Cheat sheet

Seznámení se základními principy operačního systému UNIX, převážně z uživatelského hlediska. Absolvent kurzu by měl být schopen napsat netriviální program v shellu.
Uživatelský avatar
mhb
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 50
Registrován: 3. 2. 2008 03:38
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Cheat sheet

Příspěvek od mhb »

Před pár dny, když jsem se připravoval na zkoušku z UNIXu, napadlo nás (s PeeJayem) si vytvořit takový malý cheat sheet k tomuto předmětu, jako komplement k slidům od našeho vzácného pana doktora. Co bych tam rád viděl, je hlavně hodně příkladů a kousků kódu, které v těch slidech občas chybí (jak napsat správně zámek, jak co nejlépe načítat parametry, dneska mi třeba chyběl nějaký praktický příklad použití sortu, joinu a tak).

Začali jsme velmi pilní,ale bohužel, přihodila se nám taková nepěkná věc - oba jsme dostali za 1 :-) Takže asi už nebudeme tak hrr do vypilování takového materiálu. Je tedy řada na Vás!

Otázky do publika:

1) Víte o nějakém materiálu, který dělá přesně to, co od něj čekáme, a je již hotov? (Moc doufám, že ano.)

2) Máte někdo zájem na pokračování výstavby tohohle papírku? Myslíte si, že to má s(m)ysl?

PS: Tenhle cheat sheet je velmi rozpracovaný, a vlastně nikdy nebyl určen pro nějaké zveřejňovaní, berte to na vědomí. Aktualizace vítáme, the code is out there! Já sám se na něm budu snažit trochu zapracovat... pokud tedy neporadíte něco lepšího.

UPDATE: Verze 1.δ, jen velmi male upravy, jeste mam spoustu napadu, ktere budu v pristich dnech pridavat, LaTeX taky potrebuje procistit.
uc.pdf
PDF verze 1.δ
(77.25 KiB) Staženo 2427 x
uc.txt
open source verze 1.δ
(19.55 KiB) Staženo 708 x
Naposledy upravil(a) mhb dne 4. 6. 2008 03:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od R.U.R. »

good work! nechcete to hodit na nějakou wiki, aby to mohlo jednoduše upravovat hodně lidí? wiki.matfyz.cz?
Uživatelský avatar
mhb
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 50
Registrován: 3. 2. 2008 03:38
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od mhb »

Wikina umí nějak rozumně generovat (La)TeX? Jde mi hlavně o to, aby to bylo dobře tisknutelné, a v tom je TeX dobrý. Wiki je fajn na úpravy, ale zase si to člověk nijak hezky nevytiskne.
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od Tuetschek »

mhb píše:Wikina umí nějak rozumně generovat (La)TeX? Jde mi hlavně o to, aby to bylo dobře tisknutelné, a v tom je TeX dobrý. Wiki je fajn na úpravy, ale zase si to člověk nijak hezky nevytiskne.
Ty jo to by byl dobry ukol na Uvod do UNIXu: napis skript v Bashi nebo lip AWK, ktery prevadi nejak hezky aspon zakladni Wikicode do LaTeXu :D . Ja jsem neco takoveho nedavno hledal, ale marne ... objevil jsem na netu jeden nefunkcni pythonovsky skript ... ono by asi ani nebylo tezky to napsat, ale casu neni :cry: .
Plug 'n' Pray.
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od R.U.R. »

Mno, zrovna v tomhle případě imho vcelku stačej formátovací možnosti wiki... Mě to přijde dobrý hlavně z pohledu jednoduchosti případných úprav...
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od Tuetschek »

R.U.R. píše:Mno, zrovna v tomhle případě imho vcelku stačej formátovací možnosti wiki... Mě to přijde dobrý hlavně z pohledu jednoduchosti případných úprav...
To jo, ale kdyz to vytisknes, tak to nebude tak pekny, to je fakt ... uz kvuli tomu, ze Computer Modern je hezci nez Times :D.
Plug 'n' Pray.
Nestranny pozorovatel (spoluautor) :D

Re: Cheat sheet

Příspěvek od Nestranny pozorovatel (spoluautor) :D »

