zkouska 3.2.

Výroková logika, normální tvary formulí, predikátová logika, věty o úplnosti výrokové a predikátové logiky, prenexní tvary formulí, modely teorií 1. řádu. Meze formální metody, Gödelovy věty.
v

zkouska 3.2.

Příspěvek od v »

howdy,
tezka otazka byla docela jednoducha: 1) mejme konecnou mnozinu K modelu (ve vyrokove logice), najdete jeji axiomatiku.
reseni: koncenost mnoziny implikuje uzavrenost, axiomatizovatelna tedy je; staci vzit pro kazdou koncenou podmnozinu
prvovyroku disjunkci konjunkci predepisujici hodnoty odpovidajici jednotlivym modelum (tedy pro k-tici prvovyroku neco jako
"funkce se na k-tici chova jako prvni model z K" nebo "... druhy ... ". 2) Je K konecne axiomatizovatelna pro nekonecne P?
No neni, nebot kazdy vyrok axiomatiky fixuje pouze hodnoty konecneho poctu provyroku. 3) Je doplnek K axiomatizovatelny?
No neni, jinak by K musela byt konecne axiomatizovatelna.

Jako teoretickou otazku jsem dostal par veci z nerozhodnutelnosti, prvni godelovu vetu a tak; skoro nic jsem nevedel
a dostal jsem stejne za 1 (mozna proto ze se mi povedly dva vtipy (: ), takze pohoda. Na otazku "umite toto dokazat"
staci odpovedet "ano", dukazy chteny nejsou :P
Odpovědět

Zpět na „AIL062 Výroková a predikátová logika“