Základy spojité optimalizace

mathemage
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 130
Registrován: 14. 1. 2011 10:03
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Základy spojité optimalizace

Příspěvek od mathemage »

Hola!

Chci se zeptat ohledně Předmět NOPT046. Nemohl jsem prijit na posledni 3 prednasky a za tyden uz mam zkousky, ktere se zacinam vazne desit...

Chci se zeptat, kdo jste chodil, co se jeste ke konci stihalo? Bylo vicekriterialní? Byla teorie her? Treba zrovna teorii her nikde v poznamkach (na studnici) poradne rozepsanou nevidim...
Carpe Diem!
siroky

Re: Základy spojité optimalizace

Příspěvek od siroky »

Jo, probralo se vsechno z toho sylabu, co jsme dostavali na zacatku semestru, tzn. vcetne vicekriterialniho programovani, dynamickeho programovani a teorie her. Teorie her resp. ta cast, kterou jsme se zabyvali, je pomerne pekne popsana na wikipedii - "Hra s nulovým součtem". Nejdulezitejsi z toho clanku je podle me "Smíšené strategie" a souvislost hledani optimalni strategie s DSM.

Jinak jeste co se tyce zkousky, tak to probihalo v pohode, kazdej dostal jednu "velkou otazku" (na terminu 29.5. padlo celociselne, parametricke a vicekriterialni programovani) kterou jsme resili samostatne na papir. Dukazy nebyly treba, dulezity bylo zachytit myslenku a mit prehled o zadanym tematu, tzn. slo se vic do sirky nez do hloubky. Po tom, co jsme to prosli, se me jeste zeptala na degeneraci v LP, kde v podstate stacilo rict co to je, ze Blandovo pravidlo odstrani cyklus a epsilonova modifikace degeneraci. Pul az jeden den na uceni by mel bohate stacit (pokud jste chodili na prednasky a cviceni).
Uživatelský avatar
Davpe
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 98
Registrován: 22. 9. 2010 16:07
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Základy spojité optimalizace

Příspěvek od Davpe »

Tak dneska vyhodila minimanlne 3 lidi ze 6 takze jako pohodicka na pul dne uceni mi to teda moc neprijde. Nevyfotil byste mi nekdo tu posledni prednasku (teorie her) ? Sice na netu a v knihach neco je, ale byl tam kluk co nechodil na prednasky a celkem to umel (i kdyz ne asi presne vsechno co bylo na prednasce) a letel taky :P
mathemage
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 130
Registrován: 14. 1. 2011 10:03
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Re: Základy spojité optimalizace

Příspěvek od mathemage »

Ten kluk to pry bude scanovat a da na studnici, takze si pockej :)
Carpe Diem!
Tommassino
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 35
Registrován: 10. 9. 2009 21:03
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Základy spojité optimalizace

Příspěvek od Tommassino »

ten kluk se hlásí a dostane se k tomu zítra
skrat
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 1
Registrován: 27. 6. 2012 11:36
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Základy spojité optimalizace

Příspěvek od skrat »

Ohľadom tejto skúšky som počul dosť veľa protichodných informácií, preto pripájam svoje postrehy zo skúšky 27.6.2012.


Na začiatku som z množiny otázok {celočíselné, parametrické, nelineárne, viackriteriálne, dynamické, teória hier} dostal viackriteriálne.

Času na prípravu je dosť - doc. Grygarová sa nikam neponáhľa a keď je niekto priprevený, tak ide k nej do kabinetu.

To čo si na papier pripravíte má hlavne slúžiť vám, keď rozprávate (čaká, že budete rozprávať a reagovať na to čo povie). Ak niečo poviete zle, vôbec to nevadí, ak to máte dobre na papieri. Ak vám niečo na papieri chýba (písmenko, index a pod.) tiež to nevadí, ak to viete doplniť keď sa vás na to spýta (no aspoň definície by ste mali mať správne a tiež nie je bohvie čo, ak sa opravujete stále - berte to s rezervou).

Z témy viackriteriálne programovanie sme sa dostali ku všetkým definíciam až na jednu, ku všetkým vetám a dôkazom (ak boli spomenuté) a dokonca sa nakoniec spýtala aj pár vetami na algoritmus (5 viet o princípe a obrázok bohate stačili).

Nezanedbateľnú časť hovorila aj ona a ak som sa začal zadrhávať, tak niečo k tomu povedala a ja som len dopĺňal.

Rád by som zdôraznil, že nevyžadovala matematicky presné dôkazy ani popisy algoritmov. Koniec koncov som to ani nemal na papieri iba o tom hovoril. Dôležité je tomu rozumieť a vedieť reagovať na to, čo hovorí. V porovnaní napr. s mat. analýzou nemusíte byť až taký pedantný pri dokazovaní, no tým, že sa s vami stále rozpráva veľmi rýchlo zistí, či tomu rozumiete, alebo to máte iba nabiflené.

Nakoniec sa ma spýtala, aká je najzákladnejšia veta lineárneho programovania (Ak má LP na konvexnom polyedri opt. rieš., tak je dosiahnuté v aspoň jednom vrchole.), a po tom, čo som pár vetami načrtol dôkaz, ma požiadala o index a mohol som s jedničkou odísť.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“