Petr Glivicky SC0+U

Výroková logika, normální tvary formulí, predikátová logika, věty o úplnosti výrokové a predikátové logiky, prenexní tvary formulí, modely teorií 1. řádu. Meze formální metody, Gödelovy věty.
blabla
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 1. 2010 23:14
Typ studia: Informatika Mgr.

Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od blabla »

riesenie b) druhz pokus..snad uz trosku spravnejsie
Přílohy
SNC00245.jpg
Naposledy upravil(a) blabla dne 11. 2. 2010 14:31, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Ellrohir
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 21. 12. 2007 13:29
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od Ellrohir »

já se Logice začnu věnovat během zítřku a pátku, dneska jsem konečně dorazil Algoritmy a graf. struktury a už mi zbývá jenom ta...budu sem dávat, co jsem vymyslel (pokud něco bude :oops: )
Matfyz
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 22
Registrován: 7. 2. 2008 21:33
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od Matfyz »

Ahoj,

myslim, ze argument na papire, proc neni SC0+ modelove kompletni, neni spravne. Protoze stejny dukaz by potom platil pro SC0 a to by potom ani SC0 nebyla modelove kompletni. Ovsem, kde je v argumentu chyba, to nevim a docela by me to zajimalo.

SC0+ modelove kompletni ale opravdu neni. Da se to ukazat na modelech A s univerzem N a B s universem N \cup Z.
blabla
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 1. 2010 23:14
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od blabla »

opravil som to b), sice tam nepracujem s tym N zjednotenie Z ale vyrea to aj tak spravne...tak snad..riesenie je updatovane v prvom prispevku
Matfyz
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 22
Registrován: 7. 2. 2008 21:33
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od Matfyz »

opravil som to b), sice tam nepracujem s tym N zjednotenie Z ale vyrea to aj tak spravne...tak snad..riesenie je updatovane v prvom prispevku
OK, taky se mi to zda spravne.
peci1
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 86
Registrován: 21. 1. 2009 20:08
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od peci1 »

blabla píše:opravil som to b), sice tam nepracujem s tym N zjednotenie Z ale vyrea to aj tak spravne...tak snad..riesenie je updatovane v prvom prispevku
To reseni urcite spravne neni. Ty formule, co tam uvadis jako dukaz, ze v jednom modelu plati a ve druhem ne, maji x jako vazanou promennou! Tedy ty formule, co jsi napsal, maji stejnou hodnotu ve vsech ohodnocenich jakychkoli promennych. Ono "pro vsechna x" znamena "pro vsechna x z univerza", a to samozrejme plati v obou modelech, nebot 0 neni v univerzu B.

Opravdu je potreba to N disjoint union Z (viz nase diskuse k SC0_U^{+-}). To ti poskytne moznost, aby U platilo jen v casti univerza (nebot aplikaci U(x)->U(Sx) se treba nedostanes za konec N, ale v takovemhle univerzu mas za koncem N jeste cele Z). U SC0_U^{+-} bylo jednodussi najit takovou formuli, jelikoz u nas muselo U platit v cele "casti" (tj. v celem N nebo v celem Z), tady mam pocit, ze nemusi. Ale urcite by to vyresila formule rikajici neco jako (\exists x)\left( U(x) \wedge 
eg U(y) \wedge y \geq x \right) (samozrejme to > musis vyjadrit nejak jinak, zrovna me nenapada, jak) (funguje to proto, ze U(x) vynucuje U(Sx), a tak pokud najdes y, ktere je vetsi, a neplati U(y), tak uz urcite musis mit univerzum s disjoint union dvou spocetnych mnozin)
blabla
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 1. 2010 23:14
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od blabla »

peci1 píše:
blabla píše:opravil som to b), sice tam nepracujem s tym N zjednotenie Z ale vyrea to aj tak spravne...tak snad..riesenie je updatovane v prvom prispevku
To reseni urcite spravne neni. Ty formule, co tam uvadis jako dukaz, ze v jednom modelu plati a ve druhem ne, maji x jako vazanou promennou! Tedy ty formule, co jsi napsal, maji stejnou hodnotu ve vsech ohodnocenich jakychkoli promennych. Ono "pro vsechna x" znamena "pro vsechna x z univerza", a to samozrejme plati v obou modelech, nebot 0 neni v univerzu B.

Opravdu je potreba to N disjoint union Z (viz nase diskuse k SC0_U^{+-}). To ti poskytne moznost, aby U platilo jen v casti univerza (nebot aplikaci U(x)->U(Sx) se treba nedostanes za konec N, ale v takovemhle univerzu mas za koncem N jeste cele Z). U SC0_U^{+-} bylo jednodussi najit takovou formuli, jelikoz u nas muselo U platit v cele "casti" (tj. v celem N nebo v celem Z), tady mam pocit, ze nemusi. Ale urcite by to vyresila formule rikajici neco jako (\exists x)\left( U(x) \wedge 
eg U(y) \wedge y \geq x \right) (samozrejme to > musis vyjadrit nejak jinak, zrovna me nenapada, jak) (funguje to proto, ze U(x) vynucuje U(Sx), a tak pokud najdes y, ktere je vetsi, a neplati U(y), tak uz urcite musis mit univerzum s disjoint union dvou spocetnych mnozin)

nooo ale ono 0 praveze je v univerze B, ale nepatri do U^B, to je rozdiel
blabla
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 1. 2010 23:14
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od blabla »

riesene g), robil som to v podstate podla toho ako tu bolo navrhnute riesenie v teme pre SC0+-U
Přílohy
SNC00247.jpg
peci1
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 86
Registrován: 21. 1. 2009 20:08
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od peci1 »

blabla píše:nooo ale ono 0 praveze je v univerze B, ale nepatri do U^B, to je rozdiel
Ajajaj... tak to se omlouvam... ucil jsem se tou dobou uz na statistiku, tak mi to nejak logicky nemyslelo :( Samozrejme, ze ted vidim, ze je to spravne ;)
romantismus
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 8
Registrován: 10. 12. 2009 00:00
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Petr Glivicky SC0+U

Příspěvek od romantismus »

blabla píše:riesenie b) druhz pokus..snad uz trosku spravnejsie
Tohle reseni neni spravne, jelikoz B neni podstrukturou A. Pokud by to melo byt podstrukturou, muselo by U platit prave tehdy kdyz platilo v A (pokud ten prvek je i v B). (Overoval jsem si to u p. Glivickeho). Myslim si, ze skutecne bude treba pouzit ten samy trik, jako je u SC+-u.

Reseni ukolu jsem vcera odeslal a zapocet jsem dostal. Bylo mi receno, ze tam mam chyby, ale na zapocet to staci. Pokud by to reseni nekdo chtel ukazat, dejte vedet. Pastovat ho sem ale nebudu, jelikoz se za nej stydim ;-).
Odpovědět

Zpět na „AIL062 Výroková a predikátová logika“