Poplatek za delší studium

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
Jeyekomon
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 27. 7. 2008 14:40
Typ studia: Matematika Bc.

Poplatek za delší studium

Příspěvek od Jeyekomon »

Zdravím, snažil jsem se pochopit, jak fungují poplatky za delší studium. Otevřel jsem si k tomu přímo Zákon č. 111/1998 Sb. o vysokých školách a pochopil jsem poplatky za bakalářské studium (prostě, pokud studuješ více jak 4 roky, tak platíš). Neumím ale odpovědět na některé otázky týkající se magisterského studia.

Nejprv paragraf $58:
(3) Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, přičemž období, ve kterém student studoval v takovýchto studijních programech a v aktuálním studijním programu souběžně, se do doby studia započítávají pouze jednou.

1. situace:
Studuju bakalářský obor 10 let (z toho 6 let si platím), úspěšně jej dokončím a pak nastoupím na magisterské studium.
Podle paragrafu výše se mi do délky magisterského studia započítávají jen neúspěšná předchozí studia, takže mohu opět začít s čistým štítem a tři roky studovat bez poplatků?

2. situace:
Studuju bakalářský obor 3 roky. Jsem vyhozen, tedy ukončím studium neúspěšně, načež ale nastoupím na jiný obor na jiné škole, nechám si uznat všechny předměty atd. a vystuduju tento obor za 1 rok. Celková doba bakalářského studia tedy 4 roky, nic bych neměl platit. Když ale nastoupím do magisterského studia, tak podle paragrafu výše se mi započítávají ony neúspěšné 3 roky bakalářského studia a tedy bych měl od začátku již platit za studium?
A nebo jsem to jen špatně pochopil a do délky magisterského studia se započítávají jen předchozí neúspěšná magisterská studia?

Díky za odpověď.
PS.: Žádná z těch situací naštěstí není reálná, ale na těchto příladech lépe pochopím, jak ta pravidla vlastně fungují.
dr.Voštěp

Re: Poplatek za delší studium

Příspěvek od dr.Voštěp »

Ahoj,
v principu je to jednoduché, pro výpočet poplatků se bakalářské i magisterské studium sype na jednu hromadu.

ad 1 - Ano, přesně tak. Ovšem ve skutečnosti by k tomu dojít nemohlo, protože každý obor má definovanou maximální délku, po které je student automaticky vyloučen pro neplnění studijních povinností.

ad 2 - Ano, jednou neúspěšné studium se s tebou táhne stále a odečítá se od jakéhokoliv bakalářského nebo magisterského studia.

Mimochodem, standardní doba studia není "4 roky a platíš". Např. stavaři nebo strojaři mají "5 let", medici mají "7 let"... Další zrada je v navazujícím a nenavazujícím studiu. Pokud např. vystuduješ jednoho Bc. a pak půjdeš na dalšího Bc. v tom případě jde o další studium a platíš poplatek za další studium (víceméně symbolický) a pokud překročíš standardní dobu studia, platíš.

Jinak stávající VŠ zákon má jednu nejasnost: Pokud máš Bc. v jednom oboru a jdeš na Mgr./Ing. v jiném oboru, tak není zcela jasné, jestli jde o navazující nebo nenavazující studium, tedy jestli máš nárok na bezplatné prodloužení. Nejspíš se to vykládá škola od školy jinak. (není to jediná záležitost s nejasným výkladem, ovšem VŠ zákon se má v brzké době měnit)
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Poplatek za delší studium

Příspěvek od R.U.R. »

Ad 2: Tohle je mimochodem na MFF celkem reálná věc :-D Bejval na to trik, že člověk to první studium přeruší, a přerušené studium není bráno jako neúspěšně, takže dokud se mu daří to studium udržovat v přerušeném stavu, tak neplatí. Nevím, jaké jsou podmínky dneska.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“