Zkouška 06.06.2007

Základní kurs podávající průřez problematikou. Jsou popsány tři úrovně pohledu na data. Konceptuální modelování je založeno na ER modelu, databázové modelování se zabývá podrobně teorií relačního modelu dat (algebra, kalkul, základy SQL, algoritmy návrhu relační databáze, normální formy) a principy objektově-relačního modelu. Transakční zpracování a paralelní přístup, algoritmy implementace relačních operací.
Uživatelský avatar
Zdeněk Vilušínský
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 110
Registrován: 16. 1. 2006 22:04
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Železný Brod/Troja A1923
Kontaktovat uživatele:

Zkouška 06.06.2007

Příspěvek od Zdeněk Vilušínský »

Věda je jako sex. Jistěže má nějaké praktické výsledky, ale proto ji přece neděláme. - R.P.Feynman

I krátký algoritmus může mít chování tak komplikované, že mu nerozumí ani jeho autor.
Uživatelský avatar
Lukas Mach
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 261
Registrován: 28. 3. 2006 17:08
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha a Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas Mach »

Fajn, to podporuje moji toerii o tom, ze vsechny transakce tam uz budou tak, ze rozhodnuti o zotavitelnosti je jednoznacne, at uz se na to clovek diva jako na zaznam o minulosti (vsechno commituje => je to zotavitelne) nebo jako na narozvrhovanou budoucnost ("vsechno commituje => je to zotavitelne" neplati ani omylem).
For every epsilon, there is delta.
Where is my delta?
Stevko_

Skupina A

Příspěvek od Stevko_ »

Ak čítate tento prípevok, tak sa mi konečne nejak podarilo prejsť cez Captcha :x.
Skúsim si spomenúť skupinu A (naskenoval by som aj tú, ale už z nej žiadne zadanie nezvýšilo. Lenže pamäť sa nechce rozpomínať na to zlo. Tak iba nejaké útržky.
Prvá otázka bol hotel. Firma má v jednom štáte v rôznych mestách hotely. Každý hotel ponúka rôzne služby (sauna, stravovanie, bazén...) a má nejaké izby (tiež rôzneho typu). Hotel má samozrejme aj zamestnancov, z ktorých má každý nejakú tú pozíciu (upratovačka, recepčná...). Ďalej máme klientov, z ktorých každý má nejaké izby, môže mať aj viac, ale nie naraz v jednom hoteli. A ešte má byť možné vyhľadať, ktorý zamestnanec prišiel s ktorým klientom do (formálneho) styku (upratovačka upratovala izbu, recepčný ubytovával...).
V druhej otázke boli samozrejme dva selecty.
Vypíšte klientov, ktorý počas jedného roka boli vo všetkých hoteloch firmy.
Vypíšte zamestnancov, ktorý boli zamestnani v aspoň dvoch hoteloch a obslúžili aspoň desať ľudí aspoň dvakrát.
Tretiu otázku si poriadne nepamätám (druhá časť bola v nejakej tabuľke vyrobíť nejakého fantóma)
Posledná otázka
1. Prečo sú bitmapy pri malom počte hodnôt lepšie ako b stromy? (alebo to boli b+ stromy?)
2. Kedy môže byť sekvenčné prehľadávanie lepšie ako indexy (alebo prehľadávanie indexov?)
No, tak niečo trochu málo snáď písomku priblížilo.
Uživatelský avatar
Jirka
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2006 22:55
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Z kama su? Tož z Moravy, može byt?
Kontaktovat uživatele:

Vysledky

Příspěvek od Jirka »

Tak co, uz nekdo neco mate? Nebo jak dlouho to tak trva?
Uživatelský avatar
Yawgmoth
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 24
Registrován: 17. 5. 2007 20:09
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yawgmoth »

ja uz od vcerejsiho vecera vysledek mam, skupina B, dostal jsem dvojku :)
jsem hodne rad, bal jsem se nedostatku bodu ze sql dotazu, nechal jsem si je az nakonec a vubec jsem je nestihl (jeden jsem napsal ale natolik v rychlosti ze jsem si nebyl jistej jestli uz to je dobre nebo ne)... model databaze mi prisel celkem nejednoznacnej a dalo by se tim stravit more casu vymyslet to dokonale, dotazy taky casozrouti, proste mit jeste pul hodky navic by mi vyhovovalo
Uživatelský avatar
Jirka
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 21
Registrován: 30. 1. 2006 22:55
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Z kama su? Tož z Moravy, može byt?
Kontaktovat uživatele:

Skupina A

Příspěvek od Jirka »

Tak uz se mi objevil vysledek v SISu, psal jsem skupinu A

Za dva!!!! Mazec
Uživatelský avatar
Andreas
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 26
Registrován: 18. 1. 2006 16:47
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andreas »

