Matematická lingvistika - pár dotazů

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
atrit

Matematická lingvistika - pár dotazů

Příspěvek od atrit »

Zdravím, najde se tu někdo, kdo studuje na magisterském matematickou lingvistiku?
Chtěla bych vědět, co jako student jiného bakalářského oboru budu za předpoklady pro tohle studium potřebovat. Vím, že to teoreticky navazuje na bakalářský program Informatika, ale předpokládám (případně mě vyveďte z omylu), že "znát všechno" by bylo poněkud nadimenzované, tedy že je možné mat. ling. studovat i jen s některými znalostmi z bakaláře. Co se třeba v praxi (= při studiu) využívá za programovací jazyky?

Letos budu (doufám) končit bakaláře na FF UK - obor Logika - a od dalšího roku tam pokračovat na magistra (doufám). Nicméně už teď jsem měla šanci přičichnout k předmětům jako základy mat. ling., formální jazyky a automaty a myslím, že jsem s ve spojení jazyka (lingvistiky) s formálnem docela našla. A protože na FF jde "komputační" lingvistika studovat až na doktorandském studiu, chtěla bych si od příštího roku k mag. studiu logiky přibrat právě tenhle obor na MATFYZu. Vím, že to nebude sranda a že mi některé znalosti zkrátka chybí, ale mám rok na samostudium, takže doufám, že se mi mezery podaří zacelit. Na co byste se tedy doporučovali zaměřit? Na logice máme možnost si z MATFYZu zapisovat předměty jako (povinně) volitelné, takže by pro mě případně ani nebyl problém zapsat si kurz i se cvičením, pokud by to mělo smysl.

(Předem se omlouvám těm, kteří neradi vidí, že na se na tenhle obor hlásí lidi odjinud, kteří si neprošli sítem bakalářského studia na MATFYZu. Vezměte případně v potaz, že jsem na MATFYZ podanou přihlášku měla, ale v zájmu zachování zdravého rozumu jsem nakonec zvolila logiku, protože není tam jednostranně zaměřená. :))
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: Matematická lingvistika - pár dotazů

Příspěvek od QZuzka »

Ahoj, lingvistiku nakonec nestuduju, ale většinu bakaláře jsem o tom uvažovala a měla jsem tam bakalářku... snad mě někdo doplní

V zimním semestru doporučuju chodit (případně tedy i zapsat) Technologie pro NLP - je to na poměry matfyzu jemně podané programování unix + perl, celou dobu motivované lingvisticky - je vedené jako magisterský předmět, ale doporučovalo se chodit na něj v bakaláři. Navíc tam potkáš lidi z lingvistiky a od nich se dozvíš víc :) Mám dojem, že programují v lecčem, ale tohle se tam určitě uplatnit dá.

Pokud jsi nikdy víc neprogramovala, tak asi programko 1-2, protože jít rovnou na předměty jako Java/C#/C++ mi přijde dost sebevražedné.

Pak se tam počítám hodí nějaká statistika, asi trocha diskrétní matematiky (ale ta by mohla jít samostudiem/z přednášek - je na to moc hezká kniha)... Ale to už si trochu vymýšlím.
atrit

Re: Matematická lingvistika - pár dotazů

Příspěvek od atrit »

QZuzka píše:
Pokud jsi nikdy víc neprogramovala, tak asi programko 1-2, protože jít rovnou na předměty jako Java/C#/C++ mi přijde dost sebevražedné.
Nějaké sranda programko jsme měli na gymplu, na logice pak základy (bohužel v zastaralém Pascalu, ročníky po nás už měly Python) a semestr v Prologu. Každopádně na bytě mám programátory hned tři, od kterých mám slíbené průběžné doučování. :-)

A jinak díky za odpověď. ;-)
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Matematická lingvistika - pár dotazů

Příspěvek od R.U.R. »

Vida, tenhle dotaz mi nějak unik.

Právě jsem dodělal magisterskou lingvistiku, a je teda rozhodně dělaná spíš pro programátory než pro filosofy, na spoustu předmětů se na zápočet píšou různý prográmky... Krom toho je tam povinně softwarový projekt, což znamená v týmu cca 5 lidí pracovat na nějakém skutečně větším programu, a je to dost drsný i pro lidi co se předtim v podtstaě tři roky učili programovat.
A taky jsou tam dva povinné teoreticko-informatické předměty (Datové struktury a Základy složitosti a vyčíslitelnosti), které jsou taky dost drsňárna i pro lidi co na MFF dělali bakaláře.
Nehledě na to, že bys taky asi musela udělat přijímačky z informatiky.

