že tato nabídka bude platit i pro další ročníky.
Ačkoliv nevím, jestli pan Hencl bude učit MA pro informatiky i nadále, jelikož nám prozradil, že příští rok bude učit analýzu pro matematiky. Ještě nám při této příležitosti řekl, že jsme strašně dobří, protože jsme se naučili za dva semestry to stejné co matematici při časové dotaci 4/4 :D


Na ústní se mi opět potvrdilo, že pan Profesor (opravdu velké P) Hencl je opravdový charakter.
Vylosoval jsem si sadu otázek:
Klíčový pojem: supremum
Definice/znění: spojité zobrazení mezi metrickými prostory, charakterizace spojitosti, zjemnění dělení
Lehká věta: Spojitost a totální diferenciál
Těžká věta: Fubini

Na přípravu jsem měl dva dny, ty těžší těžké věty jsem se nestíhal naučit. Mezi ně patří i Fubini, naučil jsem se jen strukturu důkazu.
Měl jsem všechno až na toho Fubiniho. Z těžkého důkazu jsem potřeboval získat 7 bodů, abych měl dvojku. Nemusel vůbec nic řešit a mohl mě klidně poslat domů s trojkou. Místo toho mí nabídl, že si můžu vylosovat ještě jedno zadání a jestli mu dokážu ještě jednu lehkou větu, dostanu dvojku. Prý že mi nechce dát trojku, když jsem měl zbytek bez chyby.
Tam byla věta o nutné podmínce existence totálního diferenciálu. To má trošku delší důkaz, psal jsem to asi 5 minut. Pan Hencl se na to jen podíval a po 10 vteřinách si napsal k sobě na papír známku 2 :D

Takže tímhle přístupem mě opravdu překvapil, o něčem takovém se mi mohlo na zkoušce z kombinatoriky a grafů I jen zdát.

Z té mé skupiny u zkoušky z analýzy to nedal tuším jen jeden. Od pana profesora jsem zaslechl, že dotyčný na tom papíře téměř nic neměl. Což ho celkem mrzelo, protože mu chtěl ihned poskytnout něco jako konzultaci, ale jelikož nevěděl vůbec nic, nebylo o čem konzultovat. Panu profesorovi na jeho studentech opravdu záleží...


Po zkoušce jsme si s panem profesorem asi ještě 20 minut povídali o matematice, škole, vzdělávání a tak. Přišlo mi zajímavé dozvědět se něco o názorech a kariéře jednoho z nejlepších matematiků v ČR. Mimo jiné jsme se dozvěděli, proč je analýza pro informatiky tak důležitá, jak jsou realizovány TrueType fonty v počítačích, proč je předpověď počasí tak nepřesná a jaký má názor na algebru :D

Ještě dodám další známé kombinace lehkých a těžkých vět:

Nutná podmínka existence TD & Vztah spojitosti a stejnoměrné spojitosti
Charakterizace spojitosti & Vztah spojitosti a Riemannovské integrovatelnosti v R^n
Vztah spojitosti a Riemannovské integrovatelnosti & Heine

Přijde mi, že L a T věty jsou namixované celkem vhodně - myšleno tak, že u těžší lehčí věty je lehčí těžší věta a naopak. Dostat třeba implicitku a charakterizaci spojitosti v jednom zadání, tak bych šel domů rovnou :D
Návštěvník

Re: 06/2017 Hencl

Příspěvek od Návštěvník »

Neví někdo jak řešit konvergenci integrálu ze zkouskové písemky? Diky
Odpovědět

Zpět na „MAI055 Matematická analýza II“