uplatnění absolventa matfyzu

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
pettr
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 14. 7. 2006 22:09

uplatnění absolventa matfyzu

Příspěvek od pettr »

Zdravím,
příští rok maturuji a poslední dobou hodně přemýšlím, až to není normální, kam dál.Bohužel jsem hodně dost všeobecně zaměřený, nevím co si vybrat, a mám fobii, že si vyberu špatně a zbytek živata budu litovat :roll:
Matematika na matfyzu je jedna z možností.Sice jsem bohužel línej, mám slabší technický a prostorový myšlení, ale jinak bych na to snad měl.Matematika mě hodně baví a myslím, že mám i slušný logický myšlení (podle menzy dokonce prý IQ 162).Co jsem koukal na ty mgr. studia, tak se mi asi nejvíc líbili ty struktury.Ale kdo ví co budu případně říkat po absolování bakaláře...
Hlavní co mě zajímá je, jaký jsou různý možnosti uplatnění absolventa v praxi?Bojím se, že bych skončil jako nějaký učitel ,programátor či nějaký finanční analytik.To by mě moc nenaplnovalo a ani nebavilo.
Asi jsem naiivní, ale už od základky jsem sníl, že bych se uplatnil někde na poli vědy a živil se tím (hodně se zajímám sice jen v rámci populární literatury o astronomii, teoretickou fyziku, teorii chaosu, teorii her a podobný věci).Nechci být pesimista, ale připadá mi, že to bude asi možnost jen pro těch řadově pár největších geniusů a naprostá většina skončí u nějakýho z předchozích povolání či něčeho podobnýho.Zajímalo by mě jak to vypadá doopravdy.Díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Goran
Admin(ka) level I
Příspěvky: 214
Registrován: 23. 9. 2004 09:47
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: HK/Otava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Nemám příliš času na nějakou delší odpověď, tu dodám možná tak za týden nebo se tu s ní jistě objeví někdo jiný (např Martin).

Když se zeptáš v podstatě ktreréhokoliv učitele na mff na uplatnění dostaneš odpověď KDEKOLIV.

U matfyzáků je velmi ceněná schopnost analytického myšlení a také schopnost řešení libovolných problémů - myšleno tak, že absolvent mff se nebojí řešit ani velmi obtížné úkoly (už to tady bylo někde diskutováno - prostě kdo udělá analýzy tak má pak trošku posunuté hodnocení obtížnosti).

Konkrétněji znám matfyzáky (matematiky) na postech v mnoha bankách (na různých pozicích, od analytiků po šéfku personálního oddělení KB, takže ani ve finančních domech to není práce na "jedno brdo"), ve státní správě, ve Škodovce, v leteckém průmyslu, v softwarových společnostech, v Akademii věd, znám jednoho i ve vedení TESCA, další vlastní vlastní firmy... no, prostě těch možností je hrozně moc... takže bych se nebál, že by člověk nenašel zajímavou práci i mimo akad. sféru.
A závisí to samozřejmě hodně i na tobě.

IQ bych nepřikládal nějakou velkou váhu :-) Menza mi naměřila ještě o dva víc ale hlavně díky vrozené lenosti a nezřízenému životu na Jižáku mám letos jedničku jen z angličtiny :-) (a navíc to není jen tou leností, třeba na algebru sem asi fakt blbej, tam sem tu trojku dostal ani nevim proč...)

Na mff se sposta lidí věnuje i vědecké činnosti a věřím, že to neni jen těch pár géniů, to by neměl za chvíli kdo učit...

No, koukám,. že to ze mě nějak teče tak už půjdu radši dospat tu cestu z Bělehradu. Omlouvám se za ghrubky a překlepi.
Uživatelský avatar
Goran
Admin(ka) level I
Příspěvky: 214
Registrován: 23. 9. 2004 09:47
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: HK/Otava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Jinak teda ať jsem napsal cokoliv tak sem to myslel,jako že mff rozhodně není špatná volba...
pettr
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 14. 7. 2006 22:09

Příspěvek od pettr »

mno nevím.na druhou stranu se zajímám zase hodně o politologii a právo a to se bohužel moc z matikou spojit nedá.
Jinak jsem bohužel, co se týče matematiky, perfekcionista a jakmile bych byl sotva průměrnej nebo hůř, tak nevím jak by to moje ego bralo :(
A počítám, že kdybych šel třeba na ty práva, tak bych tam měl na koleji víc pěkných spolužaček a to se taky počítá :twisted: (nic proti matfyzačkám)
js
Site Admin
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 9. 2004 06:06
Typ studia: Fyzika Ph.D.
Bydliště: Praha

Příspěvek od js »

Tak trochu mi prijde, ze spis hledas nejakou flakarnu... Kdyz nekdo o sobe prohlasi, ze je perfekcionista, a v teze vete rekne, ze nema rad, kdyz neni nejlepsi, tak me to privadi k domnence, ze az takovy perfekcionista neni... Proste bych cekala, ze kdyz je nekdo perfekcionista, tak se bude snazit se zlepsit. A neco pro to udela. Tecka.

