Klavesnice na mobilu

Pokračování základního kursu programování pro studenty 1. ročníku bakalářského studia informatiky a učitelství informatiky. Výuka bezprostředně navazuje na předmět PRG030 Programování I výkladem dalších algoritmů a jejich programové realizace, postupů a technik užívaných při tvorbě programů. Posluchači se seznámi se základy objektového programování a práce v současných vývojových prostředích. Předpokládají se vstupní znalosti v rozsahu předmětu PRG030 Programování I.
Panham

Klavesnice na mobilu

Příspěvek od Panham »

Toto je asi taková profláknutá úloha, ale já nerozumím pořádně jejímu zadání, které zní takto:

algoritmus pro optimalizaci rozložení písmen na klávesnici mobilního telefonu
(jsou zadány frekvence písmen, optimalizuje se počet stisků kláves)

Klávesy musí být uspořádány podle abecedy (třeba takto: [AB][CD][E][FGH][IJ]...) nebo nemusí ([A][E][XGQWZF][IM]...)?

Kdyby nemusely, napadá mě jednoduchý hladový algoritmus, kdyby musely, pak mě napadá buď systematický rozbor všech případů (poměrně časově náročné) nebo nějaká heuristika.

Co ostatní, přemýšlel nad tím někdo?

Moc díky.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Klavesnice na mobilu

Příspěvek od Him »

Není to sice úplně k tématu, ale třeba ti pomůže toto: http://ksvi.mff.cuni.cz/~holan/abcd.html
Tam se to resilo pomoci genetickych algoritmu.
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Návštěvník

Re: Klavesnice na mobilu

Příspěvek od Návštěvník »

To jsme řešili s Kronusem na cvičení. Ty písmenka by měly být seřazené podle abecedy -- rozhoduješ se jen o tom, jak rozložit oddělovače tlačítek. Bylo to cvičení na dynamické programování.
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Klavesnice na mobilu

Příspěvek od Tuetschek »

Návštěvník píše:Bylo to cvičení na dynamické programování.
Nedalo by se to prevest na tu ulohu o minimalizaci poctu jednotlivych nasobeni cisel pri soucinu vetsiho poctu matic, ktera je popsana v Töpferovych Algoritmech a progr. technikach?
Plug 'n' Pray.
Odpovědět

Zpět na „PRG031 Programování II“