Konfliktová uspořadatelnost

Základní kurs podávající průřez problematikou. Jsou popsány tři úrovně pohledu na data. Konceptuální modelování je založeno na ER modelu, databázové modelování se zabývá podrobně teorií relačního modelu dat (algebra, kalkul, základy SQL, algoritmy návrhu relační databáze, normální formy) a principy objektově-relačního modelu. Transakční zpracování a paralelní přístup, algoritmy implementace relačních operací.
Uživatelský avatar
Ellrohir
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 21. 12. 2007 13:29
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Konfliktová uspořadatelnost

Příspěvek od Ellrohir »

protože zířejší termín je už poslední, velmi rád bych v něm uspěl, abych nemusel opakovat příští rok...a jeden z podstatných rozporů, na který jsem narazil při učení je, jak se dělá precedenční graf? jestli jsou v něm i abortované transkakce nebo ne...na cvičení v příkladu od Vajbara, kde jsem byl, je zahrnuta i abortovaná, v řešení písemky z 26.5., které je tady na fóru, jsou pouze commitované...takže jak to tedy je (má být pro účely testu?) :roll:
Návštěvník

Re: Konfliktová uspořadatelnost

Příspěvek od Návštěvník »

Podle doc. Skopala, ackoliv to ma ve slajdech jinak, se do precedencniho grafu kresli i abortovane transakce z duvodu, aby precedencni graf nebyl prilis jednoduchy :D ...jinak v resene pisemce z 26.5. je taky za to, ze neni v precedencnim grafu zahrnuta abortovana transakce, strhnuto 5b :) ...sice ses na to neptal, ale rad bych podotknul, ze u zotavitelnosti se posuzuje zotavitelnost jedine pokud je nejaka transakce abortovana (zdroj: doc. Skopal)
Jiří Stivín

Re: Konfliktová uspořadatelnost

Příspěvek od Jiří Stivín »

Jelikož je to poslední termín, dovolím si malý OT: Doc. Skopal se nechal na předposledním termínu slyšet, že tento semestr ještě nikoho na transakcích nevyhodil. Ba co víc - opravdu jediná část písemky, na které se vyhazuje, jsou SQL dotazy (s tím trochu souvisí také první příklad). Já dělal databáze nadvakrát a poprvé jsem si řekl, že SQL tak nějak znám a dotazy nějak uplácám - nedoporučuji!! Na další termín jsem se učil už jen SQL a dopadlo to velmi dobře. Stejně tak (at jsou transakce sebevíc bodově výživné) se opravdu vyplatí začít prvním příkladem, navrhnout si tabulky a hned jít k SQL.
Uživatelský avatar
Ellrohir
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 21. 12. 2007 13:29
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Konfliktová uspořadatelnost

Příspěvek od Ellrohir »

no je pravda, že já jsem SQL totálně podcenil podle přesně stejné filozofie a pak tam vyplodil dvě zpotvořeniny, které pochopitelně nemohly být uznány...a taky mi Nečaský psal, že "všichni, kdo neudělali zkoušku, nezvládli SQL dotazování"...v tomhle se snad zlepším, ale jeden nikdy neví, čeho jsem já schopen :roll:
Odpovědět

Zpět na „DBI025 Databázové systémy“