Dotazy ke zkouskove pisemce

Základní kurs podávající průřez problematikou. Jsou popsány tři úrovně pohledu na data. Konceptuální modelování je založeno na ER modelu, databázové modelování se zabývá podrobně teorií relačního modelu dat (algebra, kalkul, základy SQL, algoritmy návrhu relační databáze, normální formy) a principy objektově-relačního modelu. Transakční zpracování a paralelní přístup, algoritmy implementace relačních operací.
mathemage
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 130
Registrován: 14. 1. 2011 10:03
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Dotazy ke zkouskove pisemce

Příspěvek od mathemage »

Neni mi jasny nekolika otazek, ktere se (myslim) hodi vedet (i ostatnim lidem):

0) Jak je to s precedencnim grafem a aborted transakcemi? Zakresluji se do nej? A ovlivnuji pak konfliktovou usporadatelnost? Nekdo rika jo, nekdo ne, a jsou grafy, kde na tom fakt zalezi...

1) Co ma znamenat:
Pro transakce z predchoziho rozvrhu sestavte co nejparalelnejsi rozvrh podle 2PL protokolu
- viz http://siret.ms.mff.cuni.cz/skopal/data ... 6_05/B.pdf
To lze urcit, ze je jeden rozvrh paralelnejsi nez nejaky jiny??? Ja osobne to pri stresu zkouskove pisemky nejak nevidim:(

2) Je nutne psat datove typy u relacnich schemat? Docela to usetri cas a navic je to docela zrejme ze zadani, jak je ktery atribut vyjadren. Ale nevim, jestli uz nekomu za tohle vylozene strhavali body...

P. S. Nemate popr. nekdo zadani letosni zk. pisemky (12.1.2011)? Skup. B i C uz jsem tu na foru videl, kdybyste mel nekdo jeste A (resp. priblizne zneni), byl bych take velmi vdecny.
Carpe Diem!
mrwep
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 2. 2010 15:06
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Dotazy ke zkouskove pisemce

Příspěvek od mrwep »

0) Ve starším postu http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=238&t=5388 se píše:
Podle doc. Skopala, ackoliv to ma ve slajdech jinak, se do precedencniho grafu kresli i abortovane transakce z duvodu, aby precedencni graf nebyl prilis jednoduchy
0 a 1) Podle toho, co bylo na předtermínu, se změnil model zkouškových písemek a klade se důraz na SQL dotazy - jsou 3 a je jim přiděleno 45 bodů a transakcím jen 20 - tím pádem se otázka na transakce značně zkrátila, ve všech odděleních žádný ABORT nebyl a otázka na tvorbu rozvrhu vypadla.
2) Nevím jestli je to potřeba, čas by to určitě ušetřilo.

Zadání A byla sociální síť. Jsou uživatelé, ty se mezi sebou mohou kamarádit, mohou mít nastaveno, co sdílí a komu to sdílí (jméno, věk, fotky, videa...) a to tak, že si mohou vytvořit "privacy level" např. rodina, kolegové, spolužáci a pro takovou skupinu nastavit, co se sdílí, nebo nastavit úroveň sdílení pro jednotlivé konkrétní lidi zvlášť. Každý uživatel má zeď, na kterou mohou ostatní psát, uživatel může uploadovat fotky; posty na zeď a fotky se dají komentovat. Zevrubně vše, možná tam bylo ještě něco.
SQL dotazy byly tuším:
Uživatelé s největším počtem přátel.
Uživatelé (dvojice uživatelů), kterým je více než 15 let a nekamarádí se.
Uživatelé, kteří doposud nevložili žádnou fotku.
Jookyn
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 115
Registrován: 13. 9. 2008 21:42
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Dotazy ke zkouskove pisemce

Příspěvek od Jookyn »

0) Podle mě se tam nezakreslujou (a i můj cvičící řikal, že to jsou jen commited transakce). A když koukam na definice konfliktů (WR,RW,WW), tak mi nenapadá důvod, proč by tam musely být...

1) Jednak jak řikal kolega, tak tam tahle otázka letos neni, ale myslim že "co nejparalelnější" znamenalo spíš "dostatečně paralelní", tzn aby to nebylo sériově s jedinou výměnou pořadí operací.

2) Podle mě to určitě neni nutný. Mělo by stačit např Zamestnanci(cislo_zamestnance, jmeno, prijmeni, vek), F = { cislo_zamestnance -> all }
mathemage
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 130
Registrován: 14. 1. 2011 10:03
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazy ke zkouskove pisemce

Příspěvek od mathemage »

S temi integritnimi omezenimi:

To se musi vsechny klice takhle specificky vypisovat? Nestaci je jen podtrhavat, jako je to ve slidech? Pak se tam totiz musi jeste psat cizi klice, a to je dost sipkovani - ja vim, ze je to stupidni kosmeticky detail, ale kazda rada, co usetri praci a hlavne cas, je uzitecna
Carpe Diem!
Jookyn
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 115
Registrován: 13. 9. 2008 21:42
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Dotazy ke zkouskove pisemce

Příspěvek od Jookyn »

Asi stačí... Řešíš moc detaily, na tom podle mě skoro vůbec nezáleží. A času mi přišlo, že je docela dost a neni třeba chvátat a radši si všechno v klidu promyslet. Já jel docela pomalu a zbylo mi na konci 20-30 minut času.
mathemage
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 130
Registrován: 14. 1. 2011 10:03
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazy ke zkouskove pisemce

Příspěvek od mathemage »

mrwep píše: Zadání A byla sociální síť. Jsou uživatelé, ty se mezi sebou mohou kamarádit, mohou mít nastaveno, co sdílí a komu to sdílí (jméno, věk, fotky, videa...) a to tak, že si mohou vytvořit "privacy level" např. rodina, kolegové, spolužáci a pro takovou skupinu nastavit, co se sdílí, nebo nastavit úroveň sdílení pro jednotlivé konkrétní lidi zvlášť. Každý uživatel má zeď, na kterou mohou ostatní psát, uživatel může uploadovat fotky; posty na zeď a fotky se dají komentovat. Zevrubně vše, možná tam bylo ještě něco.
SQL dotazy byly tuším:
Uživatelé s největším počtem přátel.
Uživatelé (dvojice uživatelů), kterým je více než 15 let a nekamarádí se.
Uživatelé, kteří doposud nevložili žádnou fotku.
Tak jsem se na to dival, a vlastne vubec netusim, jak na to jit:

a) Jak udelam meziuzivatelske prateleni? Je to rekurzivni binarni vztah s 2 cizimi klici do 1 tabulky (a kdyz jo, tak se musi v te vztahove tabulce ty cizi klice prejmenovat?)
b) Jak se to resi s tou sdilenou polozkou? Je to nejaky zvlastni entitni typ nebo jen bool atributy u privacy_level entity?
c) Jak se zaridi, ze uroven sdileni je nastavena bud pro konkretniho cloveka nebo pro skupinu, do ktere nalezi?
d) A kdyz se u postu zaznamenava nejen komu byl napsan, ale i kym byl napsan, tak jde opet o dva cizi klice, ktere odpovidaji 1 klici v tabulce Uzivatel?
Carpe Diem!
Odpovědět

Zpět na „DBI025 Databázové systémy“