12.9.2018 Bootpd

Seznámení se základními principy operačního systému UNIX, převážně z uživatelského hlediska. Absolvent kurzu by měl být schopen napsat netriviální program v shellu.
Alfonz
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 1. 2017 14:53
Typ studia: Informatika Bc.

12.9.2018 Bootpd

Příspěvek od Alfonz »

Na tomto terminu sme mali tu cest dostat (udajne) najstarsiu ulohu, ktora kedy bola na skuske z Unixu (tzn. nebola vlastne ani nikde na nete riesena).
Uloha, napriek tomu ze zo zaciatku znela velmi hrozivo (IP adresy, networking, konfiguracne subory atd...), nakoniec nebola az tak hrozna. Jednalo sa vpodstate iba o "jednoduchu" pracu s textom.
Kedze skuska bola pred 2 dnami, presne si zadanie nepamatam, no zhruba znelo nejak takto:

Mame vstupny subor configfile.cfg, ktory je v takomto formate

DOMAIN cislo meno_domeny
NET meno_site IP_prefix IP_routru subnet_mask [DNS_server]
IP_pocitace [-]MAC [-]meno [aliasy]

s tym, ze toto su iba formaty roznych riadkov v subore. Neznamena to teda, ze v nom su iba 3 riadky. Moze ich byt N, avsak kazdy jeden z nich musi byt v jednom z tychto formatov.
Ked bol v subore riadok zacinajuci s NET, tak sme mohli predpokladat, ze vsetky riadky na ktorych boli pocitace (nasledujuce po nom) patria do tejto siete, az pokym sa na riadke nevyskytne dalsi riadok NET. Teda riadky NET tvorili akesi bloky sieti, do ktorych patrili nasledujuce pocitace. DOMAIN mohli byt hocikde.
IP_prefix je prefixom IP adresy pre danu siet. Napriklad ak v IP_prefix bude "122.30", tak ak v IP_pocitace bude "22.31" tak cela IP adresa pre dany pocitac je "122.30.22.31".
IP_prefix moze byt bud 1,2 alebo 3 bytovy (teda X, X.X, alebo X.X.X). IP_pocitace je bud doplnok k sieti (tak ako som to napisal vyssie), alebo bude v plnom (4-byte) formate.
Pocitac ma svoje meno (pripadne dalsie aliasy nasledujuce za menom) ktore moze byt v dvoch formatoch:
1. Bud je vo formate (bez tych uvodzoviek) "this_is_my_name." ; teda konci bodkou. V tom pripade je to cele meno a chapeme ho ako string.
2. Alebo je vo formate ----------||------------ "not_all_of_my_name.33" ; teda za poslednou bodkou v nazve nasleduje este cislo. Toto cislo sa odkazuje na meno domeny (teda neskor, ked budeme vstupny subor spracovavat, tak namiesto tohoto cisla rozexpandujeme meno domeny s danym cislom).

Avsak, trebalo osetrit niekolko podmienok:
1. Duplicita MAC adries. Nemoze sa nam stat, ze by boli 2 pocitace s rovnakou MAC adresou. V tom pripade vypisem chybu a nebudem vytvarat ziadne subory. Vynimkou je prepinac [-] pred MAC adresou, ktory sposobi to, ze zadanu MAC neporovnavam ohladom duplicity.
2. Duplicita mien. Rovnako ako pri MAC, prepinac [-] sposobi ze nehladam duplicitu s danym menom. Rozdiel je vsak v tom, ze v tomto pripade ak hladam duplicitu, tak sa pozeram aj na mena sieti.
3. Duplicita cisel domeny.
4. Ak sa vyskytne meno pocitaca, ktore vyuziva cislo domeny, ktora este ale nebola zapisana skor, tak je to chyba.


