4. 6., Kučera

Pokračování předmětu MAI057 - speciální matice, determinanty, vlastní čísla, základy lineárního programování, aplikace lineární algebry.
Oxyd
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 6
Registrován: 22. 1. 2009 17:33
Typ studia: Informatika Mgr.

4. 6., Kučera

Příspěvek od Oxyd »

Oproti zkoušce v zimním semestru si nás prvně Kučera vzal všechny do posluchárny a rozdal nám ne příliš těžkou písemku. Účelem bylo hlavně nějak určit, kdo kdy má jít na řadu -- kdo dřív odevzdá, toho dřív vyzkouší. Písemka samotná nebyla příliš těžká -- něco na způsob příkladů, co sme počítali na cvikách. Byla tam matice 2x2, měli sme určit vlastní čísla, určit jaký diagonální matici je podobná a nakreslit, na co se zobrazí jednotková kružnice, když ji proženu touhle maticí; pak tam byla matice 3x3 a chtěl její Choleského rozklad; nakonec tam dal úlohu lineárního programování (tři nerovnice o dvou proměnných) a měli sme najít a nakreslit její optimální řešení a určit duální úlohu. Nepřišlo mi to zvlášť těžký -- a člověk si tak nějak sám mohl určit, kdy pude, podle toho, kdy tu písemku odevzdal. Nevšiml sem si, že be Kučera k ní nějak zvlášť přihlížel, i když před písemkou řikal, že nějakej význam mít bude.

Pak to pokračovalo klasicky -- skupinka lidí čekala přede dveřma, další skupinka si rozmejšlela otázku a s jednim si povídal. Rotoval mezi náma zase několik otázek -- mezi nima diagonalizovatelnost symetrické matice, vlastní čísla podobných matic, kolmost vl. vektorů sym. matice, snad i Choleského rozklad a nějaký otázky týkající se lineárního programování -- i když si nejsem jistje, jestli skutečně někdo lineární programování dostal -- mám takovej dojem, že lidem dával jinou otázku, když mu rovnou řekli, že lin. prog. neuměj. Víceméně zkoušel to, co má na stránce, že bude zkoušet -- přesnej výčet toho, co dával, nevim. x)

Ještě -- nevim, jak postupoval Kučera u ostatních v ZS, u mě si tenkrát jenom přečetl důkaz a nechal mě jít. Teď si přečetl důkaz a nemaje k němu námitek dával doplňující otázky ve stylu, „A co by se mi s tím důkazem stalo, kdyby ta matice nebyla symetrická?“ Myslim, že minule, když někdo měl v pohodě důkaz, tak už se v něm nijak nerýpal.
Uživatelský avatar
Ellrohir
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 21. 12. 2007 13:29
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 4. 6., Kučera

Příspěvek od Ellrohir »

tak já jsem písemku napsal, myslím, celkem dobře (akorát u toho třetího jsem si nebyl úplně jistej, jak měla vypadat duální úloha)...jako otázku mi dal kolmost dvou vlastních vektorů, přičemž ovšem hned při zadávání Kučera prohlásil, že "to je lehký, tak se vás pak budu ještě na něco ptát"...no dúkaz jsem zvládl napsat bez problémů, koukl na něj a řekl "tak to je v pořádku" a začal se vrtat v Jordanově normálním tvaru...konkrétně ho zajímalo, jestli může být v matici v Jordanově normálnim tvaru víckrát Jordanova buňka se stejným vlastním číslem...což jsem opravdu netušil a skončilo to trojkou...což je na jednu stranu fajn vzhledem k tomu, kolik jsem dal Lingebře během roku a jak dlouho jsem se učil na zkoušku, ovšem na druhou stranu bych zase čekal, že to bude lepší, když už jsem toho tolika "věděl" (i když je třeba možný, že jsem měl nějaký píčoviny v písemce (že přišla "v pořádku", mě nic neznamená :D ), kterou se mnou sice neřešil, ale mohl k tomu přihlížet při hodnocení)
Odpovědět

Zpět na „MAI058 Lineární algebra II“