Měla bych šanci? - Žádost o radu

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
Ajka13

Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od Ajka13 »

Ahoj, jsem právě na konci třeťáku, což už je jaksi čas konečně se rozhodnout, na jakou jít vejšku, že. Ale moc si nejsem jistá, kam jít. Hodně mě baví například psychologie, určitá období dějáku, jsem (docela dobrá!) houslistka, ale zároveň a absolutně nelogicky mě baví matika. Ale když jsem tak četla další příspěvky od různých lidí a vaše odpovědi a tak, nejsem si jistá, jestli to mám vůbec zkoušet. Upřímně nejsem moc typ na olympiády (moc mi ani nikdy nešly) a IQ jsem si nikdy nenechala změřit (nejsem si jistá, že bych to chtěla vědět). A tak mi jako nejjednodušší řešení přijde zeptat se pravejch matfyzáků, jestli je to škola jen pro génie, protože nikdo jinej tam nevydrží, nebo stačí to, že mě matika prostě baví.
Obvykle mi nedělá problém něco pochopit, ale vím, že měřítko "jsem asi nejlepší ze třídy" rozhodně NENÍ stěžejní a vůbec nic neznamená. Taky jsem asi spíš na praktickou matiku, prostě počítání a tak než na teorii, ale asi bych to překousla. Taky si nedokážu přestavit, na jaký témata se píšou diplomový práce:D ale to je téma na jindy:) Pokud to má nějakou souvislost (jako že má), informatika, hlavně tvorba www, mě docela baví, mám vlastní "blog", ale zase moc nejsem na fyziku. Nikdy jsem s ní neměl problém, ale moc mě nebaví (jde samozřejmě o to, co se bere a kdo to učí).
Takže prosím o radu, no.
Díky moc!
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od beaver »

Na uvod bych rad rekl, ze ti nikdo neporadi, jakou skolu si zvolit. To si musis rozmyslet sama. Co se o MFF da objektivne rict je, ze je to dobra fakulta (jedna z nejlepsich v republice v danem oboru) a absolventi maji dobre uplatneni. Dale bych rad trochu opravil tve predstavy o studiu Matiky a Informatiky na MFF.

Matika rozhodne neni o pocitani a pokud na stredni skole neabsolvujes nejaky vyrazne pokrocily seminar, tak k matice, ktera se uci na MFF vubec nepricuchnes. Stejne tak to neni ani matika, kterou potkas na olympiadach. Na MFF je to o pochopeni principu -- cili jednoduse receno teorie. V podstate ve vsech oborech matematiky je nejvetsi duraz kladen na formalizaci skutecnosti a jejich dokazovani. Proti tomu stredoskolska matika je urcena pro to, aby naucila zaky elementarnim principum pocitani a treba matika na olympiadach predstavuje spise zajimave logicke hricky a problemky.

Stejne tak informatika nema skoro nic spolecneho s tvorbou webovych stranek nebo psanim ve wordu. Informatika je na MFF take pomerne hodne teoreticka. Duraz vyuky je kladen na to, aby se studenti naucili algoritmicky myslet. Samozrejme, ze to jde ruku v ruce s pouzitelnosti v praxi, ale i praktickych veci se tu uci vyrazne vic nez jen tvorba webu.

Kazdopadne doporucuju kouknout na tenhle web: http://www.studuj-matfyz.cz/ a taky se zastavit na dni otevrenych dveri. Pripadne pokud bys mela nejake konkretni dotazy, muzes je sem zkusit napsat, pravdepodobne ti nekdo odpovi. :wink:
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
Ajka13

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od Ajka13 »

Aha, to je dobrý vědět, dík za odpověď.
Uživatelský avatar
Davpe
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 98
Registrován: 22. 9. 2010 16:07
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od Davpe »

