Zkouška 26. 6.

Seznámení se základními principy operačního systému UNIX, převážně z uživatelského hlediska. Absolvent kurzu by měl být schopen napsat netriviální program v shellu.
vrtulex
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 45
Registrován: 20. 2. 2008 22:41
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Zkouška 26. 6.

Příspěvek od vrtulex »

Tak aby se tu objevilo něco "nového"

Dneska jsme měli napsat skript s názvem "finger". Je to klient-server aplikace.
Klient se volá:
finger vzorek@host

Klient se připojí na server (přes nc) a pošle mu vzorek. Server podle vzorku várí klientu data o uživatelích. Data musí být v tomto tvaru:
Login: LOGIN
Full name: FULL_NAME
Pokud je daný uživatel právě offline, tak následuje:
Last login: datum_cas
Last logout: datum_cas
Pokud je daný uživatel online,tak se vypíší řádky:
On since datum_cas
On since datum_cas2
...
Podle toho, kolikrát je na stroji přihlášen. Na závěr se buď vypíše ještě
NO PLAN
pokud v domovském adresáři uživatele neni soubor ".plan".
Pokud tam takový soubor je, vypíše se jeho obsah.

Takový záznam server vrátí o každém uživateli, který odpovídá vzorku. Přitom jsme si mohli vybrat, jestli vzorek bude používat wildcardy nebo to bude regexp.

Přihlášeno nás bylo 19, z toho 4 myslím odhlásil předem, protože neměli zápočet, 2 nepřišli a 2 to nedali. 11 prošlo... myslím, že bylo dost jedniček (včetně mě), ale už si ty počty moc nepamatuju.

Snad jsem to zadání nepopsal moc zmatečně...
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Re: Zkouška 26. 6.

Příspěvek od Medved »

Me by zajimalo, jestli neco rikal i o nejakych zariovych (prazdninovych) terminech... protoze to porad odkladam a nerad bych delal zkousku z Unixu v tretaku :roll:
vrtulex
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 45
Registrován: 20. 2. 2008 22:41
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkouška 26. 6.

Příspěvek od vrtulex »

Už na přednášce říkal, že zářiové termíny budou. Ale někde jsem se dočetl, že když jdeš na první termín až v září, tak ti automaticky jeden pokus škrtne (nebo že by i dal za 4?), protože "v září se přece opravuje"...
Medved_

Re: Zkouška 26. 6.

Příspěvek od Medved_ »

Na to nema narok.
Ctyrku ti rozhodne dat nemuze s oduvodnenim, ze jsi neprisel v cervnu. A s tim skrtnutim terminu taky nevim, jak by to obhajil. Myslim, ze zkusebni rad a vysokoskolsky zakon mluvi jasne. A i kdyby, tak at mi cokoliv skrtne, snad to dam napoprve jako cokoliv jineho.
Turista

Re: Zkouška 26. 6.

Příspěvek od Turista »

se nevytahuj
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Re: Zkouška 26. 6.

Příspěvek od Medved »

Nic se neboj, Unix uz delam podruhy, loni jsem ho nedal a jsem na to pysnej :D
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkouška 26. 6.

Příspěvek od hippies »

Medved_ píše:...Myslim, ze zkusebni rad a vysokoskolsky zakon mluvi jasne....
Jasne. A vsichni vypisujou vsechny terminy pred zkouskovym v dostatecnem poctu ve v vztahu k poctu studentu minimalne vsak tri. Viz treba letos Vomlelova. ;)
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Zkouška 26. 6.

Příspěvek od Him »

Zkoušel jsem si tuhle úložku napsat, protože mě to zaujalo: http://www.martinvseticka.eu/index.php? ... wse&page=6
Nevím, jak přesně se mělo pracovat s tím netcatem, tak jsem to vzal poměrně jednoduše - pokud někdo ví, jak přesně to mělo být, tak to sem pls písněte.
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Odpovědět

Zpět na „SWI095 Úvod do UNIXu“