SELECTy ze staré písemky

Základní kurs podávající průřez problematikou. Jsou popsány tři úrovně pohledu na data. Konceptuální modelování je založeno na ER modelu, databázové modelování se zabývá podrobně teorií relačního modelu dat (algebra, kalkul, základy SQL, algoritmy návrhu relační databáze, normální formy) a principy objektově-relačního modelu. Transakční zpracování a paralelní přístup, algoritmy implementace relačních operací.
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Angel píše:Hmm hmm :-). Mozna se to do tech dvou naucim :). Akorat tohle je zatim jen prvni cast, z er a transakci zatim nic neumim. [/code]
Říhovy slajdy. Zvláště ER je tam vysvětlen krásně polopaticky a na malých příkladech.
Uživatelský avatar
Angel
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 121
Registrován: 9. 9. 2005 19:28
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Znojmo / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Angel »

A jak se da prosimte dostat na tu barboru? :-)
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

Napiste tu sve nazory na to, jak se konstruuje precedencni graf :) Ja to zatim nasel ve dvou ruznych variantach..
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Angel píše:A jak se da prosimte dostat na tu barboru? :-)
Nejlíp přes ftp :twisted:

Já osobně používám Total Commandera. Adresa ftp://barbora.ms.mff.cuni.cz, login a heslo jako na Barboře na MS (tzn. stejný, jakým se tam přihlašuješ na Windows). Tam už se snad adresáři prohrabeš na LOTSHARE (../../LOTSHARE/Studnice Vědomostí/Databázové systémy)

Ale abyte neřekli, dočasně to prsknu na svůj web.

http://gask.oktawa.net/DBS.zip - 0.7MB, jenom slajdy, všechny ty eseje, prográmky a omáčku jsem už oddělil. Stejně není potřeba....
Naposledy upravil(a) gASK dne 6. 6. 2006 11:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Angel
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 121
Registrován: 9. 9. 2005 19:28
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Znojmo / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Angel »

twoflower píše:Napiste tu sve nazory na to, jak se konstruuje precedencni graf :) Ja to zatim nasel ve dvou ruznych variantach..
Ja zadny nazor nemam? ;-) pac nevim co to je
Uživatelský avatar
Che
Donátor
Donátor
Příspěvky: 166
Registrován: 2. 6. 2005 12:29
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: EU
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Che »

Trochu jiný pokus o c)

Kód: Vybrat vše

SELECT Zam.jm_zam, Zam.mzda FROM Zam LEFT JOIN Smí On (Zam.č_zam = Smí.č_zam) WHERE Smí.č_letadla IS NULL AND Zam.mzda > (SELECT AVG(mzda) FROM (SELECT mzda FROM Zam WHERE č_zam IN (SELECT č_zam FROM Smí) ) );
Naposledy upravil(a) Che dne 6. 6. 2006 11:10, celkem upraveno 1 x.
shoot that shit
Uživatelský avatar
Angel
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 121
Registrován: 9. 9. 2005 19:28
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Znojmo / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Angel »

gASK píše:Nejlíp přes ftp :twisted:

Já osobně používám Total Commandera. Ale abyte neřekli, dočasně to prsknu na svůj web.
Skvely, ale myslel sem adresu :)
gASK píše: http://gask.oktawa.net/DBS.zip - 0.7MB, jenom slajdy, všechny ty eseje, prográmky a omáčku jsem už oddělil. Stejně není potřeba....
diky :), jdu si precist neco zajimavyho.
Uživatelský avatar
Angel
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 121
Registrován: 9. 9. 2005 19:28
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Znojmo / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Angel »

Che píše:Trochu jiný pokus o c)

Kód: Vybrat vše

SELECT Zam.jm_zam, Zam.mzda FROM Zam LEFT JOIN Smí WHERE č_letadla IS NULL AND Zam.mzda > (SELECT AVG(mzda) FROM (SELECT mzda FROM Zam WHERE č_zam IN (SELECT č_zam FROM Smí) ) );
Jj, ten se zda byti funkcni. Tezko rict, ktery je lepsi (rychlejsi), ale to je snad zajimat nebude :).
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

Angel píše:
twoflower píše:Napiste tu sve nazory na to, jak se konstruuje precedencni graf :) Ja to zatim nasel ve dvou ruznych variantach..
Ja zadny nazor nemam? ;-) pac nevim co to je
To je graf, pomoci ktereho muzes zjistit, jestli je rozvrh konfliktove usporadatelny. Akorat jsem zatim nasel dve varianty podminek pro to, jestli tam nejaka hrana patri nebo ne :)
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Angel píše:
twoflower píše:Napiste tu sve nazory na to, jak se konstruuje precedencni graf :) Ja to zatim nasel ve dvou ruznych variantach..
Ja zadny nazor nemam? ;-) pac nevim co to je

:lol:

To je to s těma RW, WW a WR konfliktama, hej?