No prace je to obdivuhodna. Lec mi prijde ze k dokonalosti tomu chybi par veci. Jednak kdyz tenhle dokument koloval mezi ruznymi lidmi co ho vylepsovali, tak koloval jako obycejne txt, ktere bylo i po vytisteni relativne prehledne a nezavisle na platforme ho mohl kazdy editovat. Editor PDF jen tak nekdo nema a ty formatovaci retezce v txt jsou taky super, pokud nemate editor TeXu. Takze mozna by stalo za to sem dat jednu kopii obycejneho textu bez zadnych formatovani, kterou muzou vsichni upravovat, popripade kdyz uz, tak v nejakem formatu ktery upravi vetsina (Jeden z nasich super certifikovanych ISO Open formatu :D )

P.S.: mozna bych pred ty dve jmena pridal neco jako Spoluatori:, popr za ne (.....) a spol. Nebot vas kus prace je na tom urcite velky, nicmene ne jediny...
Uživatelský avatar
mhb
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 50
Registrován: 3. 2. 2008 03:38
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od mhb »

Pane (neznámý) spoluautor, jaký editor TeXu? Jaký editor PDF? :-) Prostě otevřu textový editor (vim nebo emacs, podle libosti) a píši. Výsledek "zkompiluju" a mám pěkné PDF. Na Vašem UNIXu si nemůžete nainstalovat texlive či jinou alternativu? Nebo jaký je problém?

Je pravda, že úplně původní verze byla v textovém souboru v nějakém pseudoformátu. Jako procvičení jsem si napsal skript, který to převedl do hezčí LaTeXové podoby. Myslím si, že má víc smysl distribuovat tu TeXovou podobu, protože (subjektivně) "vypadá lépe" a editovat jde stejně.

Já se žádným změnám nebráním, jen mi vysvětlete, co na TeXovském dokumentu je tak špatné, nebo co Vám vlastně vadí.

PS: Tu hlavičku změním, páč jsem si všiml, že tam někdo přidal věci i z wiki, a já nerad upírám autorství.
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od R.U.R. »

mhb píše:Nebo jaký je problém?
Třeba u mě je problém že
a) s texem vůbec neumím
b) texlive má giga

Texová verze asi vypadá lépe, ale obyčejné TXT jde určitě editovat výrazně lépe, to nemůže nikdo popřít. Na každé platformě lze otevřít a editovat txt bez jakéhokoli nadstandardního softwarového či vědomostního zázemí...
Také proto jsem navrhoval wiki - softwarově stačí prohlížeč webu a wiki server, a wiki formát je imho much moore user-friendly...

BTW Taky jsem se lek, když jsem si stáhnul txt a ukázaly se mi ty (pro neznalce texu) blbosti... Aspon bych příště volil jinou příponu než txt, aby to člověka varovalo předem.
Uživatelský avatar
mhb
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 50
Registrován: 3. 2. 2008 03:38
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od mhb »

R.U.R. píše: a) s texem vůbec neumím
Tak to honem zlepši! Pokud vím, existuje hned několik dialektů Wiki-markupu, tedy textu, který musíš používat, abys vložil tučné písmo, kurzívu, neproporcionální písmo atd. To už se rovnou můžeš naučit základní syntax TeXu, kterou potřebuješ na editaci jednoho TeXovského dokumentu. Ty značky jsou poměrně intuitivní, rozhodně ne méně než v ostatních formátovacích jazycích. Jsem si jist, že za 5 minut budeš vědět, jak správně upravovat tenhle dokument.
R.U.R. píše: b) texlive má giga
Instalační balíky texlive pro Ubuntu (které jsem používal já) určitě giga neměly. Nebo se bavíme se o "Té Jedné Neunixové Platformě"? Pokud ano, tak si vzpomínám, že MiKTeX tak velký nebyl.

R.U.R. píše: Texová verze asi vypadá lépe, ale obyčejné TXT jde určitě editovat výrazně lépe, to nemůže nikdo popřít.
Jak výrazně lépe? Tomu nerozumím. TeXový zdroják JE obyčejný textový dokument. Jediné, co na jeho úpravu potřebuješ, je textový editor. Pokud si ho chceš zkompilovat, tak software potřebuješ, to nepopírám. A opravdu si nemyslím, že by TeXovské formátování bylo obtížnější než třeba HTML nebo Wiki-markup. Je jen jiné.

