Elektroinženýrství a elektrotechnika

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
Husted

Elektroinženýrství a elektrotechnika

Příspěvek od Husted »

Mám otázku pro lidi, kteří tomu rozumí: Je elektroinženýrství stejný obor jako elektrotechnika? Protože na ČVUT je jenom aplikovaná elektrotechnika. Uvažuji, jestli mám jít studovat nejprv aplikovanou fyziku a až pak to zkusit v zahraničí na to elektroinženýrství, elektrotechnika se mi zdá jako trochu jiný obor, jako kdyby se srovnávala biochemie a molekulární biologie.
Druhá otázka je taková: Mohl bych kdyžtak jít studovat genové inženýrství, i kdybych měl bakaláře v té aplikované fyzice nebo elektroinženýrství? Mluvím teď o magisterském studiu. Zajímá mě totiž jak elektroinženýrství, tak genové inženýrství. V každém z těchto oborů mám pár oblastí, kterým bych se chtěl věnovat a zajímají mě. Chtěl bych tyto dva obory propojit. Je to možné? Abych třeba znova nestudoval po druhé bakaláře.
dr.Voštěp

Re: Elektroinženýrství a elektrotechnika

Příspěvek od dr.Voštěp »

Pojem "elektroinženýrství" se v češtině moc nepoužívá, v zásadě jde o to, co se v AJ označuje jako electrical engineering. Elektrotechnika je v zásadě synonymem, někdy se používá i ve zúženém smyslu, tedy nezahrnují se do něj všechny obory, které lze studovat na elektrotechnických fakultách. Jde ale jen o slovíčkaření, které nemá praktický význam. Směr studia fyzika (Bc.) -> elektrotechnika (Ing./MSc) není úplně hloupý, jen vyžaduje trochu samostudia, protože od základního kurzu elektřiny a magnetismu, základního kurzu fyziky pevných látek a případného volitelného kurzu elektroniky, kde bys získal hlubší teoretické znalosti, je k "inženýrské" aplikační vrstvě dlouhá cesta. A to se nezmiňuji o dalších předmětech teoretického inženýrského základu jako jsou signály a soustavy nebo třeba i taková technická dokumentace.

Genetické inženýrství (resp. podobné obory) je biologicko-chemický obor. Sice bych to jako lékař, který uvažuje o přihlášce na navazujícího magistra ve fyzice nebo v elektrotechnice neměl psát, ale šance na přijetí je mizivá. V tomto případě dokonce hned ze dvou důvodů. Ten první, který se týká speciálně chemických oborů, je založen na tom, že chemici vesměs požadují, aby měl uchazeč chemického bakaláře. Důvod je celkem pragmatický, chemický bakalář je dokladem, že dotyčný se nebude v chemické laboratoři chovat jako kopyto. Druhý důvod je věcný a týká se všech, kteří by chtěli v navazujícím magistrovi studovat obor, který je příliš vzdálený jejich bakalářskému oboru. Pro úspěch u přijímacího pohovoru je nezbytné se naučit látku v rozsahu odpovídajícím prakticky státnicím v příslušném oboru. O tom, že to vůbec není legrace, se můžeš přesvědčit např. pohledem do statistik přijímacích zkoušek na MFF - a to předpokládám, že většina uchazečů jsou absolventi jiného oboru zde na MFF případně na FJFI.

Tedy rada pro tebe je jednoduchá: Pokud nejsi psychotik (jako že to na základě tvého projevu nemůžu úplně vyloučit), tak vystuduj souběžně elektrotechnického bakaláře (obor otevřené elektronické systémy na FEL ČVUT se tváří jako poměrně obecný a tedy pro tvé potřeby vhodný) a chemického bakaláře (např. obor biochemie a biotechnologie na FPBT VŠCHT).
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“