Zkouška Forst 20.5.

Seznámení se základními principy operačního systému UNIX, převážně z uživatelského hlediska. Absolvent kurzu by měl být schopen napsat netriviální program v shellu.
OICW

Zkouška Forst 20.5.

Příspěvek od OICW »

Dneska to bylo relativně hutné. Zadal nám napsat program "test" - tedy takový ten příkaz, který se běžně používá jako podmínka do ifu (pochopitelně bez použití testu). Chtěl aby to umělo:
  • Logické operátory
  • Závorky
  • Testování stringů - tedy jestli je nulový/nenulový, jestli je "menší", "větší" (lexikograficky) nebo stejný
  • Testování souborů - jednak unární - tedy jakého typu je soubor, jestli má uživatel taková a taková práva a v neposlední řadě jestli je soubor starší, mladší než druhý nebo jestli jsou shodné (ukazují na stejná data na disku).
Dá se to zvládnout celkem v pohodě, jediné co je těžší je testování souborů a z toho nejtežší je právě ta rovnost. Jinak pozor na zbytečně složitá řešení triviálních problémů - ubírá to čas a ten je třeba.

Skóre:
šli jsme tři, z toho jeden šel domů hned, druhý dostal za jedna a jeden za tři.
Uživatelský avatar
kaja
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 99
Registrován: 20. 12. 2007 00:53
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Miðgarðr
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkouška Forst 20.5.

Příspěvek od kaja »

vůbec mě nenapadá jak na ty závorky

udělal bych si nějaké rekurzivní funkce, ale moc nevim jak bych jim ty závorky předal... resp. když mám seznam parametrů, jak poznat odkud pokud je závorka (aby to fungovalo i včetně vnořeností) a jak to té funkci vlastně strčit
PONIES
Uživatelský avatar
Donarus
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 30. 9. 2007 12:40
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Zkouška Forst 20.5.

Příspěvek od Donarus »

ahoj nemuzete mi sem nekdo nastinit reseni ???
charlieMonroe

Re: Zkouška Forst 20.5.

Příspěvek od charlieMonroe »

No, to je docela hutne... Nicmene asi se to da:

zavorky resit rekursivne (vzdycky na sebe zavolat vnitrek zavorky a pak zavolat na sebe nejaky konstrukt mezi zavorkami = v pripade napr. ( 1 = 1 ) && ( 2 = 2 ) )
cisla a stringy se daji resit pomoci awk - cisla uzasne, stringy - jednotlive stringy se daji porovnat dle > < = - vystup by mohl byt napr. -1 v pripade 1. je vetsi, 0 pokud se rovnaji a +1 v pripade 2. je vetsi
soubory se daji resit dle ls - rovnost dle inodu - ls -il; novejsi, starsi pomoci find, atd...
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Zkouška Forst 20.5.

Příspěvek od Him »

@donarus: mohlo by to vypadat nejak takto: http://www.martinvseticka.eu/?sekce=browse&page=123 (nyni te to uz asi moc zajimat nebude ;-))
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Odpovědět

Zpět na „SWI095 Úvod do UNIXu“