Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Tu o tom, tuhle o támhletom... a jinda taky o něčem jiném :D
Plesk

Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od Plesk »

Ahoj,
mám pocit, že jsem pročetla bezpočet diskuzí na témata různých škol, psal do spousty diskuzí, nicméně pořád nevím kam na VŠ :cry:
Na profi testech mi řekli, že mám výrazné nadání (prej sem vyloženě geniální) na práci se slovem, tudíž humanitní studium je to pravé, no matika....tak jako jste nadprůměrná, ale nad tabulkou jenom ve schopnosti rychle něco spočítat, je vidět že máme napočítáno.
Ve všech těch diskuzích mě fakt zaráží názory typu : "Nejsem žádný genius, v Mat olympiádě jsem byl maximálně v krajském kole a to jsem se umístil jen jednou" - já jsem byla v 6. třídě 3. v obvodním a tím to skončilo, pak jsem byla vždycky v obvodním tak 12. a na gymplu už se neprokoušu ani školním kolem...
umisťuju se teda v češtině..ale to mi o matematickém nadání moc neřekne.
A teď mám jeden problém - nedokážu si představit studium bez matiky :D :D Sice nejsem nějak extra nadaná, nicméně baví mě počítat ( a tím myslím i dokazovat) a IQ taky nemám úplně malý (i když teda 160 to neni) - dá se s takovýmhle předpokladem zvládnout Matfyz ? (nejlépe obecná matematika) ?
Jo a nacházím se v takovým trochu schizofrenním stavu, protože na jednu stranu přemejšlím, jestli vůbec dám Matfyz a na druhou stranu bych ráda věděla, jestli se k tomu (dejme tomu o rok posunutý) dá zvládnout FIT ČVUT...s tím, že magisterský program by mohl být třeba Lingvistika nebo Finanční matika...

Jo a mám jedinou výhodu, která mluví pro Matfyz .... jsem dost výrazně teoretický člověk !! :) A uplatnění ve vědě není katastrofa, ale splnění snu ;)

Tak co si o tom myslíte ? Díky moc !
mykem
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 81
Registrován: 13. 2. 2011 18:52
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od mykem »

Na profi testech mi řekli, že mám výrazné nadání (prej sem vyloženě geniální) na práci se slovem, tudíž humanitní studium je to pravé, no matika....tak jako jste nadprůměrná, ale nad tabulkou jenom ve schopnosti rychle něco spočítat, je vidět že máme napočítáno.
Na "profi" testy bych vůbec nehleděl :)
A teď mám jeden problém - nedokážu si představit studium bez matiky :D :D Sice nejsem nějak extra nadaná, nicméně baví mě počítat ( a tím myslím i dokazovat) a IQ taky nemám úplně malý (i když teda 160 to neni) - dá se s takovýmhle předpokladem zvládnout Matfyz ? (nejlépe obecná matematika) ?
Není to ani tolik o nadání (sazmořejmě, že může značně pomoct), jako spíš o píli a ochotě se tomu věnovat...
Jo a nacházím se v takovým trochu schizofrenním stavu, protože na jednu stranu přemejšlím, jestli vůbec dám Matfyz a na druhou stranu bych ráda věděla, jestli se k tomu (dejme tomu o rok posunutý) dá zvládnout FIT ČVUT...s tím, že magisterský program by mohl být třeba Lingvistika nebo Finanční matika...
Obojí najednou se zvládnout asi dá, otázka je, nakolik by to bylo užitečný (to už je lepší si zapsat pár věcí z informatický sekce matfyzu ( http://forum.matfyz.info/viewtopic.php? ... 908#p39178 )
Tak co si o tom myslíte ? Díky moc !
Běž na matfyz :)
dr.Voštěp
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 3. 2014 17:11
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od dr.Voštěp »

Plesk: Jen tak mimochodem, víš, že oborů, kde je pro navazující magisterské studium vyžadován identický bakalář, je poměrně málo (zdravotnické obory, chemie, strojařina), často je to "jen" o zvládnutí přijímacích zkoušek. Takže, zejména pokud jde o příbuzné obory, má smysl studovat jen jeden bakalářský obor a znalosti si rozšiřovat cestou zápisu předmětů nad rámec studijních povinností. No a pokud už chceš mít v CV MFF i FIT, můžeš tak udělat až v rámci navazujícího magisterského studia. Taková cesta je nejen smysluplnější, ale i jistější co se týče rizika studijního neúspěchu.

