Transakce - nejasnosti

Základní kurs podávající průřez problematikou. Jsou popsány tři úrovně pohledu na data. Konceptuální modelování je založeno na ER modelu, databázové modelování se zabývá podrobně teorií relačního modelu dat (algebra, kalkul, základy SQL, algoritmy návrhu relační databáze, normální formy) a principy objektově-relačního modelu. Transakční zpracování a paralelní přístup, algoritmy implementace relačních operací.
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Transakce - nejasnosti

Příspěvek od HonzaK »

Ahoj,
v prubehu uceni se na zkousku jsem narazil na dva problemy, na ktere se mi zkoumanim fora nepodarilo najit jednoznacnou odpoved,
neb mam takove podezreni, ze se v odpovedich na ne ruzni i sam doc. Skopal a nekteri cvicici :roll: Konkretne se jedna o tyto:

1) Kdyz delam precedenci graf pro dany rozvrh, mam do nej zahrnovat i abortujici transakce ? Podle slajdu z prednasky ne (tam se tvrdi, ze vrcholy grafu jsou POTVRZENE transakce),
ale tady na foru jsem v nekterych vlaknech z minulych let cetl, ze doc. Skopal lidem rikal, ze tam maji zahrnout i ty... Bylo by to celkem jedno, kdybych si byl jist, ze pridanim i
abortujicich transakci do grafu mi tam nevznikne cyklus (pokud tam jiz nebyl), ale treba zrovna u reseni prikladu ze zadani B ze dne 26.5.2009 mi tam jednou cyklus vznikne a
jendou ne.... :o Zde je obrazek tech dvou grafu (T3 jedina abortuje):
Obrázek

Jak ste to teda delali/budete delat na zkousce vy a jak to bylo hodnoceno ?

2) Druha otazka se tyka zotavitelnosti rozvrhu - opet tady na foru jsem videl nekolikrat se opakujici tvrzeni, ze rozvrh, kde vsechny transakce commituji, je vzdy zotavitelny.
Ale napr. v materialech ke cviceni Mgr. Necaskeho se zotavitelnost posuzuje i u rozvrhu, kde vsechny tri transakce commituji a rozvrh je, dle definice zotavitelnosti, ktera je v tom textu uvedena, posouzen jako nezotavitelny.... Jak je to tedy spravne ? (jedna se o tento text, priklad 12: http://www.ksi.mff.cuni.cz/~necasky/mat ... nsakce.pdf)

Diky moc za vsechny reakce, at vim (a vsichni dalsi), jak se na zkousce zachovat.... :)
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Transakce - nejasnosti

Příspěvek od Osiris »

HonzaK píše:...
Zdravím, já jsem absolvoval jak předmět Databázové systémy, tak Transakce a tam to bylo dáno takto:

1) V transakčních historiích se zaznámenávaly i abortované transakce, avšak při testování konfliktové ekvivalence se bere v úvahu pouze jejich commitovaná projekce - pouze commitované transakce se berou v úvahu. Z toho plyne, že pouze precedenční graf COMMITOVANÉ projekce je acyklický (při korektním 2fázovém zamykání). Abortované transakce se abortují (mimo jiné) proto, že tvoří cyklus v precedenčním grafu (resp. tvořily by po commitu).

2) V předmětu Transakce (viz. http://dsrg.mff.cuni.cz/~ceres/sch/txy/ ... rrency.pdf) se to definovalo takto: Historie je zotavitelná, pokud se transakce T commituje až tehdy, když všechny transakce, které zapsaly data která T četla, se commitovaly. Takže určitě neplatí, že pokud se všechny transakce commitují, tak je rozvrh zotavitelný. Viz příklad z těch textů:

Kód: Vybrat vše

w1[x] r2[x] w2[y] c2 c1
Je jasně nezotavitelná z důvodu, že 2 se commituje dříve, než jednička.
Osiris
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Transakce - nejasnosti

Příspěvek od HonzaK »

Diky moc za odpoved, rikal jsem si, z eby to melo asi byt takhle...

Otazka ale je, jak se zachovat, pokud budu psat oddeleni, ktere bude opravovat Skopal...?? :lol:
viz treba: http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=238&t=3214
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Transakce - nejasnosti

Příspěvek od Him »

HonzaK: Vajbar za nezahrnutí abortované transakce do precedenčního grafu strhl jednomu klukovi deset bodů.
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Odpovědět

Zpět na „DBI025 Databázové systémy“