Zkus začít řešit nějaký korespondenční seminář (Prase, M&M nebo informatický KSP) , vyskytují se tam příklady, co se dělají i na matfyzu (i když občas mi v seminářích, zvlášť KSP přišly těžší než to, co se na MFF dělá resp. zkouší), tak si uděláš zhruba představu.
Případně si zajdi do knihovny, pujč si knihu (nebo kup) Kapitoly z diskrétní matematiky. Diskrétní matematiky je předmět, který je v prváku na matematice i informatice, subjektivně bych řekl, že jeden z těch nejlehčích a celkem i zábavných a základy se dají pochopit i na střední škole. Sama uvidíš, jak ti to půjde a zda tě to bude bavit.
Jméno

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od Jméno »

baever: Absolventi mají dobré uplatnění ze všech oborů nebo jen z informatiky?
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od beaver »

Davpe píše:Zkus začít řešit nějaký korespondenční seminář (Prase, M&M nebo informatický KSP) , vyskytují se tam příklady, co se dělají i na matfyzu (i když občas mi v seminářích, zvlášť KSP přišly těžší než to, co se na MFF dělá resp. zkouší), tak si uděláš zhruba představu.
No, to si prave neudelas. Mozna si udelas predstavu, jestli te bavi resit problemy, coz je urcite vec, kterou na MFF budes potrebovat. Ale ulohy, ktere se resi v korespondencnich seminarich jsou pomerne vzdalene problemum, co se resi na cvicenich povinnych predmetu.
Davpe píše:Případně si zajdi do knihovny, pujč si knihu (nebo kup) Kapitoly z diskrétní matematiky. Diskrétní matematiky je předmět, který je v prváku na matematice i informatice, subjektivně bych řekl, že jeden z těch nejlehčích a celkem i zábavných a základy se dají pochopit i na střední škole. Sama uvidíš, jak ti to půjde a zda tě to bude bavit.
Ta knizka je dobra, ale da ti predstavu o jednom oboru matematiky. Je dulezite vedet, ze tu jsou dalsi veci, ktere jsou hodne jine -- analyza, algebra, pravdepodobnost, financni matematika, ...
Jméno píše:baever: Absolventi mají dobré uplatnění ze všech oborů nebo jen z informatiky?
No u informatiky je to v podstate bez diskuse. Neznam nikoho, kdo by mel problem sehnat praci. U fyziky a matiky je to trochu tezsi. Zalezi, cemu rikas "uplatneni". Kdyz nekdo studuje 5 let hlavne matematickou analyzu, tak bud zustane v akademii, nebo se tim proste zivit nebude (ale muze delat modelovani, ruzne financni analyzy pro banky, ...). Takze obecne bych to shrnul, ze sehnat misto nebyva problem (a firmy casto na MFF dobre slysi), ale absolventi nekterych oboru musi zkousnout, ze nebudou delat to, co studovali.
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
Ajka13

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od Ajka13 »

Davpe: Na nějakej korespondenční seminář už jsem koukala, takže až budu mít pořádně čas, tak se do toho určitě pustím. Co se týče té knihy, určitě díky za tip. U nás v městské knihovně ji sice nemají a pokud nebude ani ve školní, tak si ji tedy asi koupím. Díky moc za odpověď:)
Beaver: Chápu, že jsou tu i další předměty a obory, ale já potřebuju alespoň trochu vědět, jestli má vůbec pro mě smysl se sem hlásit nebo ne. Díky za odpověď (už podruhé:))

Jo a teď jsem si ještě vzpomněla, jak je to na matfyzu s angličtinou? Využije se ještě vůbec? Nebo se během celého studia pracuje jen se středoškolskou angličtinou (tz. B2 úroveň)?
Uživatelský avatar
Davpe
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 98
Registrován: 22. 9. 2010 16:07
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od Davpe »

Z angličtiny je povinná pouze zkouška, na předmět (jedno cviko za semesrt po dva roky => celkem 4 cvika) chodit nemusíš. Předmět samotný je rozdělen do úrovní A až D (nejtěžší) a . Úroveň D zpravidla učí rodilý mluvčí. Když si vybereš správného, tak se vůbec nenadřeš a ještě je to sranda.

