Otázky na ústním

Seznámení se základními principy operačního systému UNIX, převážně z uživatelského hlediska. Absolvent kurzu by měl být schopen napsat netriviální program v shellu.
onashackem
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 14
Registrován: 21. 11. 2007 11:56
Typ studia: Informatika Bc.

Otázky na ústním

Příspěvek od onashackem »

Ahoj, předpokládám, že nedostanu hned známku (kromě 4), takže bych se chtěl zeptat, jak vypadá povídání s Forstem. Mohl byste někdo povyprávět a moc nestrašte, prosím. Dík
Uživatelský avatar
Donarus
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 30. 9. 2007 12:40
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Otázky na ústním

Příspěvek od Donarus »

ustni mi prijde vpohode...
bachan a otazky typu co dela urcita cast kodu .. budto mu odpovis ze jsi to napsal blbe a reknes cem je chyba, jak to upravit ..
kdyz se bude ptat znova a znova, tak by ti melo bliknout ze se nepta co to ma delat, ale jestli je tenhle zapis kodu mozny (viz prirazovani do $1 (po pulminutovem premejsleni jsem se opravil, ze se neprirazuje do promennych tak ze je dolar na zacatku.. nacez na me zacal zirat a pak mi docvaklo ze vlastne do promenne "1" nejde vubec :D - rekl dobre a bylo :))

vetsinou se rozebira pisemka algoritmicky
je mozne ze na ustni vubec nepujdes (rovnou dostanes 123, bo 4)

ja byl pred ustnim v labu a v textaku si napsal algoritmicky presne to co jsem chtel (at uz jsem to stihnul bo ne) napsat do pisemky (a prolezl jsem man na prikazy ktere jsem pouzival)..
prece jen kdyz uz jsi na ustn a on ti rekne ze by ti neco nefungovalo, tak to hned pochopis... pusobi to sebejisteji, kdyz vis o vlastni chybe a umel bys ji opravit, nez kdyz tam zacnes premejslet .. "sakra on ma vlstne pravdu ono by to neslo, tak jak bych to udelal" a minutu mlcis a premejslis proc by to neslo......

jinak prijde mi ze na detaily se moc nehledi ... napr regexp u sedu, grepu apod.. .. u PC nemam problem ho po chvili vymyslet, ale tam jsem to delal tak ze jsem napsal prvni co me napadnul kterej jsem si myslel ze je spravne a pak jsem ho popsal strucne v zavorce ... a vubec ... hodne jsem popisoval slovne co by ten program mel cca delat...

jako ja bych rekl ze forst je docela mirnej zkousejici ...

PS: je asi kazdeho veci jak pristupuje k pisemce.... ale ja kdyz neco uz opravdu nevim, tak rikam nevim... i v tomto pripade jsem prisel na radu a prvni co jsem rekl bylo, ze si uvedomuji ze moje reseni by nefungovalo a ze vim kde je chybaa jak ji odstranit, a ze az budu u te casti kodu tak ze mu to reknu.... pak jsem zacal vypravet co muj kod dela a pekne jsem mu u casti s tou trosku vetsi chybickou rekl, co todela spatne a jak to spravit....

vysledek: 2
Turista

Re: Otázky na ústním

Příspěvek od Turista »

Fajn, tak to to nevypadá tak strašně - ale přesto bych se zeptal na několik detailů
-> nejsi náhodou Linuxový guru (pak všechny další otázky padají)
-> jak dlouho ses na to učil? Já dělal celkem poctivě domácí úkoly, teď jsem teda Linux 3 týdny neviděl a včera jsem se začal učit na úterní zkoušku - mám šanci?
-> jak ses učil? Já dělám ze začátku nějaké menší sedovské a awkovské úložky, zejtra se asi vrhnu na ty velké zkouškové
-> má cenu se učit nějakou teorii? Asi se podívám na práva a udělám si pořádek v takových těch ORS OFS NS NF IFS nebo jak to je :-)
Uživatelský avatar
Donarus
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 30. 9. 2007 12:40
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Otázky na ústním

Příspěvek od Donarus »

1) nejsem
2) 3 dny na zapocet a hned nasledujici 2 dny na zkousku a ucil jsem se tak, ze jsem si stihnul udelat prvnich 5 resenych ukolu coje na studnici vic jsem nestihal (jeden mi trval cca 4 hodiny :D :D)

3) naucil jsem se hlavne : parsovani souboru, zamykani dokumentu (mel jsem finty napsane v sesitku) a hlavne jsem se snazil si dostat do palice praci s promennyma a souborama (tj max deset otevrenejch souboru, zapis cteni z jednoho souboru najednou nejde, povolena jmena promennych, systemove promenne, promenne subshellu)
PS: AWK jsem neumel, neumim a predpokladam ze jeste chvilku umet nebudu - ale jak rikal forst ulohy jsou delane na zvladnuti bez awk

4) teorii... no nevim, myslím, že ani moc ne.... fakt spíš vědět co můžeš použít na unixu a co je třeba jen na linuxu, ale na to myslím ani nenarazíš.. jinak fakt nevim.. ja z teorie ani prava neumel, bo se daji najit v manu a byl jsem pripravenej ze kdyz se me zepta, tak mu reknu ze bych se kouknul do manu... bo mi prijde fakt zbytecne si to pamatovat... ano IFS a spol jsem se ucil abych pak neztracel cas ale spis z praktickeho hlediska a ne teoretickeho..
JiriD
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 44
Registrován: 2. 2. 2008 09:35
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Otázky na ústním

Příspěvek od JiriD »

Pokud jsi delal domaci ukoly a ovladas zakladni prikazy Unixu, tak maximalne napodruhy bys to mel dat.. Ja se na to ucil jenom jeden den, a to tak, ze jsem si procital resene ulohy z minulych let, abych vedel, jak na to jit.
Jinak je dobry, deset minut po zadani jenom sedet a premyslet. Vubec nejlepsi je, napsat si strucnou kostru. Pokud budes mit pocit, ze nestihnes napsat celou pisemku, tak udelej tolik, aby alespon neco kompletne fungovalo.
Ja mel zadani SisMail.. jde o prihlasovani se, odhlasovani se na zkousky a vypis zkousek... Pokud neco z toho nestihnes, ale ten program ti prijima a zpracovava maily...I kdyz treba jeste neumi odhlasovat, tak mas porad realne sance na jednicku bo dvojku.
Poznamka k awk: ja ho umim, ale v pisemce jsem ho nepouzil..Casto to neni nutny..

Good luck!
Wenn ich morgen meinem Gott gegenüberstehe, kann ich sagen:
Ich bin unschuldig,
ich habe niemanden betrogen,
ich habe niemandem weh getan,
ausser mir selbst.

Und das wird er mir wohl verzeihen!
Odpovědět

Zpět na „SWI095 Úvod do UNIXu“