zmatek

Základní kurs podávající průřez problematikou. Jsou popsány tři úrovně pohledu na data. Konceptuální modelování je založeno na ER modelu, databázové modelování se zabývá podrobně teorií relačního modelu dat (algebra, kalkul, základy SQL, algoritmy návrhu relační databáze, normální formy) a principy objektově-relačního modelu. Transakční zpracování a paralelní přístup, algoritmy implementace relačních operací.
supertom
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 12
Registrován: 15. 6. 2006 09:18
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha 4

zmatek

Příspěvek od supertom »

Kdyby byly jen slidy nejednoznacne... Skopal to na cvicenich zamotal jeste vic:
1) Delali jsme precedencni graf i s abortnutejma transakcema

2) Tvrdil, ze v 2PL se po prvnim odemknuti uz v dane transakci nesmi zamknout ZADNA entita

3) Tvrdil, ze nezotavitelnost muze vniknout jen, kdyz nejaka transakce skonci abortem. Jen v tom pripade, ze abortovana transakce meni nejakou entitu, kterou potom jina transakce cte a commitne se driv nez ta prvni abortne.

Tak ted mi nekdo reknete, kde je pravda? :(
MIKI
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 186
Registrován: 10. 12. 2004 22:35
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: zmatek

Příspěvek od MIKI »

supertom píše:Tak ted mi nekdo reknete, kde je pravda? :(
Kedze je to skuska u Skopala, tak plati pravidlo cislo:
1) Skopal ma vzdy pravdu. ;)
ak neplati 1 potom plati pravidlo cislo
2) skopal ma vzdy pravdu. :wink:
MOTTO-1: Nieje dôležité vedieť ale pochopiť!!!
MOTTO-2: Neuč sa!!! Život ťa naučí. Mňa naučil, že sa mám učiť.
supertom
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 12
Registrován: 15. 6. 2006 09:18
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha 4

Příspěvek od supertom »

To je sice pravda, ale co kdyz si pri opravovani pisemek nebude pamatovat, co nam navykladal a bude se drzet toho, co ma ve slidech? V bodech 1) a 2) bych teda veril spis slidum (dokonce je ve slidech primo priklad 2PL, ve kterym se jedna entita odemkne a az pak druha zamkne!) Ve 3) je ta jeho varianta celkem pochopitelna.. pri zotavitelnosti jde preci o abortnute transakce...
Naposledy upravil(a) supertom dne 30. 5. 2007 12:21, celkem upraveno 1 x.
MIKI
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 186
Registrován: 10. 12. 2004 22:35
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MIKI »

supertom píše:To je sice pravda, ale co kdyz si pri opravovani pisemek nebude pamatovat, co nam navykladal a bude se drzet toho, co ma ve slidech? V bodech 1) a 2) bych teda veril spis slidum.. Ve 3) je ta jeho varianta celkem pochopitelna.. pri zotavitelnosti jde preci o abortnute transakce...
No ja uz som sa zmieril so 4, tak mne je to celkom jedno. Ale neboj aj tak to vsetko bude zavisiet na tom, aku bude mat naladu pri opravovani. :twisted:
MOTTO-1: Nieje dôležité vedieť ale pochopiť!!!
MOTTO-2: Neuč sa!!! Život ťa naučí. Mňa naučil, že sa mám učiť.
Uživatelský avatar
Lukas Mach
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 261
Registrován: 28. 3. 2006 17:08
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha a Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas Mach »

supertom píše:Ve 3) je ta jeho varianta celkem pochopitelna.. pri zotavitelnosti jde preci o abortnute transakce...
No to bych nerekl, ten planovac nemuze presne predem vedet, co se tam bude dit a kdyz treba spadne ten komp, tak ARIES bude abortovat skoro vsechno.
For every epsilon, there is delta.
Where is my delta?
Ošklivý sup
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 2. 2. 2006 15:58

Příspěvek od Ošklivý sup »

No problém je především v tom, že ne všechny skupiny asi bude opravovat Skopal :-((

Jinak proč to prostě není nějak "primitivně" napsané ve slajdech? :(( Naučit se to je věc na 15 minut, zjistit jak to je správně je pak práce na 1-2 dny :(
Odpovědět

Zpět na „DBI025 Databázové systémy“