Jestli v tom dokumentu je něco konkrétního, čemu jste neporozuměli a Google vám nepomohl, tak mi to řekněte, rád Vám to vysvětlim.
R.U.R. píše: Taky jsem se lek, když jsem si stáhnul txt a ukázaly se mi ty (pro neznalce texu) blbosti... Aspon bych příště volil jinou příponu než txt, aby to člověka varovalo předem.
Původně měl soubor příponu .tex, ale naše milé fórum si postěžovalo, že tuto přípodu odmítá uploadovat. Až to bude umět...
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od R.U.R. »

Mno můžu se naučit tex, ale zatím jsem to nepotřeboval - časem se to určitě naučím, ono se to hodí, to jo... Jde spíš o to, že na wiki si to formátování každej nakliká, zatimco když v textovym editoru edituju texovskej zdroják, tak si nic ani nenaklikám, ani mi to ten editor neporadí... Co se týče TXT, tam tenhle problém odpadá, pač tam největší "značka" je konec řádku...:-)
A fórum - to bude asi nějaká superchytrá ochrana proti virům :-)
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od hippies »

mhb píše: Původně měl soubor příponu .tex, ale naše milé fórum si postěžovalo, že tuto přípodu odmítá uploadovat. Až to bude umět...
uz by to melo jit;)
R.U.R. píše:Mno můžu se naučit tex, ale zatím jsem to nepotřeboval - časem se to určitě naučím, ono se to hodí, to jo... Jde spíš o to, že na wiki si to formátování každej nakliká, zatimco když v textovym editoru edituju texovskej zdroják, tak si nic ani nenaklikám, ani mi to ten editor neporadí... Co se týče TXT, tam tenhle problém odpadá, pač tam největší "značka" je konec řádku...:-)
A fórum - to bude asi nějaká superchytrá ochrana proti virům :-)
Ver mi, ze ucit se to v okamziku, kdy sepisujes diplomku neni dobry napad, vetsinou je to to posledni na co mas cas.
Existujou editory kde to naklikas a naseptavatka existujou taky vsemozny. (Ja teda pracuju ve stylu hlava + kniha v pripade nouze [kdyz uz jsem si ji koupil:D] jako treba nejaky specialni diagramy nebo znaky co potrebuju jednou za sto let)
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: Cheat sheet

Příspěvek od QZuzka »

celkově je to dobrý nápad, a moc děkuju za zveřejnění...
hlavně s tou texovou aktualzujte i pdf verzi :) myslím, že naučit se to na zkoušku bude dostatečný úkol i bez zkoumání "divných značek"..
Spoluautor

Re: Cheat sheet

Příspěvek od Spoluautor »

No tak hlavne bych poznamenal, ze vy UNIXari nejste sami kdo se to musi naucit a na Windows opravdu se svou standadni vybavou nejaky tex neotevru, kdezto txt nedelalo problem. Prijde mi to jako zbytecne zeslozitovani veci, ale ve finale, ja uz tu zkouska mam, takze me je to sumak.

P.S.: No nemyslel jsem ani tak nejaky prispevek z wiki, jako spis ze puvodni soubor ktery se k vam dostal byl uz podle me pomerne pekne dlouhy.
Uživatelský avatar
mhb
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 50
Registrován: 3. 2. 2008 03:38
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cheat sheet

Příspěvek od mhb »

Pokud tam chces mit svoje jmeno ve zlate, klidne muze byt, staci mi je sdelit :-)

A skutecne si nemyslim, ze je to moje chyba, ze vychozi instalace systemu z roku 2007 neobsahuje rozumny editor typografickeho systemu z roku 1977 :-) Nebudte lini,a misto stiznosti si nainstalujte rozumny editor a prekladac TeXu, vyplati se Vam to, pokud tedy nebudete psat diplomku ve Wordu :shock:
Odpovědět

Zpět na „SWI095 Úvod do UNIXu“