Zotavitelnost

Základní kurs podávající průřez problematikou. Jsou popsány tři úrovně pohledu na data. Konceptuální modelování je založeno na ER modelu, databázové modelování se zabývá podrobně teorií relačního modelu dat (algebra, kalkul, základy SQL, algoritmy návrhu relační databáze, normální formy) a principy objektově-relačního modelu. Transakční zpracování a paralelní přístup, algoritmy implementace relačních operací.
Keleen
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 90
Registrován: 19. 1. 2005 22:20

Zotavitelnost

Příspěvek od Keleen »

Tak nevim, ale porad mi neleze do palice to tvrzeni ze skript

Kód: Vybrat vše

v zotavitelném rozvrhu jsou transakce potvrzeny až poté, co všechny ostatní transakce, které četly jejich změny také potvrdí
Jestli to dobre chapu z toho prikladu pred tim, na nezotavitelny rozvrh, tak je to tak, ze pokud T1 udela W(A) a T2 nasledne udela R(A), tak aby byl rozvrh zotavitelny tak musi T1 commitovat jako prvni?
A plati to i kdyz ve finale commituji obe nebo jen pokud ta co to prvni meni abortuje?
Asi jsem to napsal podobne neprehledne, tak to zkusim na prikladech:
1)
T1 - W(A)
T2 - R(A)
T2 - COMMIT
T1 - COMMIT

2)
T1 - W(A)
T2 - R(A)
T2 - COMMIT
T1 - ABORT

3)
T1 - W(A)
T2 - R(A)
T1 - COMMIT
T2 - COMMIT

Podle toho jak jsem to pochopil ja, jsou nezotavitelne 1 i 2 a zotavitelny je 3...je to tak nebo to nechapu?:)
Diky.
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zotavitelnost

Příspěvek od twoflower »

Keleen píše:Tak nevim, ale porad mi neleze do palice to tvrzeni ze skript

Kód: Vybrat vše

v zotavitelném rozvrhu jsou transakce potvrzeny až poté, co všechny ostatní transakce, které četly jejich změny také potvrdí
V puvodni verzi slajdu to mel Skopal spatne, psal jsem mu ze tam ma chybu, spravne ma byt

Kód: Vybrat vše

V zotavitelném rozvrhu je transakce potvrzena až poté, co potvrdi všechny ostatní transakce, jejichz zmeny cetla.
Uživatelský avatar
hydrant
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 196
Registrován: 4. 1. 2005 12:50
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrant »

jj, ja som tiez na to cumel ako.... dlho... ale v novej verzii na nete to uz ma opravene. Ale viac zamotane sa to povedat nedalo :/ Netvrdim ze to viem povedat lepsie.
Uživatelský avatar
Kate
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 146
Registrován: 8. 1. 2005 10:52
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Milada squat
Kontaktovat uživatele:

Re: Zotavitelnost

Příspěvek od Kate »

twoflower píše:
V puvodni verzi slajdu to mel Skopal spatne, psal jsem mu ze tam ma chybu, spravne ma byt

Kód: Vybrat vše

V zotavitelném rozvrhu je transakce potvrzena až poté, co potvrdi všechny ostatní transakce, jejichz zmeny cetla.
"v puvodni verzi slajdu" - to zni jako kdyby byla jeste i nejaka jina verze :D . ja ted stahla slajdy z jeho www a je tam porad ta "stara" definice :(

nicmene, diky za tu novou (lepsi, kratsi, radostnejsi :wink: ). uz dava mnohem jasnejsi smysl. jen jsem premyslela, jestli by tam take (v duchu te puvodni) nemela byt ta zavorka se zapsanim:

"V zotavitelném rozvrhu je transakce potvrzena až poté, co potvrdi všechny ostatní transakce, jejichz zmeny cetla (a zapsala)"

zrejme to ale neni nutne (to zapsani), staci kdyz nacte (a treba pro vystup pouzije) neco, co neni potvrzene. mam pravdu?
v tom pripade tam ta zavorka nemusela asi byt ani v te puvodni.


TO "Keleen" : se zavery u vsech tri prikladu bych souhlasila. tipuju, ze ten zitrejsi rozvrh v pisemce (udajne bez abortu) bude variaci na tvuj priklad 1
Odpovědět

Zpět na „DBI025 Databázové systémy“