Na tvém místě bych se docela bál se do toho studia skutečně přihlásit. Pokud jde o to, že tě to zajímá, ale stejnak budeš dělat magistra na Fildě, tak bych spíš doporučoval se nezapisovat na MFF do toho studia jako takovýho, ale jen si vychodit některé z těch lingvistických předmětů; tím spíš, pokud si je můžeš normálně oficiálně zapsat. To ti přinese všechno co by ti přineslo řádné studium, ale zároveň to na tebe nebude klást nároky v podobě rozličných náročných povinností. (Ono za dva roky udělat softwérák, diplomku, těch pár povinných předmětů a ještě dostatek těch povinně volitelných, to dá docela práci samo o sobě, i bez toho aby se u toho člověk ještě snažil studovat další školu.)

Ale dobře, pokud bych si tedy podle zadání měl představit, co asi potřebuje umět člověk, který chce dělat magisterskou lingvistiku na MFF, podle pokrytí předměty Bc studia:
hodí se Programování I - očekává se, že člověk umí programovat v nějakém procedurálním jazyce, byť na lignvistice se hodně dělá v Perlu a v Pythonu, které se stejně na MFF v Bc. studiu neučej; tj. nevyžaduje se přímo žádnej konkrétní jazyk
hodí se Úvod do Unixu - očekává se, že člověk umí aspoň základním způsobem používat linuxovou command-lajnu (ale myslim že na Technologiích NLP se na prvním cvičení dělá takovej opakovací rychlokurz)
hoděj se Algoritmy a datové struktury I a II, protože na ně navazujou jak Datovky, tak ZSV, a jsou už tak dost těžký, bez předchozího ADS tím pádem ještě těžší
hoděj se Automaty a gramatiky, hodí se Pravděpodobnost a statistika
a hodí se mít nějakej matematickej základ, aby člověka neděsily třeba kvantifikátory a sumy, případně sem tam nějaká ta derivace, a samozřejmě důkazy (v lingvistickejch předmětech moc ne, ale v Datovkách a ZSV je důkazů spousta - pro představu viz třeba ZSV zde: http://ktiml.mff.cuni.cz/~kucerap/NTIN0 ... znamky.pdf )

Nakonec o žádnym tom předmětu bych neřek, že ho člověk musí absolvovat, zrovna ta lingvistika je tak trochu bokem a na Bc studium tak úplně nenavazuje. Ale je těžký si pro mě představit, co jsem vlastně skutečně potřeboval znát už z Bc studia :-) A každopádně všechny ty důležitý věci se tam tak zlehka zopakujou. Takže je asi možný, že to jde vystudovat i bez nějaké předchozí přípravy, ale čekal bych, že to bude celkem náročný, a nečekal bych, že je tak úplně rozumnej nápad tohle provádět zároveň s dalším studiem.

Pokud byses rozhodla vydat tou snadnější cestou, tj. jen si vychodit některé předměty, tak jich můžu spoustu doporučit, nejlíp podle nějakejch konkrétních preferencí na to o čem by to mělo bejt :-)

Jo a případně pak dělat u nás PhD je možné i bez předchozího studia u nás a docela dost lidí z Fildy to tak dělá.
rur

Re: Matematická lingvistika - pár dotazů

Příspěvek od rur »

Tak beru zpět, právě teď jsou na lingvistice na Mgr. dva lidi z fildy, a prej to nějak dávaj :-)
atrit

Re: Matematická lingvistika - pár dotazů

Příspěvek od atrit »

Díky z odpověď. Vodím to tak, že si zkusím zapsat nějaké ty předměty a uvidím, jak moc to je náročné, případně bych tu ideu o rok odsunula... :)
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Matematická lingvistika - pár dotazů

Příspěvek od R.U.R. »

Můžu (snad) dát kontakt na Honzu Maška, který je z Fildy a má teď (skoro) za sebou první rok na Mgr lingvistice na MFF. Ale asi ne takhle veřejně, kdyžtam mi napiš na můj mail (rur@nikde.eu) a já ti pošlu jeho mail, jestli chceš. Ten určitě bude umět podat mnohem přesnější informace než já.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“