Jednoznacnost

Základní kurs podávající průřez problematikou. Jsou popsány tři úrovně pohledu na data. Konceptuální modelování je založeno na ER modelu, databázové modelování se zabývá podrobně teorií relačního modelu dat (algebra, kalkul, základy SQL, algoritmy návrhu relační databáze, normální formy) a principy objektově-relačního modelu. Transakční zpracování a paralelní přístup, algoritmy implementace relačních operací.
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Jednoznacnost

Příspěvek od Medved »

Taxe tedy ucim na opravny termin a moc mi neni jasna jednoznacnost tech postupnych vysledku u normalizace a hledani minimalniho pokryti.

1) Ze klice jsou jednoznacne chapu, tam neni co resit

2) Redundantni zavislosti. Uz tady mi ale vyplyva, ze jednoznacne nejsou.

Napr mame tyto zavislosti:
A->X1->E->F->X2->B
E->X3->A->B->X4->F
Kde je na prvni pohled redundantni E->F a A->B, ale kdyz jednu z nich odstranim, tak uz tu druhou neodstranim.
Je to schvalne slozitejsi priklad, aby nekdo nemohl namitnout, ze jsou tam nektere atributy ekvivalentni.

Takze minimalni pokryti neni jednoznacne? Asi by se dal najit podobny priklad i pro redundanci atributu.

To stejne u dekompozice, kde mi vychazi uplne jine vysledky podle toho, kterou funkci zavislost odstranim prvni.
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoznacnost

Příspěvek od Osiris »

Medved píše:Taxe tedy ucim na opravny termin a moc mi neni jasna jednoznacnost tech postupnych vysledku u normalizace a hledani minimalniho pokryti.

1) Ze klice jsou jednoznacne chapu, tam neni co resit

2) Redundantni zavislosti. Uz tady mi ale vyplyva, ze jednoznacne nejsou.

Napr mame tyto zavislosti:
A->X1->E->F->X2->B
E->X3->A->B->X4->F
Kde je na prvni pohled redundantni E->F a A->B, ale kdyz jednu z nich odstranim, tak uz tu druhou neodstranim.
Je to schvalne slozitejsi priklad, aby nekdo nemohl namitnout, ze jsou tam nektere atributy ekvivalentni.

Takze minimalni pokryti neni jednoznacne? Asi by se dal najit podobny priklad i pro redundanci atributu.

To stejne u dekompozice, kde mi vychazi uplne jine vysledky podle toho, kterou funkci zavislost odstranim prvni.
No když odstraníš redundandní závislosti, tak některé z těch redundandních už nemusí být redundandní, takže je musíš testovat po jednom a vždy řešit, zda je ten nezpracovaný zbytek redundandní nebo ne. Takže minimální pokrytí není jednoznačné, může být více správných verzí.
Osiris
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Re: Jednoznacnost

Příspěvek od Medved »

Jasny, to chapu, jen mi prislo divne, ze to je nedeterministicke a vysledku muze byt hodne... To se musi krasne kontrolovat spravnost potom.

Navic tim padem je ve slajdech dost chyb. Napriklad tam tvrdi, ze kdyz tabulky z ER modelu jsou dobre navrzene, tak po provedeni dekompozice dostanu to stejne. To neni pravda, kdyz spravnych vysledku je hodne.
Osiris
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 403
Registrován: 11. 11. 2006 14:10
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoznacnost

Příspěvek od Osiris »

Medved píše:Jasny, to chapu, jen mi prislo divne, ze to je nedeterministicke a vysledku muze byt hodne... To se musi krasne kontrolovat spravnost potom.

Navic tim padem je ve slajdech dost chyb. Napriklad tam tvrdi, ze kdyz tabulky z ER modelu jsou dobre navrzene, tak po provedeni dekompozice dostanu to stejne. To neni pravda, kdyz spravnych vysledku je hodne.
Oni na to mají programy (ty co má Skopal na svých stránkách).

Mno pokud jsou tabulky z ER modelu dobre navrzene, tak muzes opravdu dostat to stejné. Například pokud máš schéma, kde nejsou žádné redundandní atributy a závislosti, tak dostaneš to stejné, pokud dobře volíš podle čeho budeš rozkládat. Ale samozřejmě můžeš dostat i jiné schéma, pokud volíš jinak závislosti.

Správných výsledků je hodně, pokud je hodně redundandích atributů a závislostí. Jinak může být klidně jen jedno správné minimální pokrytí - například v případě, že žádné redundandní atributy a závislosti nejsou - pak je samotné schéma minimálním pokrytím.
Osiris
peterblack
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 153
Registrován: 10. 12. 2006 19:26

Re: Jednoznacnost

Příspěvek od peterblack »

jinak na uceni na zapocet doporucuju pdfka od Martina Necaskyho
http://mff.lokiware.info/DatabazoveSystemy?v=fno
mnoho resenych prikladu
naucil jsem se to z nich za prodlouzeny ctvrtecni vecer :)
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoznacnost

Příspěvek od hippies »

jj, jednoznacne nejlepsi studijni material;)
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
Odpovědět

Zpět na „DBI025 Databázové systémy“