Napište jaký jste dostali příklad...

Základní přednáška z teorie jazyků a automatů. Důraz je kladen na seznámení se základními pojmy a fakty (konečné a zásobníkové automaty, Turingovy stroje, regulární, bezkontextové a kontextové gramatiky).
Ošklivý sup
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 2. 2. 2006 15:58

Napište jaký jste dostali příklad...

Příspěvek od Ošklivý sup »

Hodte sem prosím nějaké zadání příkladů z druhého kola které jste dostali. Je jich tu asi 5-6, ale musel jich zadávat už tucty. Zajímalo by mě co všechno se tam objevuje..
Uživatelský avatar
eVe
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 43
Registrován: 11. 2. 2006 11:49
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: B1405
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eVe »

Ja jsem mela napsat gramatiku pro a<sup>i</sup> b<sup>j</sup> c<sup>k</sup>, i>j>k.
Dokazat, ze to neni bezkontextove.
A pak co to jsou kontextove a monotonni gramatiky a dokazat vztah mezi nimi.
Jinak si myslim, ze se priklady dost opakuji, takze tech 5-6 zadani je klidne mozne.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

dostal sem obrázek NKA a převést na deterministický automat přijímající reverzní slova + dokázat věty co sem použil...
Ošklivý sup
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 2. 2. 2006 15:58

Příspěvek od Ošklivý sup »

Co tam může být za věty? To mýslí jako například tuhle větu:
Věta: Je-li A nedeterministický konečný automat, potom
lze sestrojit konečný automat B takový, že L(A)=L(B).

???

Já bych prostě převedl automat na deterministický s odkazem že postup nám ukázali na cvikách a o žádných větách se nezmiňovali :)
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

přesně jak říkáš. Další větu co sem dokazoval byla, že A=(Q,W,d,q<sub>0</sub>,F) přijímá w, pak B=(Q,W,d<sup>r</sup>,F,g<sub>0</sub>) přijímá w<sup>r</sup> (obrácené slovo) d<sup>r</sup> je inverzní k d ...
Ošklivý sup
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 2. 2. 2006 15:58

Příspěvek od Ošklivý sup »

ale fujj, to jsou uz prece vety v pravem slova smyslu. To abych dokazal pak kazdou vetu (mysleno cestinou) kterou vubec napisu :((
Uživatelský avatar
Lukas Mach
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 261
Registrován: 28. 3. 2006 17:08
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha a Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas Mach »

Dostal sem priklad ww: http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?p=16324

Meli ho i dalsi asi 4 lidi na terminu, takze se priklady skutecne hodne opakuji.
For every epsilon, there is delta.
Where is my delta?
strky
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 13
Registrován: 24. 1. 2006 15:15
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od strky »

Takze dnes 26.6.07 som dostal takyto priklad:

Pro nasledujuci automat vytvorit(obecne pouzitelny algoritmus) regularny vyraz, jehoz hodnota je jazyk prijimany danym automatom.

Automat: 3 stavy, abeceda bola ab.
1->1 a
1->2 b
2->2 b
2->3 a
3->2 b
3->1 a

Napisat a dokazat tvrdenia, ktore zarucuju, ze tento prevod ide realizovat.
Ošklivý sup
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 2. 2. 2006 15:58

Příspěvek od Ošklivý sup »

tak jeste pridam svuj ze skousky 25.6. co jsem psal v jinem vlaknu tady

Jako priklad jsem mel vyraz ((ab+c)+ a(bc)* +b)* prevest na konecny automat (pomoci nejakeho obecneho algoritmu, ktery k tomuto postupu pujde vzdy vyuzit), moze byt u nedterministicky. Pismenka mozna uplne nesedi, ale jina to bylo asi takhle. A druha cast asi vsude stejna zni, ze mate uvest a dokaz vse, co je potreba aby to co jste udelali v prvni casti vzdycky platilo.
Prince_of_Persia
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 81
Registrován: 19. 1. 2006 15:53
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Prince_of_Persia »

Já sem měl dneska tento příklad:

Zařadit následující jazyky do nejjednodušší třídy Chomského hierarchie a dokazát, že ho nemůžu zařadit do žádné nižší třídy

a) 1<sup>k</sup>0<sup>k</sup>1<sup>m</sup>
b) 1<sup>k</sup>0<sup>m</sup>1<sup>k</sup>
c) 1<sup>k</sup>1<sup>m</sup>0<sup>k</sup>
d) 1<sup>k</sup>1<sup>k</sup>0<sup>m</sup>

(Doufam ze si to pamatuju spravne)

Dale bylo pozadovano dokazat vety, ktere jsem pri dokazovani pouzil (pri vyvraceni regularnosti napriklad Nerodova veta, pumping lemma apod.) a take k libovolnym z techto dvou jazyku sestrojit DETERMINISTICKY automat (POZOR pocita se i deterministicky zasobnikovy automat takze pozor - regularni je pouze jeden z výše uvedených jazyků)

K tomu regulárnímu jazyku jsem celkem jednoduše sestrojil DKA (Kleenova věta) a než jsem si u zadání všiml, že mám sestrojovat nějaký automaty, tak jsem u těch zbylých bezkontextových setrojil gramatiky (všechny tři celkem jednoduché).

Jinak i s kvízem za 3 a ten termín měl dneska velkou úmrtnost - i doc. Barták říkal, že je to katastrofa.
Odpovědět

Zpět na „TIN071 Automaty a gramatiky“