Nasou ulohou bude vytvorit a nahradit 2 subory, a to /etc/hosts a /etc/bootpd.
/etc/hosts je v nasledovnom formate:
IP_pocitace MAC meno [aliasy]

kde zapisem "vsetky" pocitace ktore su vo vstupnom subore (ak dany pocitac mal prepinac [-] pri MAC adrese, tak ho do /etc/hosts nevpisujem). IP_pocitace zapisem v plnom zapise, teda ak pocitac ma iba suffix, musim ho spojit s jeho NET prefixom. Meno pocitaca rovnako, ak pouziva meno domeny, musim ho rozexpandovat podla mena domeny k danemu cislu.

Potom bolo treba spravit /etc/bootpd. Tento bol trosku komplikovanejsi. Prvy riadok sme mali opisat uz z existujuceho suboru /etc/bootpd; nachadzal sa tam nejaky :root:IPaddress:router....
Potom, co sme skopirovali z povodneho /etc/bootpd prvy riadok, mali sme donho dopisovat dalsie riadky na zaklade nasho vstupneho suboru:
(pre siete) meno_siete:IP=ip_prefix:SM=subnet_mask:[DS=dns_server]:
(pre pocitace) meno_pc:IP=ip_pocitace:MC=MAC_adresa:NN=meno_siete_do_ktorej_patri:

Pre vsetky (tie ktore nemali - pred MAC) pocitace a pre vsetky siete.
Znovu, to co bolo treba rozexpandovat tak sa muselo rozexpandovat, IP adresy sa museli spajat.

Ked sme tieto subory mali hotove a nevyskytla sa ziadna chyba, bolo treba spravit nieco nasledovne:
1. Trebalo nahradit nasimi vytvorenymi subormi tie povodne /etc/hosts a /etc/bootpd
2. Mali sme si zistit (na zaklade prikazu ps) s akymi argumentami je spusteny proces bootpd.
3. Potom sme ho mali killnut a znovu ho spustit s tymi istymi argumentami.

A myslim, ze to je asi vsetko.
Ako som pisal, zadanie znelo dost komplikovane, avsak v konecnom dosledu to bola iba praca s textom.

SPOILER ALERT; RIESENIE:
Ako ulohu riesit, tak na to bolo mnoho sposobov. Najefektivnejsie to vsak bolo bud cez sed alebo este lepsie cez awk. Pri awk sme totiz mohli vyuzivat asociativne polia a to vyuzit na zapamatanie si dvojice nazov_domeny---cislo. Komplikacie mohlo robit to, ked sme nevedeli, v akom formate je IP adresa pocitaca a trebalo to tam spajat dokopy. Forst povedal, ze najjednoduchsie bolo si to niekde na zaciatku vsetko spojit dokopy a vytvorit si plnu IP adresu pri kazdom PCcku; rovnako si rozexpandovat kazde meno ktore bolo treba rozexpandovat a toto si ulozit do pomocneho suboru, z ktoreho sme potom uz iba "hlupo" citali a vyrabali subory /etc/hosts a /etc/bootpd.


Ja som mal ulohu poriesenu vpodstate na 70%; stihol som osetrit vsetky zle pripady (duplicity a problem s vyuzivanim nedefinovanej domeny), vyrobil som subor hosts a subor bootpd som stihol vyrobit iba tu sietovu cast; ten kill a restart procesu bootpd som vobec nestihol. Robil som to cez awk, ale bolo to pretty complicated ako som to robil. Dostal som trojku s tym, ze Forst povedal, ze vidi, ze ovladam vsetky komponenty a programy unixu, ktore sme sa ucili ale ze algoritmus a postup aky som zvolil je velmi zly a neefektivny. Vela citani suboru, nakopirovany kod (nepouzite funkcie.. to vsak vytkol vsetkym)...
Co sa znamok tyka, tak prvy verdikt bol takyto: 1 jednicka, 1 dvojka, 2 trojky, 1 stvorka; 3 ludia na pokec. Z pokecu nakoniec vzisla 1 dvojka a 2 stvorky.
Odpovědět

Zpět na „SWI095 Úvod do UNIXu“