Zaujimava uloha

Návrhy, připomínky, dotazy atd. k fóru..
Zihadlo

Zaujimava uloha

Příspěvek od Zihadlo »

cawte matfyzaci :) zisiel by sa mi vas nazor na jednu ulohu, ktorej spravne riesenie (podla testovych otazok) sa mi velmi nezda :D TU JE: V izolovanej miestnosti pobezi chladnicka s otvorenymi dvierkami. Teplota v miestnosti sa bude:
a) znizovat
b) zostane konstantna
c) zvysovat
d )zvysovat len vtedy, ked bude vychodiskova teplota v miestnosti nizsia ako bola teplota vnutri chladnicky pred jej otvorenim
... podla vydavatela je spravna moznost "C" ... vopred vam dakujem za pomoc :)
rur

Re: Zaujimava uloha

Příspěvek od rur »

Ahoj,
zamyslel jsem se nad tím ještě než jsem si přečet ofiko správnou odpověď, a došel jsem taky k tomu, že se bude zvyšovat (což nemusí znamenat, že je to pravda, ale jistá indície to je).
Základem je si rozmyslet, jak funguje lednička. To je něco, co jsem nikdy pořádně neochopil, ale do hloubky to tu asi není potřeba. A obecně jde pokud vím o to, že se odebírá teplo zevnitř a vyvádí se ven (s nějakou tou chladící kapalinou jako mediátorem). Přitom máme nějaké šikovné zákony (třeba kalorimetrickou rovnici), ze kterých by snad mělo vyplývat, že kolik tepla odeberu z vnitřku ledničky, tolik ho musím vyzářit z chladiče ledničky. Takže tady by to mělo být ± na nule.
No a ta lednička asi neběží jen tak sama od sebe, ale asi je zapojená do zásuvky a žere proud (tj. pozor, že izolovanou místností se zde nejspíš myslí místnost izolovaná tepelně, ale asi je skrz tu izolaci připojená k elektrické síti - pokud by i elektrárna byla uvnitř místnosti, tak by ta situace byla trochu jiná), no a víme něco o tom, že ta energie, která po těch drátech přiteče, se nemůže jen tak ztratit, a aspoň její část se určitě přemění na teplo (přes tření, přes teplo sálající součátky v ledničce jako trafo a rezistory, a tak dále), zatímco „na zimu“ se žádná nepřemění :-) Takže nám tam nějaké teplo přebývá a tedy se teplota zvýší.

Jinak to zadání je na můj vkus trochu podspecifikované, ale asi se dá očekávat, že si to člověk domyslí tak, jak jsem si to domyslel já - pokud se bavíme třeba o běžné písemce z fyziky, tam asi nikdo nechce zadání psát natolik přesné, aby bylo sice jednoznačné, ale zabralo celou stránku.

Ale pokud bych to třeba měl ve fyzikální olympiádě, tak bych neměl asi větší problém to zadání „rozbít“ :-) Zastavme se naříklad u toho, co je to „lednička“. To taky může být prostě izolovaná krabice, do které dám kusy ledu (tuším, že první ledničky fungovaly na tomto principu, dneska se to používá také, ale spíš se tomu říká chladicí boxy). Pak by platilo, že teplota v místnosti se bude snižovat, dokud led neroztaje a jeho teplota se nevyrovná s teplotou místnosti, a až to nastane, tak už se nic dít nebude a teplota bude konstantní. Nicméně správně by tady asi byla odpověď d), protože ve skutečnosti se prostě teploty budou vyrovnávat - a tedy v tom nepravděpodobném případě, že mám v pokoji větší zimu než v ledničce, tak se otevřením ledničky ohřeju :-)
Ovšem můžeme se taky pozastavit nad tím, co je to teplota místnosti. Já to intuitivně chápu jako průměrnou teplotu vzduchu v místnosti. Ale pokud by to byla průměrná teplota celé místnosti včetně chladničky, tak by v případě lednice s ledem možná byla teplota konstantní už od začátku (ale možná až od chvíle, kdy by led roztál) - tady by asi záleželo na tom, jak by se ta „průměrná teplota“ průměrovala. Nicméně wording možnosti d) naznačuje, že teplotu místnosti počítáme bez chladničky.

No, dá se do toho hodně rejpat, ale stejně si myslím, že v běžném případě je správně c).
Odpovědět

Zpět na „Toto fórum“