Ochrana nulováním

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
Arduino
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 24. 12. 2015 11:02
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Ochrana nulováním

Příspěvek od Arduino »

Ahoj, připravuji se na získání paragrafu 6. Potřebuji tyto informace:
ochrana nulováním - užívá se u rozvodné soustavy s vyvedeným uzemněným středním vodičem. Kovový kryt (kostru) elektrických spotřebičů spojíme se středním vodičem, který je uzemněn přímo v transformační stanici (viz obr. 189). Je jednodušší a levnější. Poškodí-li se izolace fázového vodiče a dojde-li ke styku s kostrou nebo krytem elektrického spotřebiče, začne obvodem protékat tzv. zkratový proud, který přetaví pojistku (resp. vypne jistič) a tím se nebezpečný průtok proudu spolehlivě přeruší.
1) Jaký je fyzikální princip vzniku zkratového proudu?

2) jaký je fyzikální princip uzemnění?

3) jak se tyto termíny "ochrana nulováním, zkratový proud a uzemnění řeknou anglicky?

Díky... Smile

Ani na ZŠ a ani na SŠ jsme toto neměli.
Arduino
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 24. 12. 2015 11:02
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Ochrana nulováním

Příspěvek od Arduino »

https://cs.wikipedia.org/wiki/Komplexn% ... .C3.ADklad

Ještě odbočím, takže to znamená, že 2i, to íčko má pouze "popisný" význam, pouze nám ukazuje, že 2i je imaginární (nikoliv reálné číslo).

Čili 2i = (i na 2) * 2

Sorry za typ dotazů, jsem po úrazu, a v některých věcech ještě nespoléhám na své smysly.
Karel Sternau

Re: Ochrana nulováním

Příspěvek od Karel Sternau »

Ahoj,
co se týče ochrany nulování, prostě se pořádně podívej na obrázek. Není tak těžké si představit, kudy půjde proud, pokud se spojí fáze k kostrou a tedy s nulovacím (nulovým) vodičem,

ad 1: Prostě se ti uzavře obvod fáze-kostra-nulovací vodič. Protože bude odpor malý, poteče pojistkou/jističem proud, který ji spolehlivě vyhodí.

ad 2: To je trochu složitější a záleží na konkrétní úloze. V zásadě je ta hlavní finta v tom, že má země obrovskou kapacitu, takže "do země" může z fáze téct proud celkem bez patrného poklesu. Detaily jsou mnohem složitější, ale taková představa pro praxi obvykle stači. Tedy pokud se nepouštíš do ochrany zeměním (imho se už nepoužívá).

ad 3: Nevím a nechce se mi to hledat ;-)

ad komplexní čísla
Tebe asi může mást, že v elektrotechnice se komplexní jednotka obvykle značí "j", zatímco v matematice a ve fyzice je obvyklé "i". Komplexní jednotka má sice hlubší význam, ale pro vlastní potřebu můžeš předpokládat, že je to skutečně jen značka, která označuje ryze imaginární část komplexního čísla.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“