Dotaz ohledně studia

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
N48

Dotaz ohledně studia

Příspěvek od N48 »

Přemýšlím nad studiem na MFF (jinak řečeno mám podanou přihlášku, atd. :-) ), obor obecná matematika a chtěl bych se zeptat na několik (možná netradičních) dotazů:
1) Dlouho jsem hledal, ale nikde jsem nenašel, že by na Matfyzu mohlo být možné zapsat si alespoň jako volitelný předmět něco, co se týká matematiky i z filosofického hlediska (filosofie mě zajímá, ale samotnou filosofii se mi jít studovat nechce - 1) tam není matika a za 2) co bych s tím dělal? :D) - vím, že co jsem se díval, například na FMFI UK v Bratislavě taková možnost je (několik předmětů jako Analytická filosofie, Koncepce významu apod.) a co jsem slyšel, v zahraničí je celkem běžné, že lze k některému "přírodovědnému" oboru studovat jako "doplněk" i např. právě filosofii apod. - je něco takového na MFF možné?
2) Je možné zapsat si případně některé předměty z MFF i pokud bych se nakonec rozhodl pro něco jiného? (Přemýšlím nad logikou na FF - tam mi zase trochu chybí, že se jedná pouze o velice omezený úsek matematiky a to ještě spíše o to, co se týká informatiky) - příp. pokud by se našel někdo, kdo by dokázal matiku na MFF a logiku na FF porovnat, budu vděčný :) (i když mi je jasné, že se asi těžko najde matfyzák, co mi řekne, že matfyz není nejlepší ;-) )
Předem díky za odpověď na moje (pro někoho možná trochu šílené) otázky.
mykem
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 81
Registrován: 13. 2. 2011 18:52
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: Dotaz ohledně studia

Příspěvek od mykem »

Vím akorát o předmětu Filosofické problémy informatiky, který zdaleka není jenom o informatice (možná dokonce spíš o matematice, koukni na ty stránky a historii přednášek) a koná se v každým semestru (a je myslím možné si jej zapsat opakovaně) :) Jinak zapisovat si můžeš téměř vždycky i předměty z jiných fakult (a nebo třeba jenom navštěvovat tamní přednášky)...
novacek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 5. 3. 2012 20:53
Typ studia: Matematika Bc.
Bydliště: Praha

Re: Dotaz ohledně studia

Příspěvek od novacek »

Nedávno jsem se podobnými úvahami zaobíral. Kromě předmětu Filosofocké problémy informatiky existuje také předmět Filozofické problémy fyziky (https://is.cuni.cz/studium/predmety/ind ... od=NPOZ007) s obdobným režimem. Jak už bylo zmíněno, je možné si dále zapsat filozofické předměty z jiných fakult UK, např. z FF. Co se týče logiky, přímo obor obecná matematika má ve studijním plánu předměty Úvod do matematické logiky a Matematická logika. Fakulta nabízí ještě několik dalších logických předmětů.
Naposledy upravil(a) novacek dne 22. 6. 2014 20:24, celkem upraveno 1 x.
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: Dotaz ohledně studia

Příspěvek od QZuzka »

N48 píše:Přemýšlím nad studiem na MFF (jinak řečeno mám podanou přihlášku, atd. :-) ), obor obecná matematika a chtěl bych se zeptat na několik (možná netradičních) dotazů:
1) Dlouho jsem hledal, ale nikde jsem nenašel, že by na Matfyzu mohlo být možné zapsat si alespoň jako volitelný předmět něco, co se týká matematiky i z filosofického hlediska (filosofie mě zajímá, ale samotnou filosofii se mi jít studovat nechce - 1) tam není matika a za 2) co bych s tím dělal? :D) - vím, že co jsem se díval, například na FMFI UK v Bratislavě taková možnost je (několik předmětů jako Analytická filosofie, Koncepce významu apod.) a co jsem slyšel, v zahraničí je celkem běžné, že lze k některému "přírodovědnému" oboru studovat jako "doplněk" i např. právě filosofii apod. - je něco takového na MFF možné?
2) Je možné zapsat si případně některé předměty z MFF i pokud bych se nakonec rozhodl pro něco jiného? (Přemýšlím nad logikou na FF - tam mi zase trochu chybí, že se jedná pouze o velice omezený úsek matematiky a to ještě spíše o to, co se týká informatiky) - příp. pokud by se našel někdo, kdo by dokázal matiku na MFF a logiku na FF porovnat, budu vděčný :) (i když mi je jasné, že se asi těžko najde matfyzák, co mi řekne, že matfyz není nejlepší ;-) )
Předem díky za odpověď na moje (pro někoho možná trochu šílené) otázky.
Kdybys byl budoucí student (ve fázi podávání přihlášek), tak řeknu, že ti nic nebrání studovat klidně obojí v jednom studiu http://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/ ... -filozofie
Takhle řeknu, že teoreticky je pro studenty UK možné si zapsat předměty z jiné fakulty UK, mezi některými jednoduše přes SIS, ale zrovna u těch nejlákavějších předmětů se může stát, že je obsadí studenti dané fakulty a nemusíš se vejít kapacitně.
dr.Voštěp
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 3. 2014 17:11
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Dotaz ohledně studia

