ER Model

Základní kurs podávající průřez problematikou. Jsou popsány tři úrovně pohledu na data. Konceptuální modelování je založeno na ER modelu, databázové modelování se zabývá podrobně teorií relačního modelu dat (algebra, kalkul, základy SQL, algoritmy návrhu relační databáze, normální formy) a principy objektově-relačního modelu. Transakční zpracování a paralelní přístup, algoritmy implementace relačních operací.
Filatko
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 25
Registrován: 13. 9. 2007 12:20

ER Model

Příspěvek od Filatko »

Letmo koukam na lonske zadani http://siret.ms.mff.cuni.cz/skopal/data ... 6_06/A.pdf a potreboval bych nakopnout...
Jak zajistit dva piloty?
Všechno je na hovno, jenom včely jsou na med a ten je taky na hovno!
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: ER Model

Příspěvek od Him »

http://martinvseticka.eu/index.php?sekc ... e&page=200 - a co takhle (dole)?
To, že pilot může pilotovat jen letadlo, na které má povolení, bych dal do poznámek o integritních omezení.
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Filatko
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 25
Registrován: 13. 9. 2007 12:20

Re: ER Model

Příspěvek od Filatko »

Him píše:http://martinvseticka.eu/index.php?sekc ... e&page=200 - a co takhle (dole)?
To, že pilot může pilotovat jen letadlo, na které má povolení, bych dal do poznámek o integritních omezení.
Zajimalo by me jestli je skutecne mozny tu kardinalitu psat jako (2,2). Smysl by to davalo ale nikde jsem to nezahlid a jak je videt, tak ani software k vyuce s tim moc nepocita...
Ale stejne dik
Všechno je na hovno, jenom včely jsou na med a ten je taky na hovno!
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: ER Model

Příspěvek od Him »

No, asi to neni uplne nejlepsi, ale rikal jsem si, ze kdyz ER je nejabstraktnejsi model, tak ze by to snad melo byt mozne (to jak se to pak prevede do relacniho modelu je neco jineho). Jde to nahradit dvema vztahovymi typy "Pilot 1", "Pilot 2", ktere budou 1:1
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
janoro

Re: ER Model

Příspěvek od janoro »

Hezký nedělní večer.

Jestli já mám spoustu pochybností, pak u pivovaru: http://siret.ms.mff.cuni.cz/skopal/data ... 6_06/C.pdf
Zdá se mi, že v tom zadání je spousta záludností a ER diagram se mi pěkně zahuštuje.
Zatím se mi nedaří nainstalovat Ertos, tak se poohlédnu po něčem jiném a zkusím to sem později uploadnout.
janoro

Re: ER Model

Příspěvek od janoro »

K řešení Martina Všetičky bych se rád zeptal: U druhého příkladu (letecká společnost) se v zadání SQL praví "pro každý dotaz jeden SELECT" - pokud tohle zakazuje poddotazy, pak Vaše řešení druhého dotazu nevyhovuje.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: ER Model

Příspěvek od Him »

janoro: Vykani snad neni nutne :o). Popravde jsem byl docela rad, nez se mi podarilo dat dohromady tenhle dotaz. Pokud by to melo byt na jeden select, tak by mozna mel byt ten ER model nejak vic zjednoduseny. Mas nejaky napad, jak to udelat na jeden SELECT?
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Honza Kokoška

Re: ER Model

Příspěvek od Honza Kokoška »

Já si myslim, že vnořené dotazy povolené jsou. Spíš by mě zajímalo něco jiného:

1. hledám zotavitelnost - je nutné se dívat i na to, zda transakce Commituje/abortuje? Je jasné, že když transakce, která něco zapíše, skončí Commitem, vše je v pořádku i pro další transakce, které se zapsanou entitou pracují. Ale potenciální riziko to je (co kdyby Abortovala) - jak se to bere u Skopala?

2. Když tvořím takový rozvrh, aby vznikl deadlock, může se mi stát (a již jsem na to v zadání narazil), že ho pouhým zamykáním nevytvořím - zkrátka a dobře když transakce pracují s téměř odlišnými položkami. Co potom? Nejde deadlock vytvořit? Nebo mohu zamknout něco, co daná transakce vůbec nepoužívá? Pak by to bylo triviální.
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: ER Model

Příspěvek od R.U.R. »

Dobrý den,
"pro každý dotaz jeden SELECT" znamená zákaz používání vnořených dotazů?
Děkuji,
Rudolf Rosa

Dobry den,
ne, tim se mysli jediny dotaz na nejvyssi urovni (uvnitr klidne s poddotazy)... proste ne takto

R1 = SELECT ....
R2 = SELECT
R3 = R1 EXCEPT R2

ale

(SELECT ...) EXCEPT (SELECT ...)

TS
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: ER Model

Příspěvek od Him »

R.U.R. Díky za info!
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Odpovědět

Zpět na „DBI025 Databázové systémy“