A pokud chces srovnavat krasy matematiky a vedy vubec s vyssim mnozstvim krasnych spoluzacek na koleji, jak pises, tak jsi podle me tak trochu (vice) nedozraly pako... Proste tohle podle me neni duvod pro volbu vysoke skoly...

Jinak "vseobecne" zamereni ti fakt nezavidim...
JS
Uživatelský avatar
Dodo
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 36
Registrován: 13. 3. 2006 15:25

Příspěvek od Dodo »

Jen bych rad upozornil, ze nektere moje spoluzacky by za hrich staly.
pettr
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 14. 7. 2006 22:09

Příspěvek od pettr »

To s těma spolužačkama byla jen taková blbá pubertální hláška :wink: a bylo to myšleno jinak.Myslel jsem to tak, že na humanitní škole bude víc spolužaček než třeba oproti matfyzu.Proto jsem taky psal "nic proti matfyzačkám".Stejně se podle toho na 99% nebudu vůbec řídit.
Jinak určitě nehledám nějakou ulejvárnu (to bych šel třeba na VŠE).Hledám hlavně něco co mě bude bavit a naplnovat.A to s tím perfekcionismem je trochu složitější.Na jednu stranu chci být nejlepší a na druhou stranu , když potkám nějakýho hroznýho genia co vyhrál xkrát různý olympiády z fyz nebo mat, tak mi připadá, že se mu v životě nemužu rovnat a ztrácím hrozně motivaci.Ale to tady nechci vůbec řešit a je to jen moje věc.
Uživatelský avatar
snail
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 144
Registrován: 23. 5. 2005 22:31
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od snail »

pettr píše:To s těma spolužačkama byla jen taková blbá pubertální hláška :wink: a bylo to myšleno jinak.Myslel jsem to tak, že na humanitní škole bude víc spolužaček než třeba oproti matfyzu.Proto jsem taky psal "nic proti matfyzačkám".Stejně se podle toho na 99% nebudu vůbec řídit.
Jinak určitě nehledám nějakou ulejvárnu (to bych šel třeba na VŠE).Hledám hlavně něco co mě bude bavit a naplnovat.A to s tím perfekcionismem je trochu složitější.Na jednu stranu chci být nejlepší a na druhou stranu , když potkám nějakýho hroznýho genia co vyhrál xkrát různý olympiády z fyz nebo mat, tak mi připadá, že se mu v životě nemužu rovnat a ztrácím hrozně motivaci.Ale to tady nechci vůbec řešit a je to jen moje věc.
Mam par pripominek:
Jestli te zajima uplatneni, tak je matfyz rozhodne lepsi volba nez cokoliv humanitniho.
No v tomhle smeru je i VSE lepsi nez politologie.
A pravniku mas zase silenou hromadu...takze tam byt nejlepsi taky neni zas tak lehky.
A tech silencu, co vyhravaj vsechny olympiady, tady taky zas tak moc neni.

Spoluzacek budes mit rozhodne vic na humanitni skole nez tady,
i kdyz na matice to docela stoji za to. :D
Ja jsem bohuzel informatik a tady je to velice bidny :(
Lelia
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 20. 1. 2006 21:45
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lelia »

Ja mam ten pocit, ze vsichni, co jdou studovat takove ty hluboce teoreticke obory jako struktury nebo analyza vetsinou pokracuji v doktorskem studiu a na fakulte pak vetsinou zustanou...Tim myslim, ze uci a ve volnem case, ktereho mají dost, se venuji vede. A co jsem slysela od jednoho takoveho, tak si to dost pochvalovalJ Je malo mist kde se da delat veda, zvlaste v CR. (mozna se pletu, klidne protestujte:-)) Uplatneni z tech ostatnich praktictejsich oboru je pak fakt velke, jak psal Goran...

Myslim ze jinak, nez ze matfyz zkusis, nezjistis, jestli na ty genia, kterych tu mame dost (a vetsinou jdou na struktury nebo analyzu) mas nebo ne...Pokud mezi ty vyvolene nepatris, tak se budes muset dost snazit, abys byl mezi nejlepsimi, ale myslim ze to jde i vuli a snahou, nejenom mozkovymi bunkami...

