Skuska 15.6.

Přehledová přednáška obsahující základy teorie, koncepce a implementace operačních systémů.
Tresko
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 9. 6. 2005 22:19

Skuska 15.6.

Příspěvek od Tresko »

Dnes som absolvoval asi jedinecnu skusku zo ZOS. :wink:
Kedze sme prisli na skusku a nesla elektrina, tak Yaghob za nami prisiel a povedal, ze nema vytlacene testy a teda (kedze nechce ani on ani my, aby prepadol termin) bude skusat USTNE !!! Na zaciatku hned dvoch vyhodil :? (asi nesadli otazky...):roll:
dostal som 2 otazky - zaklady strankovania a proces/vlakno a mam to za 1 8)
Ošklivý sup
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 2. 2. 2006 15:58

Příspěvek od Ošklivý sup »

Jo, mně vyrazil jako druhého. Dostal sem segmentaci a architekturu OS. OS sem nevěděl vůbec a u segmentace mně utopli na převodu adresy na fyzickou. Pak mně ještě dal kryptografické systémy. A jelikož sem měl jen ty slajdy a na přednášce jsem nebyl, tak z toho sem fakt nic neměl,....

Kolega předemnou měl Plánování a Adresáře a soubory, ale říkal že potřebuje 2 tak to vzdal hned.

Sem čekal něco víc normálního, ne že dostanu zrovna dvě otázky naprosto okrajové :) Hlavně že člověk zná tunu FIFO, LRU, NRU, FCFO a podobných nesmyslů,...

By mě zajímalo, kolik lidí ještě vyhodil. Já z toho zkoušení měl pocit, že se mě nechtěl zeptat na ic základního a důležitýho, spíš něco fakt mimo.
yayo
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 61
Registrován: 5. 12. 2004 11:55
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Troja
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yayo »

jj, to ja som bol ten prvy :). Prihlasil som sa na pondelok.. Ak nepojde prud tak to dopadne rovnako :) mne sa to cele ucit jednoducho nechce
gris
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 43
Registrován: 31. 10. 2004 20:31

Příspěvek od gris »

Ja jsem mela

1) boj proti zablokovani
2) NFU

V prvni otazce jsem trosku popletla bankeruv algoritmus a jaksi jsem zapomnela, ktera ze Coffmanova podminka se to napada (vyzkousela jsem postupne tri a netrefila jsem se, no pak jsem se bila do hlavy, ze je to jednoduche). K druhe otazce jsem mela vsechno.

Za 5 minut jsem byla venku, dal mi 1 a zdal se mi uplne v pohode.
Ošklivý sup
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 2. 2. 2006 15:58

Příspěvek od Ošklivý sup »

Jo, s takovyma otazkama bych si taky piskal,.....

Bankéřův algoritmus snad přímo nic nenapadá, ale působí preventivně. Ale pokud by měl nějakou rušit, tak dvojku, pač ta říká že jsou přidělováný další prostředky a právě bankéřuv algoritmus je přiděluje jen pokud to bude bezpečné.

btw co chtel k NFU?
gris
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 43
Registrován: 31. 10. 2004 20:31

Příspěvek od gris »

Ošklivý sup píše:Bankéřův algoritmus snad přímo nic nenapadá, ale působí preventivně. Ale pokud by měl nějakou rušit, tak dvojku, pač ta říká že jsou přidělováný další prostředky a právě bankéřuv algoritmus je přiděluje jen pokud to bude bezpečné.

btw co chtel k NFU?
Souhlasim s tebou, bankeruv algoritmus opravdu nic nenapada, je to vyhybaci algoritmus. Omlouvam se, pokud to vyplynulo z predchoziho prispevku.

Co se tyce napadani, napada se prvni Coffmanova podminka - "vzajemne vylouceni". Viz spooling (tiskarny).

K NFU jsem rekla vsechno, co je na slajdech, plus vysvetleni, ktere rikal na prednasce.
Ošklivý sup
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 2. 2. 2006 15:58

Příspěvek od Ošklivý sup »

gris píše: Co se tyce napadani, napada se prvni Coffmanova podminka - "vzajemne vylouceni". Viz spooling (tiskarny).
Tomuhle nejak nerozumim? Asi mne chybi ta otazka. Napadnout muzes kteroukoliv podminku.