Yawgmoth píše:ja uz od vcerejsiho vecera vysledek mam, skupina B, dostal jsem dvojku :)
jsem hodne rad, bal jsem se nedostatku bodu ze sql dotazu, nechal jsem si je az nakonec a vubec jsem je nestihl (jeden jsem napsal ale natolik v rychlosti ze jsem si nebyl jistej jestli uz to je dobre nebo ne)... model databaze mi prisel celkem nejednoznacnej a dalo by se tim stravit more casu vymyslet to dokonale, dotazy taky casozrouti, proste mit jeste pul hodky navic by mi vyhovovalo
Nehodil by si sem ten svuj navrh databaze? Nebo klidne nekdo jiny, kdo psal taky B. Ja se v tom docela motal, tak bych rad videl jak to priblizne mohlo vypadat. diky
New systems generate new problems:)
Uživatelský avatar
Fairfax
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 17. 1. 2006 19:05
Typ studia: Matematika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

ER model fakulty

Příspěvek od Fairfax »

sice jsem to nepsal, ale zkusil jsem neco vytvorit..
viz:
http://www.peklo.unas.cz

prijmu rad jakoukoliv konstruktivni kritiku...

zatim se mi nepodarilo napsat k tomu ty SQL dotazy.. mozna je to tim ze je model navrzeny nesikovne..
GreedyX
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 8
Registrován: 15. 6. 2006 18:36
Typ studia: Informatika Bc.

Re: ER model fakulty

Příspěvek od GreedyX »

Fairfax píše:sice jsem to nepsal, ale zkusil jsem neco vytvorit..
viz:
http://www.peklo.unas.cz

prijmu rad jakoukoliv konstruktivni kritiku...

zatim se mi nepodarilo napsat k tomu ty SQL dotazy.. mozna je to tim ze je model navrzeny nesikovne..
To schema neni moc dobre,
nejvetsi nedostatky:
Student se dostane na zkousku jen jednou ( bylo by dobre pridat do vztahu entitu datum )

Nepozna se ke komu student chodi na cvika respektive na prednasky
(doplnit studenta do vztahu vyuka)

Nebylo by od veci doplnit vztah mezi skupinou a studentem

Vztahovy typ zkouska se neda univerzalne pouzit i na zapocet (predmety Zk+Z)
Pomohlo rozdelit predmet na zkousku a zapocet pres vztahovy typ (0,1) a zdvojit to schema pro vyuku a zkousky/zapocty
Je těžké být debilem, konkurence je příliš velká...
Uživatelský avatar
Fairfax
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 17. 1. 2006 19:05
Typ studia: Matematika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

ER:

Příspěvek od Fairfax »

GreedyX píše:Student se dostane na zkousku jen jednou ( bylo by dobre pridat do vztahu entitu datum )
- datum pridano
GreedyX píše:Nepozna se ke komu student chodi na cvika respektive na prednasky
- pridal jsem vztah "zarazeni" studenta do skupiny, pres skupinu uz by to snad slo
GreedyX píše:Vztahovy typ zkouska se neda univerzalne pouzit i na zapocet (predmety Zk+Z)
- pridal jsem vztah "zapocet" to by snad melo problem resit
Uživatelský avatar
Yawgmoth
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 24
Registrován: 17. 5. 2007 20:09
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yawgmoth »

student se tam dostane na zkousku vickrat, kdyz tam je polozka "pokus" a kardinality 0,n .. ale ja teda zkousku mel jako vlastni entitu, lip se tam pak delaly vztahy co se tyce kardinalit (0,3), zatimco zapocet jsem delal jen vztahem ... navic jsem tam pouzival nejakou dedicnost, osoba -> student, ucitel ... a u predmetu jsem rozlisoval to Z,ZkZ a Zk jen atributem, puvodne jsem taky uvazoval dedicnost ale uz se mi to nechtelo :)

kazdopadne ten ER model nebyl rovinnej graf a sel by zdokonalovat jeste dlouho podle me ...

ani mi neprijde az tak klicove dulezite nacpat tam vsechno co tam bylo ve vagnim slovnim zadani.. rozhodne tam musi byt vse podstatne pro danou funkci databaze a pro nasledne dotazy :)

dotaz 1: problem jsem mel kvuli dvoum druhum loginu, student a ucitel, trochu zalezi na navrhu, kdyby vyuka byl ternarni vztah tak by mohl tusim byt problem s natural joinem :) ale to uz se nejak obejde (mozna jsem to tak i mel, mam pocit ze ten muj dotaz vypadal hur ... a nebo jsem ho ted v rychlosti napsal blbe :) )

SELECT login FROM ((studenti NATURAL JOIN ucitele) NATURAL JOIN vyuka) x GROUP BY login HAVING COUNT(*) > (SELECT AVG(hodin) FROM (SELECT COUNT(*) as hodin FROM (ucitele NATURAL JOIN vyuka) y WHERE x.katedra=y.katedra GROUP BY login))
Uživatelský avatar
Yawgmoth
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 24
Registrován: 17. 5. 2007 20:09
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yawgmoth »

aha, precijen tam mam kravinu ... ucitele kteri neuci nic se mi nezapocitaji do prumeru ... ale ted se mi to nechce resit, zitra mam jinou zkousku
Odpovědět

Zpět na „DBI025 Databázové systémy“