Zkouška 31.5.2019 - Hubáček (/Hladík)

Pokračování předmětu MAI057 - speciální matice, determinanty, vlastní čísla, základy lineárního programování, aplikace lineární algebry.
jouda

Zkouška 31.5.2019 - Hubáček (/Hladík)

Příspěvek od jouda »

Letošní zkouška byla tentokrát ústní - začínala hozením kostkou a přidělením některého tématu ze seznamu, dál člověk dostal 4 "kvízové" otázky: rozhodněte, zda platí/neplatí a rozhodnutí zdůvodněte.

Kvízové otázky byly (nejsem si jistá přesným zněním) :
1) Je možné, aby existovaly vektory x a y z C^5, pro které by platilo, že: norma x = 4, norma y = 1, <x,y> = 4+3i?
2) A je diagonalizovatelná - bude diagonalizovatelná matice A-I?
3) Matice A je positivně definitní - zůstane positivně definitní, pokud zvětšíme prvek aii?
4) Buď b bilineární forma, co se stane s α.b?

Z nějakého důvodu studenty P. Hubáčka zkoušel jen on sám, zatímco studenty M. Hladíka zkoušeli i Pangrác se Šejnohou.
Mým tématem byly adjungované matice, ke kterým toho moc nebylo, některé "kvízové" otázky jsem nedokázala pořádně formálně vysvětlit, takže mi Hubáček vždycky něco napověděl a nechal pracovat a kvůli neobsáhlému tématu taky přidal jeden důkaz o determinantech. Vždycky obešel studenty a až na výjimky něco přidal/chtěl lépe vysvětlit (takže když člověk nebyl úplně suverénní, zkouška se celkem, nebo minimálně v mém případě, protáhla), ať si to rozmyslí. Když viděl, že mám s formalismem všeobecně problém, tak mě v tom příliš netopil a nakonec mě nechal napsat ještě dvě definice. Odcházela jsem s 2, kterou jsem si nezasloužila, v jeho archu jsem viděla spoustu jedniček (ty asi zasloužené byly).
Odpovědět

Zpět na „MAI058 Lineární algebra II“