Matematická analýza - potřebuji radu

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
MatHic

Matematická analýza - potřebuji radu

Příspěvek od MatHic »

Ahoj, studuji ted prvním sermestrem obecnou fyziku, všechny předměty mě jdou, ale ani za boha nemůžu pochopit matematickou analýzu. Učím se jí z kopáčka - matematická analýza nejen pro fyziky, nevíte o nějaké metodě jak se to mám učit nebo nějakou jinou alternativu k této učebnici? Bohužel na přednášky nechodím - mám na ni Pokorného, ale ta učebnice mi připadá nějak hardcore:D, vůbec nevím jak na to. Máte nějaký osvědčený postup, jak tento předmět zvládnout?
maia

Re: Matematická analýza - potřebuji radu

Příspěvek od maia »

Ahoj,

tyhle těžkosti s matematickou analýzou znám, z Kopáčka jsem ji také příliš nechápala. Pokud nemůžeš chodit na přednášky, doporučila bych Ti alespoň se domluvit s někým ze spolužáků a opisovat/kopírovat si poznámky; na přednáškách jsou třeba i důkazy komentovány lépe (ačkoliv rychleji) než v učebnici. Při přípravě na zkoušky jsem také dost oceňovala zápisky a příklady doc. Pražáka (vidím, že letos vede jedno cvičení): http://www.karlin.mff.cuni.cz/~prazak/vyuka/. Můžeš zkusit číst i Jarníka nebo se podívat po nějakých knížkách v knihovně - čím více zdrojů, tím lépe, alespoň zjistíš, jaký styl výkladu Ti vyhovuje.

A s osvědčeným postupem, jak tento předmět zvládnout, se nám před pár lety na přednášce svěřil sám doc. Pokorný: Věnovat mu čas. Třeba si i každou větu a důkaz napsat na papír pětkrát. Snaž se pochopit, k čemu je v každé větě nutný který předpoklad a kde se pak využije v důkazu.

Přeji hodně štěstí a pevné nervy.
dr.Voštěp
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 3. 2014 17:11
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Matematická analýza - potřebuji radu

Příspěvek od dr.Voštěp »

Ahoj,
poměrně dobře pochopitelná jsou skripta Došlá, Kuben: Diferenciální počet funkcí jedné proměnné z Brna. Primárně jsou určená pro matematiky, mají poměrně velký překryv s Kopáčkem.

Pokud jsi extrémista, můžeš si pořídit Jarníka, buď v knihovně nebo elektronicky v Czech Digital Mathematics Library - ale to je dost nad rámec toho, co bys měla vědět.

Jinak platí to, co psala výše psala maia - prostě si velmi pečlivě procházej důkazy s tužkou v ruce. Snaž se je pochopit, krok za krokem si zdůvodňuj. Za sebe můžu dodat, že hodně dobrou metodou je důkaz někomu nahlas vysvětlit - i kdyby to měl být imaginární kamarád, kočka nebo plyšový medvěd.
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: Matematická analýza - potřebuji radu

Příspěvek od QZuzka »

Zrovna na analýzu má matfyz tutora, konkrétní nejasné věci by se daly řešit s ním.

http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~vejtek/vyuka/

Zrovna přednáška analýza pro fyziky se letos nahrává (http://is.mff.cuni.cz/prednasky - přihlášení písmennou verzí loginu, ne tou číselnou), ale je otázka, jestli bude zveřejněná dřív, než na konci semestru.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“