Muzete mne nekdo vysvetlit co je to spooling? vim ze to bylo u preruseni, kontrola HW, ale co to ma společného s Coff. podminkama?
qk
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 181
Registrován: 24. 2. 2005 10:03
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od qk »

no kdyz sem sel ja, tak vetsina lidi prosla, spousta za 1, malo za 2, par za tri (vcetne mne) a jenom 2 za 4
Don't worry, be dead
gris
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 43
Registrován: 31. 10. 2004 20:31

Příspěvek od gris »

Ošklivý sup píše:
gris píše: Co se tyce napadani, napada se prvni Coffmanova podminka - "vzajemne vylouceni". Viz spooling (tiskarny).
Tomuhle nejak nerozumim? Asi mne chybi ta otazka. Napadnout muzes kteroukoliv podminku.

Muzete mne nekdo vysvetlit co je to spooling? vim ze to bylo u preruseni, kontrola HW, ale co to ma společného s Coff. podminkama?
Aha. Tak ja to vysvetlim podrobneji.

Branit se proti deadlocku muzes nekolika zpusoby:

1) vubec nijak = "pstrosi algoritmus" Deadlock nepredvidas, nesnazis se mu vyhnout a nechas uzivatele, at si s nim dela, co chce.

2) deadlock umis detekovat a zbavit se ho, napriklad tak, ze si kreslis graf prostredku a procesu a kdyz se zacykli, je to deadlock a pak to nejak resis (nekoho zabijes a pod.)

3) napadnes jednu z Coffmanovych podminek. Napadnout lze teoreticky libovolnou, ale nejlip a nejcasteji se napada ta prvni, "vzajemne vylouceni". Ta rika, ze prostredek smi vlastnit nejvys jeden proces. To dava smysl, treba takovou tiskarnu. Jak se tohle obejde - udelas "virtualni tiskarnu", ktera se pro vsechny procesy tvari jako tiskarna a muze ji vlastnit vic procesu. Kazdy z tech procesu si mysli, ze ma tiskarnu, ale ve skutecnosti tiskne jen do te virtualni a ta uz se nejak stara o to, aby to do te opravdicke slo spravne. To je spooling.

A nepletes si spooling s pollingem?

4) vyhybani se - k tomu patri napr. bankeruv algoritmus

5) dvojfazove zamykani

Dava to smysl?
Uživatelský avatar
Ferro_the_King
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 61
Registrován: 15. 11. 2004 19:49

Příspěvek od Ferro_the_King »

Mno, veni, vidi, málem jsem tam chcíp, ale nakonec přecijen vici a pak pííívo :lol:
Tahle zkouška ukázala celkem jasně, že správnej matfyzák bude matfyzákem i bez elektriky :D
Takže, měl jsem cca dvě hodiny na to, abych se to naučil, bo jsem si tam původně přišel pro trojku za test a tradá domů.
Šel jsem jako předposlední a dostal NFU a řešení blokování. Mno, NFU jsem si splet s něčím úplně jiným, takže tam ze mě slovo po slově pak páčil to, co vlastně chtěl. Co se týče blokování, to jsem měl docela dobře, ale nevzpomněl jsem si na spooling. Dokonce jsem ho i rozesmál svou skomoleninou toho Hoffsmana, nebo jak se jmenuje.
Jinak do toho docela šťoural, ale nijak nepříjemně (I když možná mě jen litoval, že jsem se tam celou tu dobu vařil v saku). Nesnažil se člověka potopit, spíš se snažil pomoct. Nakonec jsem si myslel, že mě snad musí vyhodit. No a pak to rozštípnul větou: ,,No tak co s vámi, studente? Hmm... Tak za dva?" A já se málem sesunul pod stůl, jak ve mě hrklo a index jsem lovil z tašky snad půl hodiny, přičemž se mi málem povedlo rozsypat vše, co jsem v ní měl. Prostě to musel bejt pohled pro bohy:lol:
Odpovědět

Zpět na „SWI097 Základy operačních systémů“