Příspěvek od dr.Voštěp »

Ahoj,
také je možnost kombinovat bakalářské a magisterské studium v různých oborech. Např. Bc. v oboru matematika na MFF a Mgr. v oboru logika na FF. Pokud se nemýlím, tak na Katedře logiky přímo s něčím takovým počítají. Další možností navazujícího studia je PřF MU, která má akreditovaný navazující magisterský obor logika v programu matematika, tedy uzpůsobený právě pro absolventy obecné matematiky. Další celkem normální možností, i když poněkud obtížnější, je příprava na to, že budeš po Bc. z matematiky studovat souběžně logiku na FF a matematiku na MFF. Výhoda je především v tom, že budeš mít mnohem volnější rozjezd, i když čím víc toho nastuduješ navíc z předmětů vyučovaných na logice (doporučuji podívat se na studijní plány - zjistíš, že dost ekvivalentních předmětů je i na MFF), tím lépe pro tebe.

Zásadní je to, že si můžeš zapisovat předměty i na jiných fakultách, takže potřeba souběžného studia není tak palčivá. Na druhou stranu se obávám, že FF bude mít příliš atraktivní předměty vypsané pouze pro vlastní studenty, takže např. na dějiny filozofie budeš nejspíš tak jako tak odkázán na to, že si sám od sebe přečteš ne zase až tak malé Malé dějiny filozofie od Störiga...
N48

Re: Dotaz ohledně studia

Příspěvek od N48 »

mykem píše:Vím akorát o předmětu Filosofické problémy informatiky, který zdaleka není jenom o informatice (možná dokonce spíš o matematice, koukni na ty stránky a historii přednášek) a koná se v každým semestru (a je myslím možné si jej zapsat opakovaně) :) Jinak zapisovat si můžeš téměř vždycky i předměty z jiných fakult (a nebo třeba jenom navštěvovat tamní přednášky)...
a je možné si tento předmět zapsat i když člověk studuje Matematiku, a když tak od kterého ročníku? (já jen, že co jsem viděl v SIS, tak tam byl zařazen jako Informatika - Mgr. studium)
QZuzka píše:Kdybys byl budoucí student (ve fázi podávání přihlášek), tak řeknu, že ti nic nebrání studovat klidně obojí v jednom studiu http://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/ ... -filozofie
jo, o tom vím, jenomže to je zase (jestli jsem to dobře pochopil) studium učitelství a to jsem úplně nechtěl ;)

jinak díky všem za odpovědi :)
přiznám se, že si ještě pořád nejsem jistý, co si vyberu.... :D
vojta_vorel
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 14. 1. 2011 15:10
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: Dotaz ohledně studia

Příspěvek od vojta_vorel »

Na FPI může každý, má to formu série nenavazujících přednášek, které si přijde poslechout třeba přes dvacet lidí. Ale jenom pár z nich se zajímá o získání zápočtu (jeden kredit). Ročník při zapisování předmětů nehraje roli, plán studia máš jen doporučený. Některé předměty si můžeš zapsat až po splnění jiných (prerekvizit), ale FPI prerekvizity nemá.
N48

Re: Dotaz ohledně studia

Příspěvek od N48 »

Ještě bych měl snad poslední otázku :-) : Když někteří psali, že je možnost zapsat si i předměty na jiných fakultách, tak bých se chtěl zeptat, zda je možné zapsat si jen ty předměty, které jsou v SIS uvedeny jako "mezioborova nabidka" (nebo neco takoveho) nebo i jine predmety? Ja jen, ze z te nabidky mam dojem, ze se muzu maximalne naucit albansky a nic jineho :-D
novacek
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 19
Registrován: 5. 3. 2012 20:53
Typ studia: Matematika Bc.
Bydliště: Praha

Re: Dotaz ohledně studia

Příspěvek od novacek »

Podle mě je možné si zapsat jakýkoliv předmět, pokud má volnou kapacitu a nemá prerekvizity.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“