Nejasnosti

Seznámení se základními principy operačního systému UNIX, převážně z uživatelského hlediska. Absolvent kurzu by měl být schopen napsat netriviální program v shellu.
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Nejasnosti

Příspěvek od Medved »

Ucim se na zkousku a budu sem hazet nejasnosti, snad prip. odpovedi za ktere dekuji pomuzou vice lidem, nez jen me:

Tohle neni prekvapive:
u-pl4:~$ a=1; { a=2; }; echo $a
2

Tohle nechapu, pritom jsem vse presmeroval jen do dalsi {}, kam jsem strcil libovolny zbytecny prikaz (neco tam byt musi):
u-pl4:~$ a=1; { a=2; }|{ echo "" > /dev/null; } ; echo $a
1
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Him »

Kód: Vybrat vše

a=1; { a=2; }|{ echo "" > /dev/null; } ; echo $a
{ obsah } se sice zpracuje v shellu ve kterem pracujes... jenze pouzivas pipu a prikazy v pipe jsou spustene v subshellu a shell nezajima, co se deje s promennyma v subshellu
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Medved »

Takze cely ten stream prikazu se provede v subshellu jenom proto, ze je tam pipe? Nebo jeste kazda z tech casti ve zvlastnim?
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Him »

Kód: Vybrat vše

a=1;  # toto se provede v shellu

{ a=2; }|{ echo "" > /dev/null; } ;  # prikaz { a=2; } se provede v subshellu, stejne tak i prikaz: { echo "" > /dev/null; }

echo $a   # toto se provede v shellu
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Medved »

Dobry uz je mi to jasny, je to dokonale nesmyslny, protoze {a=2} se provede jeste v jinem subshelu nez {echo...}, abych nahodou nemohl predavat vubec nic :D. Diky.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Him »

neni zac ;-)

... aby to bylo jeste vtipnejsi tak echo nezpracovava standardni vstup

Kód: Vybrat vše

echo "test" | echo  # vyhodi error
... ale to je jen perlicka :-)
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Medved »

Jeste takovy technicky dotaz
1) Musim se ucit vi? Muze se stat, ze tam bude priklad typu: "Napiste skript pro vi, ktery...?"
2) dtto pro ed? (umim sed)
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Him »

1) vi bych rekl, ze neni potreba umet - alespon nevim, ze by to byl nejaky zkouskovy priklad
2) ed se cas od casu hodi, napriklad ja jsem mel CVS, kde se pouziva "diff -e" a nasype se to EDu, ale myslim, ze se to da zvladnout bez nej
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejasnosti

Příspěvek od hippies »

v edu se dobre maze posledni radek, coz se hodi pri simulaci zasobniku v souboru. Protoze ed neumim, udelal jsem to tak, ze jsem pomoci wc spocital radky, pak to zmensil o jedna a pomoci head vypsal a pres houpacku zapsal.

Forst na to jen vyvalil oci, rekl opatrne, ze by se to dalo i jednodusejc, ale na jednicku to stacilo;)

neni dulezite umet vsechno, ale umet si poradit;)
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Him »

hippies: Me se na edu libi to, ze zapisuje in place, neni treba otravnych docasnych souboru..
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejasnosti

Příspěvek od hippies »

jj, jenze uc se ho, kdyz to umis obejit;) .. na prednasce ani ze slidu jsem to uplne presne nepochopil (pochopil jsem to asi mesic po zkousce, kdyz jsem videl nejaky priklad), jenze to uz se mi to zas v te hlavne nejak nechytlo .. takze proste '| sed "s/' je jedna z mejch nejcastejsich frazi:) (aspon clovek muze porovnat vstup a vystup, tj. backup pred destroy;) )
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Him »

2hippies: na prednaskach nebylo vice prikazu, treba to kombinovani diffu s EDem mi prijde dost dobry.. ale jinak jsou prednasky dobry, takze zadny vytky
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Medved »

Ja bych se ED docela rad naucil, ale nikde nedokazu najit zadny rozumny tutorial. Rozumny = polopaticky popis pro windowsaka, kterej unix nema v oblibe, ale musi se ho naucit na zkousku (tj. ne manualova stranka)
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Nejasnosti

Příspěvek od Him »

http://www.ibm.com/developerworks/aix/l ... tedit.html - tady je troska o EDu, me se clanek libil..
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Odpovědět

Zpět na „SWI095 Úvod do UNIXu“