Pravděpodobnost, matematická statistika a ekonometrie

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
matla

Pravděpodobnost, matematická statistika a ekonometrie

Příspěvek od matla »

Ahoj, jsem studentem druhého ročníku informatiky, ale vcelku mě zaujal obor "Pravděpodobnost, matematická statistika a ekonometrie" na nav. mgr. studiu na matematice. Jaké byste mi doporučili absolvovat předměty, popřípadě co hlavně nastudovat, abych byl na studium trochu připraven? Popřípadě pohovořte o vašich zkušenostech s tímto oborem. Co vám na něm připadalo nejtěžší, co nejzajímavější...

Předem díky za odpovědi.
rur

Re: Pravděpodobnost, matematická statistika a ekonometrie

Příspěvek od rur »

Já jsem skrz naskrz informatik, ale kouknul jsem se na studijní plány matematiků bakalářů zde:
http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/m1a212.htm
kde se mimo jiné píše:

Obor Obecná matematika umožňuje specializaci na jedno ze čtyř nabízených zaměření:
1. Zaměření Stochastika (STOCH) je určeno k přípravě na navazující magisterské studium oborů Pravděpodobnost, matematická statistika a ekonometrie a Finanční a pojistná matematika.
(...)
A pak tam jsou vyjmenovány povinně volitelné předměty pro toto zaměření, takže bych se odvážil si tipnout, že by mohlo být vhodné absolvovat právě tyto předměty... 6 PV předmětů mají de facto povinně všichni s tímto zaměřením, protože to mají jako prerekvizitu předmětu „Bakalářské konzultace: Stochastika“, plus všichni matici mají povinně NSTP022 Pravděpodobnost a matematická statistika, což je asi dost jako informatická paštika, ale je to 4/2 takže tam toho evidentně berou víc.
Plus tam jsou uvedené další povinné předměty, z nichž některé jsou doporučené pro zaměření STOCH. Plus je asi dobré umět věci, které jsou prerekvizitami těch stochastických předmětů, jako je třeba Teorie míry a integrálu.

Tak odhadem bych si tipnul, že druhák Bc. studia je ta správná chvíle začít se připravovat na Mgr. studium na matice, tj. informatické předměty řešit do značné míry metodou minimálního pokrytí požadavků a vychodit si ty matematické předměty (nevím, jestli je formálně nutné si je zapsat, nebo je stačí vychodit nasucho). Možná by dokonce mohlo být možné ještě přestoupit na Bc. studium informatiky, je možné, že by to bylo méně náročné než do značné míry studovat informatiku a matematiku současně.


No a samozřejmě by bylo fajn, kdyby se k tomu vyjádřil i někdo z tý matiky :-) Pač všechno co píšu já sis nejspíš už našel a domyslel sám. (Ale z tvojí otázky to není zřejmé, není tam ani zmínka o tom, že bys na tohle koukal a něco z toho vyvozoval, tak to radši píšu.)
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“