Matematika

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
OCamf

Matematika

Příspěvek od OCamf »

Zdravím,
doufám, že si zde můj malý "spam" přečte nějaký student matematiky na matfyzu a odpoví mi na mé dotazy. Hledal jsem různě na internetu odpovědi, bohužel jsem se nikde nedočkal uspokojujících.
1) Matematiku na gymplu zvládám, dá se říct, celkem snadno (tedy mé známky jsou výborné) - je tohle celkem zásadní předpoklad, že kdybych se přihlásil na matfyz (a dostal se na něj) a začal zde studovat, že nevyletím hned v prváku ?
2) Potkal bych nějakou fyziku při studiu, pokud bych studoval obor matematika ? Nechci svádět vše na svého učitele fyziky, který je ovšem skvělý fyzik, ale o to horší učitel - ten mi bohužel fyziku natolik znechutil, že ji chci vidět co nejméně.
3) Souvisí to s bodem 1) - jak moc je studium matematiky na matfyzu náročné - při renomé této školy to jistou úroveň a tedy i obtížnost bude mít, ale jestli při nějaké té píli to jde zvládnout a dosáhnout vytouženého titulu a ne, že matfyz je škola pouze pro ty, kteří se dostanou například do krajského kola matematické olympiády apod.
4) Je to studium spíše takové samostudium nebo při nepochopení látky je na koho se obrátit, kdo trochu pomůže ?

Abych případně upřesnil kdo jsem a co chci :-)) : jsem student ve třetím ročníku gymnázia a rád bych studoval matematiku na matfyzu (přesněji obecnou matematiku - o zaměření jsem prozatím uvažoval jen letmo)
asdfghjk

Re: Matematika

Příspěvek od asdfghjk »

studuju sice informatiku, ale pokusim se odpovedet na ty obecnejsi otazky:
1) Odpoved typu, ze nutna podminka pro uspesne studium na matfyzu je prumer z matiky lepsi nez x asi nedostanes. Nejsem si ani jistej, ze lze rict, ze prumer 1 dava lepsi sance nez prumer 2, precejenom vysokoskolska matika je o necem jinym nez stredoskolska
2) viz studijni plan http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/m1a211.htm, prolit jsem to jen letmo, ale fyziku jsem zadnou nevidel
3) nejsem schopen zodpovedet
4) co jsem potkal prednasejici/cvici na informatice tak vsichni byli nadmiru ochotni. Sam jsem tu moznost nevyuzil, ale myslim, ze pokud zajdes na konzultaci, nebo pripadne neco kratsiho po hodine, tak ti ochotne zodpovi tve nejasnosti. Predpokladam, ze na matematice to bude podobne.
OCamf

Re: Matematika

Příspěvek od OCamf »

Dík za odpovědi ;-)
Chápu, že je to akorát další "zoufalý" dotaz od středoškoláka, ale co jsem se tak ptal, tak i Ty jsi mi řekl užitečnější věci než naši učitelé. Hlavně mi jde o tu šanci úspěšně dostudovat, protože ta tzv. "studentská úmrtnost" musí být v prváku určitě vysoká a já nechci ztratit jen tak rok života. Dostat se není tak těžké, jde o to projít to. Proto jsem se ptal v tom bodě 3) - jestli tato škola je i pro lehce nadprůměrného člověka v matematice a ne jen pro ty matematické blázny (bez urážky :-D )
Ger

Re: Matematika

Příspěvek od Ger »

Obecně se říká, že to každý rok vzdá třetina studentů, tj. je zhruba třetinová šance dostudovat. (Ověřit si toto tvrzení můžeš na základě výročních zpráv - např. http://www.mff.cuni.cz/fakulta/tiskovin ... vz2013.pdf - vz2010; je tedy otázka, kolik studentů si protáhlo studium na čtyři a více let, ale...)
Ale (alespoň se to také tvrdí) nebývá to, že by byli vyhozeni, spíš že jim to nestojí za tu námahu.
Fiamelle
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 7. 2013 17:38
Typ studia: Matematika Mgr.