A k tomu naplnovaniJ myslim ze kazdeho, kdo se prokousal az do druhaku, ta matika hodne bavi…kdyby ne, vzda to…

a k tem matfyzackam…moc nas tu není (dobre, tak kolem 30%) :-( ale z zenskeho point of view musim rict ze zadne seredy tu nenajdes, to se spis obloukem vyhni filde. ostatní soudy necham na spoluzacich:-)

takze když to shrneme…myslim ze matfyz muze splnovat vsechny tvoje pozadavky na budouci uplatneni. urcite stoji za to to zkusit, myslim ze te to bude bavit…znam par lidi co zacli studovat dve skoly, vetsinou nejakou FHS + MFF nebo FF+MFF, nekteri se vykaslali na matfyz (je fakt ze je dost tezky zvladnout první zkouskovy na MFF samotne, a mit k tomu ještě jedno zkouskove na další skole…to chce silne nervy) a pak znam taky takovy, co se vykaslali na tu druhou skolu a venovali se matfyzu, protože student matfyzu ma preci jen lepsi vyhlidky nez nejaky politolog…

a ja bych mela dotaz, coze to resis az ted? byl jsi prijat na deset skol a ted si vybiras nebo te prijimacky teprve cekaji?
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almer »

Lelia píše:Myslim ze jinak, nez ze matfyz zkusis, nezjistis, jestli na ty genia, kterych tu mame dost (a vetsinou jdou na struktury nebo analyzu) mas nebo ne...Pokud mezi ty vyvolene nepatris, tak se budes muset dost snazit, abys byl mezi nejlepsimi, ale myslim ze to jde i vuli a snahou, nejenom mozkovymi bunkami...
S tim nemuzu nez souhlasit. Genii je tu docela dost a rekneme, ze tech nejlepsich, protoze od toho tu ta skola je. TI co jsou dost dobri v teoretickych dispciplinach, ktere se vyucuji na MFF tak sem sli, protoze na ostatnich skolach se tomu tolik nevenuje a uz na soutezich (par jsem jich prosel) se ve vyssich kolech obcas nachomytl nejaky clovicek z oddeleni propagace..a ptal se...kam chcete jit dal a tak:)) SCOUTi i ve VS. Ale myslim , ze to nase skola nepotrebuje.
Lelia píše:a k tem matfyzackam…
Na informatice je jich vseho vsudy snad v nasem rocniku 8. Z 261 lidi:) Ale, nemyslim, ze divky jsou duvod pro to, aby se chodilo nekam na skolu, to je hola pitomost. SIce se na tebe budou divat, jako na krajne neprizpusobiveho jedince ("No jo, von je z matfyzu") budes slychat velmi casto, nekdy i s trochou toho ironickeho az sarkastickeho humoru, ale to uz k tomu patri. A lidem , kteri to rikaji, je treba se postavit celem, protoze oni jsou plosi a omezeni, nevi, co rikaji:)
Lelia píše:a ja bych mela dotaz, coze to resis az ted? byl jsi prijat na deset skol a ted si vybiras nebo te prijimacky teprve cekaji?
Myslim, ze prijimacky byly na zacatku cervna, takze takhle otazka je bezpredmetna:) Zapis je v zari, na MFF UK. Jine skoly uz mely:)
Lelia píše:...student matfyzu ma preci jen lepsi vyhlidky nez nejaky politolog…
Presne. O tom tahle skola je. Vis, treba uz jen to jmeno skoly, NECO:) Kdyz se nekdo nedavno ptal meno otce, co delaji jeho synove, protoze chtel nekoho v oboru programovani, a vedel, ze otec je elektrikar (jablka jsou casto blizko stromu), tak se otec zminil ze jsem v druhaku na MFF UK. A on? Matfyz...hm...to musi bÿt dobry, takove cloveka bychom potrebovali. Matfyz, podle oboru, te nauci hodne, ale da ti hodne i svym jmenem a kreditem, kterym si vybudovalo. Neni to skola, kterou zvladne kazdy, a i ti nejlepsi se musi ucit, protoze je zde tolik oboru, ze neni skoro mozne byt tak dobry ve vsem , ze se nemusis ucit (snad az na Doc. Pyriha:)) ). ALE! Kdyz to udelas, budes hooooodne hodne dobre na tom. A ne ty se budes muset uchazet o praci, ale firmy se budou prat o to, do ktere pujdes:)

Lepe zni, Mgr obor Informatika/Programovani Skola : MFF UK, nez Slezska Univerzita v Opave (nic proti ni, je to dobra skola, ale predsi jen, nema takove zazemi a nektere veci podle toho tak vypadaji).

