Softwarové a datové inženýrství (NMgr)

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
Michal P.

Softwarové a datové inženýrství (NMgr)

Příspěvek od Michal P. »

Dobrý deň.
Rád by som sa informoval ohľadom nadväzujúceho magisterského štúdia - odbor Softwarové a datové inženýrství. Tento odbor ma veľmi zaujal a rád by som v nadvazujúcom štúdiu pokračoval práve tam. Ako súčastneho študenta inej VŠ so zameraním na informatiku, ma zaujíma, ako veľmi nadväzuje tento magisterský odbor na bakalársky, a či by som si mal naštudovať aj iné okruhy, ako tie, ktoré sa uvádzajú pre prijimaciu skúšku. Ak áno, aké?
Na stránke http://matfyzpress.cz/25-vsechny-tituly som našiel nejaké učebnice, ktré obsahuju príklady aj pre prijímačky na nadväzujúce štúdium z roku 2010. Oplatí sa ich zakúpiť pre prípravu, alebo viete odporučiť inú literatúru? Ďakujem
david1
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 37
Registrován: 16. 2. 2009 18:00
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Softwarové a datové inženýrství (NMgr)

Příspěvek od david1 »

Čo sa týka okruhov a otázok na prijímačky, tak podľa mňa stačí to čo je na webe a k príslušným okruhom naštudovať teóriu (otázky 2012-2015). Čo sa týka všeobecnej prípravy na štúdium na matfyze, tak by bolo dobré si prejsť štátnicové okruhy z informatiky (matematiky už na NMgr. v tomto obore veľa nie je, takže tú by som preskočil) na http://statnice.matfyz.info/.

Čo sa týka nadviazania na Bc., tak za takú hlavnú vec by som považoval, že už sa predpokladá, že študent vie normálne programovať ( v nejakom z týchto jazykov C#, Java, C++), lebo s tým sa stretne už od prvého semestra v iných predmetoch. Nemyslím tým, že musí byť nejaký expert na dané jazyky, ale musí prakticky! poznať základy OOP, základné algoritmy a dátové štruktúry. To píšem len preto, že dnes sú aj školy s IT zameraním, ktorých absolventi sa k programovaniu ani veľmi nedostali.
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: Softwarové a datové inženýrství (NMgr)

Příspěvek od beaver »

Uvedene stranky jsou ponekud zastarale. Doporucoval bych podivat se sem http://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/, kde jsou vypracovane prijmaci zkousky z minulych let.

Pokud jde o navaznost na Bc studium, rada predmetu sice ne formalne ale logicky navazuje na predmety z Bc studia. Vetsina veci se da resit operativne (dostudovat za chodu), ale je velmi dobre mit nejaky obecny matematicky zaklad (predevsim z linearni algebry a teorie grafu), umet rozumne programovat alespon v jednom z hlavnich jazyku (C++, C# nebo Java) a mit obecny prehled o informatice (jak funguji site, hardware, operacni system, databaze, ...).
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
peter92
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 6. 2016 07:29
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Softwarové a datové inženýrství (NMgr)

Příspěvek od peter92 »

A čo poviete na cvičebnice zo somínaného eshopu? Oplatí sa ich zakúpiť, alebo radšej použiť skripta z konkrétneho predmetu?
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: Softwarové a datové inženýrství (NMgr)

Příspěvek od beaver »

Na nektere matematicke prednasky se muze tistena literatura hodit, ale s konkretnim vyberem neporadim. Na informaticke predmety v podstate skripta neexistuji nebo jsou extreme zastarale. Vetsina vyucujicich dava k dispozici slajdy, ktere poslouzi jako dostatecna osnova a prehled obsahu predmetu. Zbytek se pak snadno dohleda na internentu.
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“