10.4. Pár tipů

Výroková logika, normální tvary formulí, predikátová logika, věty o úplnosti výrokové a predikátové logiky, prenexní tvary formulí, modely teorií 1. řádu. Meze formální metody, Gödelovy věty.
guthro
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 4. 2013 10:07
Typ studia: Informatika Bc.

10.4. Pár tipů

Příspěvek od guthro »

Ahoj,
termín zkoušky 10.4. jsem původně považoval za propouštěcí, což znamená takový, že písemka bude lehčí než obvykle, a po ní bude konzultace pro všechny tak, aby většina lidí prošla. Nebyla to úplně pravda, nicméně 2 příklady v písemce už jsem dříve viděl, což byla vítaná změna. Nicméně to že prošla odhadem jedna třetina lidí mě zklamalo, kór když číst šla na šestý pokus, a nemělo by se tedy stát že to šli zkusit náhodou s nulovými vědomostmi. Nutno podotknout, že pan docent Mlček se zachoval férově a nepovedenou 6tou písemku bral jako konzultaci, takže napošesté to mohou jít zkusit příští termín, o kterém ale říkal že bude až v září.

Znění písemky sem dívat nebudu, protože počítám že se objeví na stránkách pana Mlčka.

Naopak sem hodím slajdy od pana Glivického, které tu na fóru mám pocit nejsou. Loni se snad dávaly studentům jako přehlednější alternativa k výuce, letos se o nich mám pocit nikdo nezmínil. Rozsahově pokrývají probranou látku, resp většinu důležitých části z ní, a čtou se daleko lépe. Nicméně že by mi pomohli s řešením zkoušky říci asi nemohu.
Navíc jsem si všiml, že ze stránek pana Mlčka zmizely odkazy na loňské testy( stále tam jsou, pokud víte adresu) , ale pro jistotu je sem také hodím.
Jako příprava na zkoušku se mi nejvíce osvědčilo práve projíždění minulých zkoušek, stále dokola dokud si všechno neumím vysvětlit, alespoň tak jak to je v těch písemkách vysvětleno. Občas to pak i pochopíte.

Ještě napíšu subjektivní názor: Ve zkoušce je nejdůležitější výrokovka. Pokud ji nemáte, přijdete o první dojem, a při opravě se predikátvkou pouze prolétne. Naopak, pokud je to termín kdy jdou na ústní všichni, po dobré výrokovce si s vámi opravující chyby v predikátovce projíždí a debatuje o nich. Takže výrokovku nepodceňujte.

A poslední věc. Na posledním cviku nám pan Glivický dal tip ohledně rozhodnutelnosti, resp jak na ní. Jediný způsob, kterým jí my umíme odhalit, je přes kombinaci rekurzivní axiomatizovatelnosti a kompletnosti/ rekurzivní komplementace. O co jde? Rekurzivní axiomatozovanost znamená to zda umíme poznat že je formule axiomem v rozumné době. Což je u jazyků které můžeme dostat všude. Pak musí být teorie buď kompletní, neo rekurzivně kompletační, což znamená že existuje efektivní způsob jak zapsat všechny JKE. Příklas: SC0 s konstantou c a axiomem {c = S^n(0) pro n z N } není kompletní, ale lze odhalit všechny JKE, tudíž má rekurzivní kompletaci a je tedy rozhodnutelná. Omlouvám se, že to nepíšu moc matematicky exaktně, ale snažím se to napsat tak aby to bylo pochopitelné.

Hodně štěstí u dalších zkoušek
Přílohy
ET-5_11.pdf
(58.84 KiB) Staženo 306 x
ET-4_11.pdf
(60.97 KiB) Staženo 241 x
ET-3_11.pdf
(58.79 KiB) Staženo 249 x
Slidy_Glivicky_logika_srozumitelnejsi.pdf
(1.2 MiB) Staženo 436 x
Odpovědět

Zpět na „AIL062 Výroková a predikátová logika“