Zapocet u Petra Hoffmanna

Základní přednáška z teorie jazyků a automatů. Důraz je kladen na seznámení se základními pojmy a fakty (konečné a zásobníkové automaty, Turingovy stroje, regulární, bezkontextové a kontextové gramatiky).
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

twoflower píše:
gASK píše:
twoflower píše:Ale na ten posledni zasobnikovy automat nemuzu prijit...Neco jsem vyplodil, ale to by urcite prijimalo i spatna slova. Jak jste to delali vy?
Za každý Ačko jsem si tam cpal dva znaky (třeba V) a doprostřed (na n-tou pozici) jsem si dal jiný znak (Z). Poté jsem ta každé Bčko odebral V, když jsem se dostal na Z, přehodil jsem stavy...dál už je to snad jasné.... :wink:
Presne tak jsem to ted udelal taky. Ale jak vis, kam strcit Z? To je prece nedeterministicky krok, ne? Co kdyz to ten automat soupne nekam "blbe" a prijme to kvuli tomu i ilegalni slovo?
Ano, ten automat musí být nedeterministický. To je snad jasné, ne? A nedeterministický zásobníkový automat "pozná" kam a kdy to šoupnout....

Já to tak měl a bylo to dobře... alespoň myslím, zápočet mám :twisted:
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

gASK píše:
twoflower píše:
gASK píše: Za každý Ačko jsem si tam cpal dva znaky (třeba V) a doprostřed (na n-tou pozici) jsem si dal jiný znak (Z). Poté jsem ta každé Bčko odebral V, když jsem se dostal na Z, přehodil jsem stavy...dál už je to snad jasné.... :wink:
Presne tak jsem to ted udelal taky. Ale jak vis, kam strcit Z? To je prece nedeterministicky krok, ne? Co kdyz to ten automat soupne nekam "blbe" a prijme to kvuli tomu i ilegalni slovo?
Ano, ten automat musí být nedeterministický. To je snad jasné, ne? A nedeterministický zásobníkový automat "pozná" kam a kdy to šoupnout....

Já to tak měl a bylo to dobře... alespoň myslím, zápočet mám :twisted:
No jasne, vim, ze musi byt nedeterministicky. Jen si myslim, ze kdyz vezmu nejake slovo, ktere do toho jazyka nepatri (nebude platit treba m <= n), tak bude existovat posloupnost operaci toho automatu, pomoci kterych to slovo prijme. A to proto, ze tu zarazku muze vlozit tam, kam se bude hodit :)
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

twoflower píše:
gASK píše:
twoflower píše: Presne tak jsem to ted udelal taky. Ale jak vis, kam strcit Z? To je prece nedeterministicky krok, ne? Co kdyz to ten automat soupne nekam "blbe" a prijme to kvuli tomu i ilegalni slovo?
Ano, ten automat musí být nedeterministický. To je snad jasné, ne? A nedeterministický zásobníkový automat "pozná" kam a kdy to šoupnout....

Já to tak měl a bylo to dobře... alespoň myslím, zápočet mám :twisted:
No jasne, vim, ze musi byt nedeterministicky. Jen si myslim, ze kdyz vezmu nejake slovo, ktere do toho jazyka nepatri (nebude platit treba m <= n), tak bude existovat posloupnost operaci toho automatu, pomoci kterych to slovo prijme. A to proto, ze tu zarazku muze vlozit tam, kam se bude hodit :)
Mno jo no, ale lepší způsob mne nenapadl. Ty nemáš šanci poznat jinak kde je prostředek.... :cry:

Nejlíp zajít za Hoffmanem samotným na konzultaci... :wink:
Uživatelský avatar
snail
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 144
Registrován: 23. 5. 2005 22:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od snail »

Jina moznost jak to delat bylo si za kazdy acko dat na zasobnik nedeterministicky jeden nebo dva znaky.
Pri cteni becek se pak jeden znak umazaval az jsi narazil na Z.
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

Tim Z myslis pocatecni zasobnikovy symbol?

Ted me napadla dalsi moznost - za kazde 'a' pridat dva znaky a za kazde 'b' nedeterministicky smazat bud jeden nebo dva, prijimalo by se prazdnym zasobnikem.
Uživatelský avatar
snail
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 144
Registrován: 23. 5. 2005 22:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od snail »

Jo, Z - neco co si hodis na dno zasobniku.
To co pises taky funguuje. Moznosti bylo vic.
Odpovědět

Zpět na „TIN071 Automaty a gramatiky“