Samozrejmne jsou tu i srovatelne skoly (VSB TU-Ostrava, ktera ma treba vetsi rozpocet (FEI) nez ma MFF UK - maji obrovske technicke zazemi, daleko lepsi nez my, ale to plyne i z toho, ze maji spojeni ELEKTRO a INFORMATIKY, a lepsi povest, nez treba CVUT), ale o tom tenhle topic neni. Spise o tom, jestli sem jit a nebo ne.

Co se mne tyce, taky jsem uvazoval nejak podobne , dve leta tomu. A nakonec se rozhodl ze ZKUSIM! MFF, protoze tady se to chodi zkouset. A pokud na to clovek ma, a setrva, pak jej ceka zaslouzene uznani:)

Amen:)
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
Uživatelský avatar
xstyler
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 66
Registrován: 29. 1. 2005 12:27
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: EU

Příspěvek od xstyler »

ked uz sa bavite na takuto temu - nepoznate nejakych matfyzakov programatorov, ktori sa uplatnili v zahranici.. hlavne by ma zaujimalo Nemecko a Svajciarsko. Dik za info
js
Site Admin
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 9. 2004 06:06
Typ studia: Fyzika Ph.D.
Bydliště: Praha

Příspěvek od js »

xstyler píše:ked uz sa bavite na takuto temu - nepoznate nejakych matfyzakov programatorov, ktori sa uplatnili v zahranici.. hlavne by ma zaujimalo Nemecko a Svajciarsko. Dik za info
Jo, ja znam jednoho, pri studiu se uplatnil v Nemecku a ted dela ve Svycarsku :)
JS
Uživatelský avatar
Almer
Site Admin
Příspěvky: 686
Registrován: 12. 10. 2004 10:58
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Mala Strana - 203
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almer »

xstyler píše:ked uz sa bavite na takuto temu - nepoznate nejakych matfyzakov programatorov, ktori sa uplatnili v zahranici.. hlavne by ma zaujimalo Nemecko a Svajciarsko. Dik za info
V doby, kdy teoreticky dostudujes bude trh v nemecku volny, teda aspon pro CR, nevim jak to je v SR, ale vim, ze lidi z MFF jsou uznavani treba v Holandsku, Irsku a UK.
Zakládající člen klubu Ortodoxních Matfyzáků :-D

Jsem LAMER ale neumim se ani podepsat ]:-)
Uživatelský avatar
Martin
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 330
Registrován: 19. 2. 2005 20:23
Typ studia: Matematika Ph.D.

Příspěvek od Martin »

Moje zkušenost s kecy typu "no jo, von je z matfyzu" je takováto: Kdo to myslí vážně, ten mi nestojí za to, abych se mu to pokoušel vyvracet (a že tohle už je u mě dost slušná úroveň phrdání :) ). Ti ostatní vědí, že to je nesmysl. Nedávno jsem měl možnost seznámit se s celou řadou lidí z přírodovědecké fakulty. Jasně, je to podobná branže, ale ne stejná; navíc tohle byli vesměs zoologové. Bylo to na 14-denním kurzu zaměřeném na studium mořské fauny a flory. Během té doby jsem občas slyšel poznámky tohoto typu. Ale vždy to bylo v přátelském duchu a někteří z nich se mi teď ozvali, protože si chtějí zase pořádně zahrát piškvorky a šachy (a pokecat). (Že prý bychom mohli konat šachové dýchánky.)
Trochu jsme tam spolu mluvili i o tomhle tématu. Z toho co jsem slyšel jsem získal pocit, že stereotyp matfyzáka s mikinou zastrčenou do kalhot, které jsou asi o dvacet cm kratší, než by být měly, už je snad překonaná záležitost. Zkrátka bych řekl, že už nás tak "veřejnost" nevidí...
"Endure. In enduring grow strong."
Uživatelský avatar
wintermute
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 153
Registrován: 23. 5. 2005 22:06
Typ studia: Informatika Mgr.

Příspěvek od wintermute »

Tím chceš říct, že když jsem celou dobu nosil mikinu zastrčenou v kalhotech a ledvinku, koukal na Star Trek a a anime, přispíval do wikipedie, tunil si stránku na MySpace, podepisoval si spodní prádlo, četl X-Many a Stephena Hawkinga a nosil brejle přestože je nepotřebuju jenom proto, abych zapadl do matfyzácké subkultury, dělal jsem to marně?!
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“