Unix je neinformatikov

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
-

Unix je neinformatikov

Příspěvek od - »

Chlapec, matematik, ma na informatike zapisane Programovani v C++. V labe na karline velakrat chybaju programovacie nastroje. Chlapec chcel programovat. Aby nebol smutny z toho, ze sa nemoze hrat, ukazal som mu linux, textovy editor a g++. Musel som mu aj v kratkosti vysvetlit, co je terminal, g++, ako sa spusti binarny subor a chlapec si programoval takto v C++ cca 3 hodiny. Potom si svoje novovytvorene zdrojaky posielal sam sebe mailom.

Myslim si, ze asi nebude sam, kto nevie, ze k svojim suborov ulozenych v labe ma pristup aj zvonku, a nemusi si sam sebe posielat maily. Vzdialene vypocty, napriklad vo Wolframe by tiez nemuseli byt odveci.

Podla mna vela neiformatikov nevie, ake bohate moznosti im skola ponuka. Chce si vyskusat programovat v Prologu, staci sa pripojit cez SSH, nezlaknut sa terminalu a pojde to. K comu sa hodi vediet, co je terminal, presmerovanie vstupu/vystupu, vediet pouzit pajpu a celkovo taka elementarna praca so shellom. Viem, ze fyzikom sa to casto krat hodi, lebo nejaky SW nemozu mat u seba a ma ho iba ucitel na svojom PC a podobne.

Vsetko su to velmi jednoduche veci, ktore vedia velmi ulahcit pracu, ale neinformatici o nich nevedia. Preto si mysilm, ze nejaky predmet, kde sa im to vsetko povie a ukaze, moze byt pre nic velmi prinosny.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“