Mně angličtina přišla hodně lehká (odchodil jsem 3 angličtiny úroveň D) a na úrovni střední školy, včetně zkoušky (a znám spoustu lidí, kterým angličtina na střední šla, a mají z toho stejný dojem).

Učí se z knihy Total English (úroveň D má advanced, pak to klesá), dá se splašit na netu, pokud jsi šikovná.
Pak se vyžaduje odborná angličtina (termíny jako úsečka, kužel, závorky apod.), k tomu je knihy Rozšiřující materiály pro výuku z anglického jazyk (rovněž se dá splašit na netu, dokonce možná na tomhle foru v sekci angličina a ve stejné sekci se dají najít i gramatické testy přimo ze zkoušky). Pro představu by to mělo stačit.
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od beaver »

Ja bych jen doplnil, ze anglictina je v dnesni dobe naprosta samozrejmost (zejmena v technickych oborech a akademicke sfere). Napr. v IT kazda druha nabidka zamestnani vyzaduje plynulou anglictinu slovem i pismem a znalosti anglictiny na urovni cteni technicke dokumentace jsou potreba asi vsude. Krom toho odborne clanky a odborne knihy jsou temer vyhradne anglicky, takze si dnes neumim dost dobre predstavit, jak by nekdo mohl bez anglictiny vubec dostudovat.

Na MFF je vyuka jazyku na slusne urovni. Kdyz neumis a zaberes, muzes se pomerne rychle doucit. Kdyz umis, tak se muzes zlepsit. :wink:
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od QZuzka »

Angličtina - říká se, že ta závěrečná zkouška je přibližně B2, je možné ji skládat v libovolném ročníku, ale pokud máš odchozené ty základní kurzy, máš bonusové body (8 za semestr). Výhoda chození tam je, že máš v rozvrhu předmět, který není jen o definicích a logice :)
Rodilí mluvčí učí úrovně C (některé skupiny) a D, a potom učí některé angličtiny, které se ti zpřístupní až po té povinné zkoušce. (Chodila jsem třeba na CAE přípravu a byla to nejlepší angličitna, kterou jsem v čechách kdy měla).

Naopak život mírně otravuje povinný tělocvik - ani ne tak tím pohybem (sport si vybíráš a nebývá moc výkonostní, jako spíš zábavný), ale některá sporotoviště jsou poměrně daleko od zbytku výuky.

Nemyslet si o sobě, že jsi génius, je na matfyzu skoro výhoda - kromě těch nejlepších pár, u kterých je to pravda, to může vést k zaspání toho momentu, od kdy to nepůjde samo :) Docela stačí mít dojem, že tě to zajímá, nebát se zeptat (spolužáků i učitelů), když něčemu nerozumíš, a počítat s tím, že to celé bude stát jisté úsilí (jako většina náročnějších vejšek).
Ajka13

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od Ajka13 »

Díky moc, lidi:)
Rodilýho mluvčího bych při angličtině brala. To mi na střední strašně chybí. S tim povinným tělocvikem jsem docela překvapená, ale to by se přežilo.
Ještě jednou díky!
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od Almer »

Kupodivu ten telocvik je vetsi otrava dojizdeni nez samotny telak. Napr. plavani je dost dobry relax na zada...a naucis se tam opravdu plavat:)
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
Uživatelský avatar
iwtu
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 48
Registrován: 15. 3. 2010 21:54
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od iwtu »

Nestvalo by Ta cely zivot, keby si nevyskusala MFF?
Uživatelský avatar
tutchek
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: 21. 9. 2004 00:40
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha, Bohnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Měla bych šanci? - Žádost o radu

Příspěvek od tutchek »

Nejlepsi fakultou jsou prava, trololo :) A kdyz se vratim zpet do reality, matfyz urcite stoji za vyzkouseni!
exAdmin. Magistr přes umělou inteligenci. Právník přes daně.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“