Uplatnění

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
Polkyk

Uplatnění

Příspěvek od Polkyk »

Zdravím všechny,
mám několik dotazů týkajících se studia na matfyzu. 1) Při vybrání Bc. studia "Obecná matematika" se hned v prvním semestru (či prvním ročníku) vybírá zaměření, nebo je to až někdy později? 2) Další dotaz je ohledně konkrétního uplatnění studentů matematiky po vystudování matfyzu. Magisterských oborů je několik, a proto bych rád slyšel od zkušenějších a znalejších studentů, jaké uplatnění má například člověk s Mgr. titulem "Teorie pravděpodobnosti, matematická statistika a ekonometrie (PMSE)" a tak podobně, nejlépe u všech oborů.
Samozřejmě člověk s titulem z matfyzu bude mít velmi široké uplatnění v rozmanitém spektru oborů, ale mně tu právě jde o jednotlivé konkrétní pozice. Zbytečně bych tu nespamoval na fóru, ale snažil jsem se tyhle informace hledat na internetu, ale buď neumím hledat, nebo jsou někde pěkně schované (či vůbec neexistují na internetu :-D), tak mi, prosím, odpovězte a pomožte. Byl by to pro mě velký přínos - i když to je vám asi jedno :-D - snad se nějaká dobrá matematická duše najde.
Díky
mykem
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 81
Registrován: 13. 2. 2011 18:52
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: Uplatnění

Příspěvek od mykem »

Polkyk

Re: Uplatnění

Příspěvek od Polkyk »

Díky, tohle jsem si přečetl předtím, než jsem svůj příspěvek napsal. Doufal jsem v něco ještě více konkrétnějšího, než je v odkazu (je to tam konkrétní, to jo). Mně šlo zkrátka o zařazení Magisterského oboru nějakého ke konkrétní pozici. Přece jenom numerický analytik bude dělat něco jiného než statistik a tak podobně jsem to myslel. Nicméně ještě jednou díky za odpověď.
mykem
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 81
Registrován: 13. 2. 2011 18:52
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: Uplatnění

Příspěvek od mykem »

Aha, já asi víc nepomůžu :) Nicméně si nemyslím, že studium něčeho tak obecnýho, jako je matematika, lze (jednoznačně) přiřadit ke konkrétní pozici :) A myslim si, že numerický analytik může dělat tu stejnou věc jako statistik, jelikož ten základ je podobnej a dost širokej.
dr.Voštěp
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 3. 2014 17:11
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Uplatnění

Příspěvek od dr.Voštěp »

Ahoj,
myslím, že bys měl počítat s tím, že matfyz je přeci jen vědecká fakulta, tedy nevychovává primárně (tedy alespoň "neučitelské" obory) bezprostředně uplatnitelné obory, ale spíš vychovává vědce, kteří se mohou do praxe zapracovat. Takže podíl těch, kteří "nejsou přímo v oboru" bude rozhodně vyšší než na medicíně nebo na technice, ale neznamená to, že by to byla chyba.

Přímé uplatnění absolventů oboru matematika je totiž trochu "speciální". Každá technická vysoká škola (v Praze ČVUT, VŠCHT a ČZU poblíž je i TU Liberec) případně jednotlivá fakulta má svoji katedru/ústav matematiky. Některá asistentská místa sice obsadí nadšení a talentovaní absolventi příslušných technických oborů, ale většinou na místa absolventů nastupují (by měli nastupovat) absolventi matematických oborů. Někde až po doktorském studiu, někde mají i vlastní doktorské programy (obvykle pojmenované "aplikovaná matematika", někdy s celkem zajímavými tématy, které s vyučovanými obory souvisí jen velmi okrajově - např. na VŠCHT se zabývají mj. dynamickými systémy a teorií chaosu).
Polkyk

Re: Uplatnění

Příspěvek od Polkyk »

Ahoj, díky za odpověď. No podle toho co jsem se dočetl, tak pouze ti nejlepší z nejlepších se dostanou do takových "vědeckých" pozic, ale hodně absolventů nachází i "normální" uplatnění. Jistě je to hlavně teoretická škola, která naučí myslet analyticky a efektivně řešit problémy etc.; mně pouze šlo o to, jaká konkrétní pozice se nejvíce hodí ke konkrétnímu oboru, ale je jasné, že vystudovaný matfyzák bude mít znalosti přesahující do x dalších oborů, takže nebude zaměřený jen na malou část.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“