A pak platí, co psal mykem - takové profi testy jsou vesměs jen profesionální tahání peněz za nic. V lepším případě jen individuální, v horším v tom mizí prostředky MŠMT.. Hleď především na to, o čem si myslíš, že by tě bavilo a že by ti mohlo jít. Zájem bez elementárních předpokladů (měl jsem tu pochybnou čest potkat studenta prvního semestru fyziky, který neuměl sčítat zlomky) nebo předpoklady zcela bez zájmu o vlastní obor (řada nešťastníků z doktorských rodin na medicíně) je dobrým receptem na v lepším případě studijní neúspěch, v horším na solidní psychické poruchy, které mohou skončit i dokonalým rozvratem osobnosti nebo sebevraždou. Jakmile máš pocit, že by tě ten který obor bavil a máš alespoň trochu předpoklady (lepší známky z relevantních předmětů), tak není důvod, proč nezkusit studium.
Uživatelský avatar
Davpe
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 98
Registrován: 22. 9. 2010 16:07
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od Davpe »

Plesk píše:Ve všech těch diskuzích mě fakt zaráží názory typu : "Nejsem žádný genius, v Mat olympiádě jsem byl maximálně v krajském kole a to jsem se umístil jen jednou" - já jsem byla v 6. třídě 3. v obvodním a tím to skončilo, pak jsem byla vždycky v obvodním tak 12. a na gymplu už se neprokoušu ani školním kolem...
U nás na gymplu se to dělalo třeba tak, že zájemcům o olympiádu učitelé dali řešení školního kola, které jsme si opsali a pustili nás tak do okresního. V okresním kole se mi jednou povedlo umístit se na prvním místě. Ale jednu úlohu, jakousi konstrukční geometrickou, jsem řešil tak, že jsem do míst o kterých jsem tušil že jsou něčím významná (těžiště a ortocentra trojúhelníků a podobně) píchal kružitkem dokud se mi nepodařilo píchnout do správného místa a úlohu tak vyřešit :D V následném krajském kole jsem skončil někde dole se zaslouženým jedním bodem :D Takže ani nedostatek vítězství v olympiádách bych nebral jako něco zásadního. Já na matfyzu úspěšně dokončil bakaláře na informatice a viděl jsem za tu dobu letět (případně prodlužovat ročník) lidi o několik řádu chytřejších než já jenom proto, že pro ně škola neměla takovou prioritu.
Plesk

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od Plesk »

Díky, díky :)

Hm..asi to bude znít pěkně blbě, ale když všichni z matfyzu tak vehementně tvrdí, že člověk nemusí být génius, že stačí mít zájem a věnovat tomu čas, proč tam nejdou davy lidí ..?? :D

Achich ouvej...no čas tomu určitě věnovat budu, priorita to pro mě bude.....ale ten FIT bych asi v druháku zkusila...no uvidíme - jo já vím, že si můžu zapsat informatický předměty na mff, ale teda informatiku bych sem asi studovat nešla, to vypadá dost děsivě/archaicky/teoreticky - ale zas jako moc :) to mi příjde FIT lepší - nebo teda pro to, co chci o informatice vědět. Nemáte někdo zkušenost se studiem těhle dvou škol ?

Dík,
Péťa (alias Plesk :D )
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od beaver »

Plesk píše:Hm..asi to bude znít pěkně blbě, ale když všichni z matfyzu tak vehementně tvrdí, že člověk nemusí být génius, že stačí mít zájem a věnovat tomu čas, proč tam nejdou davy lidí ..?? :D
Protože vetšina studentů tomu nechce věnovat ten čas a usilí, když dostanou stejný titul jako z jiné školy, kde je to snažší. A spousta lidí se tak bojí, protože MFF má pověst těžké školy.
Plesk píše:jo já vím, že si můžu zapsat informatický předměty na mff, ale teda informatiku bych sem asi studovat nešla, to vypadá dost děsivě/archaicky/teoreticky - ale zas jako moc :) to mi příjde FIT lepší - nebo teda pro to, co chci o informatice vědět. Nemáte někdo zkušenost se studiem těhle dvou škol ?
To je zajímavé. Očividně nemám takový přehled o tom, co se uči na FITu, ale měl jsem pocit, že nové akreditace, co jsme teď připravili jsou aktuální a hodně praktické. Ano MFF nevychovává manažrouty. Jestli chceš studovat informatický byznys, management či marketing, tak na to jsou jiné školy. Pokud se chceš učit (ať už teoretické nebo praktické) věci, které jsou aktuální od lidí, kteří dělají v daných oborech výzkum a jsou tudíž nejvíc v obraze, tak si troufnu říct, že MFF je na tom mnohem líp.