Pokud ano, tak snadno. Prostě se mrkneš, kde to jde po sobě špatně (ale ještě to "nepřelezlo" přes COMMIT) a zakrelsuješ. Takhle po webu se to blbě vysvětluje.... :wink:
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Angel píše:
gASK píše:Nejlíp přes ftp :twisted:

Já osobně používám Total Commandera. Ale abyte neřekli, dočasně to prsknu na svůj web.
Skvely, ale myslel sem adresu :)
Zeditoval jsem to zatímco jsi to psal - už tam je :twisted:

Ale neříkej mi, že bys ji neuhádl...
Uživatelský avatar
Angel
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 121
Registrován: 9. 9. 2005 19:28
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Znojmo / Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Angel »

Jeste jedna drobnustka (zase nevim jak je to podle normy), ale v mysql musis u left join pouzit ON a kazdy select ve FROM klauzuli musis pak pojmenovat AS <neco>
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od twoflower »

gASK píše:
Angel píše:
twoflower píše:Napiste tu sve nazory na to, jak se konstruuje precedencni graf :) Ja to zatim nasel ve dvou ruznych variantach..
Ja zadny nazor nemam? ;-) pac nevim co to je

:lol:

To je to s těma RW, WW a WR konfliktama, hej?

Pokud ano, tak snadno. Prostě se mrkneš, kde to jde po sobě špatně (ale ještě to "nepřelezlo" přes COMMIT) a zakrelsuješ. Takhle po webu se to blbě vysvětluje.... :wink:
No vlastne tim jsi me natuknul, totiz ta prvni varianta, kterou jsem nasel nekde na zahranicnich slajdech (ktere mi pripadaly vicemene jako anglicka verze Skopalovych slajdu :)) rikala, ze se hrana pridava jen v pripade WW a WR, v terminologii tech konfliktu.

Takze kdyz ta prvni transakce uz je v tu chvili commitovana, tak se hrana nepridava, ze?
ps
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 6. 2006 08:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Slajdy

Příspěvek od ps »

gASK píše:Ale abyte neřekli, dočasně to prsknu na svůj web.

http://gask.oktawa.net/DBS.zip - 0.7MB, jenom slajdy, všechny ty eseje, prográmky a omáčku jsem už oddělil. Stejně není potřeba....
Jo díky, to jsem hledal. Na Barboře je v LOTSHARE takový bordel...
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

twoflower píše:
gASK píše:
Angel píše: Ja zadny nazor nemam? ;-) pac nevim co to je

:lol:

To je to s těma RW, WW a WR konfliktama, hej?

Pokud ano, tak snadno. Prostě se mrkneš, kde to jde po sobě špatně (ale ještě to "nepřelezlo" přes COMMIT) a zakrelsuješ. Takhle po webu se to blbě vysvětluje.... :wink:
No vlastne tim jsi me natuknul, totiz ta prvni varianta, kterou jsem nasel nekde na zahranicnich slajdech (ktere mi pripadaly vicemene jako anglicka verze Skopalovych slajdu :)) rikala, ze se hrana pridava jen v pripade WW a WR, v terminologii tech konfliktu.

Takze kdyz ta prvni transakce uz je v tu chvili commitovana, tak se hrana nepridava, ze?
Pokud je ta první COMMITnutá, tak ne. To už totiž není konflikt, že... :twisted: On ten graf, co má Skopal ve slajdech mi přijde úplně zcestnej. Podle mne by měl být o dost "chudší". Kupříkladu ta T3 by tam neměla být v konfliktu s ničím, vždyť ona je vlastně zařazená seriově až po těch předchozích dvou :!: On ostatně ten Příklad co tam má je nekonfliktní......divný....divný!
Odpovědět

Zpět na „DBI025 Databázové systémy“