Re: Matematika

Příspěvek od Fiamelle »

Ahoj,
1) No, určitě je potřeba dobře se orientovat v základech, ale to samo o sobě nezaručuje, že nebudeš mít problém. Vysokoškolská matematika je trochu jiný styl uvažování.
2) Fyzika je potřeba jen v jednom ze čtyř zaměření, takže pokud nebudeš chtít, tak ne.
3) Hodně lidí v prváku odejde. Samo a snadno to určitě pořád nepůjde. Ale nemusíš být nějaký génius, to ne. Pokud ti jde matika a taky tě baví a zajímá, tak by se to zvládnout mělo dát, ale je to individuální - někdo k tomu zvládá i jinou školu, někdo nedává ani tohle. Ale ani olympiády třeba nejsou. Já jsem třeba nikdy v životě nebyla na žádné olympiádě, šifrovačce, korespondenčním semináři ani matematickém táboře, nedoučovala jsem, dokonce až do tercie na gymplu jsem matematiku nenáviděla, a ještě pořád tu straším :lol: Pravda, většina lidí, co znám, má za sebou milion takových věcí, tak občas to je psychicky demotivující být v kolektivu samých úspěšných řešitelů soutěží :cry: :D
4) Když si najdeš chytré spolužáky, tak pomůže :D Ne, vážně, asi každý s tím občas trochu zápasí, přijde mi, že si na téhle škole studenti právě navzájem hodně pomáhají; navíc se to taky líp pochopí, když se o tom s někým bavíš. A vyučující jsou tu taky velice ochotní, Matfyz si hodně lidí v tomhle ohledu chválí.
Ale o samostudiu to je celkem hodně, a to i s pomocí - tady určitě nestačí dávat pozor v hodině, je třeba se nad tím zamyslet v klidu.

Jinak o zaměření uvažovat nemusíš, to počkáš, až jak se ti budou líbit s tím související předměty v prváku a druháku ;)
mykem
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 81
Registrován: 13. 2. 2011 18:52
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: Matematika

Příspěvek od mykem »

Jen bych doplnil, že nejdůležitější je, jestli Tě ta matika baví. Dá se to udělat asi i bez toho, ale to se tím pak člověk spíš protrápí. Naopak ten, kdo je do toho zapálenej, to může zvládnout, i když nemá takový nadání nebo základy jako ostatní kolegové. Vejška je víc o vůli než o něčem jiným, a většina lidí, co to vzdá, to nevzdá proto, že by na to neměli mozek, ale nemají vůli/chuť/zájem...

Jen si dej pozor, že VŠ matika je dost jiná než ta středoškolská, koukni se na stránky nějakých předmětů pro prvák a uděláš si obrázek.

Takže základní předpoklad abys nevyletěl v prváku nebo to celý dodělal podle mě je, aby Tě to prostě bavilo a zajímalo (a pak si myslim, že matfyz je pro Tebe u nás ta nejlepší škola) :)
novacek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 5. 3. 2012 20:53
Typ studia: Matematika Bc.
Bydliště: Praha

Re: Matematika

Příspěvek od novacek »

Zdravím,
zkusím odpovědět na uvedené otázky.
1) Dobrá známka z matematiky na střední škole není na škodu ale sama o sobě nestačí. Důležité jsou podle mě schopnost kvantitativního myšlení, pevná vůle a pracovitost.
2) Fyzice je možné se zcela vyhnout.
3) Studovat je třeba soustavně, v podstatě denně. V prvním ročníku je každý týden třeba vypracovat několik domácích úkolů a píše se alespoň jeden test. Kromě toho je třeba se průběžně věnovat minimálně matematické analýze, tzn. procházet si definice, věty a hlavně jejich důkazy, a počítat si příklady. Myslím, že k získání titulu jsou k dispozici mnohem snadnější školy.
4) V dílčích otákách je na koho se obrátit (spolužáci, cvičící, přednášející, tutor).
OCamf

Re: Matematika

Příspěvek od OCamf »

Díky za další odpověď. Jako samozřejmě vím co je MFF UK za školu (prestiž a s ní spojená náročnost) a nepřemýšlím o této škole takhle veřejně na fóru jen abych vás zaspamoval, samozřejmě mi jde o to mít nějaký kvalitní titul a nebýt prostě další s titulem a přitom neumět nic moc, jestli mi rozumíte...
Hlavní důvod (a hlavní dotaz), proč jsem tu vůbec psal, je, abych zkrátka zasondoval mezi matfyzáky a snažil se zjistit, co je potřeba, aby se z toho člověk nepo... a úspěšně dodělal školu. Tedy jak náročné je to studium pro někoho jako já a jestli to jde zvládnout bez toho, aniž bych se zbláznil. Samořejmě jsem nečekal nějakou přímou odpověď, ale nějaké osvětlení jsem od vás dostal. Prostě chci nejdříve tak pozjišťovat tyto informace, abych se mohl rozhodnout, jestli mi to riziko, že vyletím v prvním ročníku (a tím "ztratím" rok), za to stojí - pravděpodobně asi stoji.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“