Můžeš upřesnit, co "chceš z informatiky vědět", a co umí na FITu líp?
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
mykem
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 81
Registrován: 13. 2. 2011 18:52
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od mykem »

Plesk píše:Hm..asi to bude znít pěkně blbě, ale když všichni z matfyzu tak vehementně tvrdí, že člověk nemusí být génius, že stačí mít zájem a věnovat tomu čas, proč tam nejdou davy lidí ..?? :D
Málokdo o tom ví a ještě míň lidí je ochotno tomu ten čas opravdu věnovat (rozhodně ne davy) :)
Plesk píše:to vypadá dost děsivě/archaicky/teoreticky - ale zas jako moc :) to mi příjde FIT lepší - nebo teda pro to, co chci o informatice vědět.
Jeden spolužák nastoupil na MFF na Informatiku a na FIT zároveň. Po roce nebo dvou zůstal jen na FITu, jelikož chtěl mít víc volnýho času. Říkal, že na MFF se toho naučí daleko víc (nejen teorie, ale i praxe) a líp - a je to daleko náročnější. Takže tady záleží na tom, kolik tomu člověk chce věnovat. A víš, co chceš o informatice vědět? Já jsem to třeba před studiem nevěděl, a na MFF je dobrý to, že se to tam skoro určitě dozvíš (resp. pak je spíš problém vybrat si mezi několika zajímavejma podoborama) :)
Plesk

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od Plesk »

Tak si to tu pročítám o pár měsíců (a znalostí z matiky a informatiky) moudřejší - a taky už mi matura šlape na paty - ale mám pár konkrétních dotazů :
V informatice bych se viděla ( na FITu) nejspíš na něčem jako teoretická informatika či spíš Softwarové inženýrství - v zásadě mě nejvíc zajímá architektura programů, OOP atd... čili raději kreslit obdelníčky a šipečky než datlit kód - jak je na tom v tomhle oboru/směru Matfyz ? Na FITu je to tak (alespoň tak jsem to pochopila z těch stránek), že se řeší v jednom předmětu obecné informace a pak v dalším aplikace na daný jazyk (Java, C# etc... )

Studujete někdo MMIB (Obecná matematika) ? jak to vypadá ? Můžete to nějak přiblížit ? To bych asi viděla jako dobrý doplněk k tomu FITu...

Finanční matematika : Jak je to s navazujícím studiem (magistr, doktorské) - vím, že něco se dá vyčíst ze stránek fakulty, ale třeba jak moc je obvyklé, že někdo pokračuje v magisterském studiu, existuje k tomu navazující doktorský obor ? Jaké jsou výhody oboru oproti studiu např. na IES UK ?

Díky moc za informace a omlouvám se, pokud to už někde někdo odpovídal a já to nenašla....

A ještě poslední šťouchnutí : Matfyz mi vymlouvají zejména profesoři matematiky na SŠ (prý kromě učitelství je to příliš suchopárné) a se stejným důvodem i absolvent Matfyzu a dlouhá léta profesor na FELu...ale fakt je, že to už je dlouhá doba co tu studovali
mykem
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 81
Registrován: 13. 2. 2011 18:52
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od mykem »

Plesk píše:V informatice bych se viděla (na FITu) nejspíš na něčem jako teoretická informatika či spíš Softwarové inženýrství - v zásadě mě nejvíc zajímá architektura programů, OOP atd... čili raději kreslit obdelníčky a šipečky než datlit kód - jak je na tom v tomhle oboru/směru Matfyz ? Na FITu je to tak (alespoň tak jsem to pochopila z těch stránek), že se řeší v jednom předmětu obecné informace a pak v dalším aplikace na daný jazyk (Java, C# etc... )
Neexistuje obor, na kterým bys kreslila obdélníčky a šipečky a přitom nedatlila kód, ono to spolu souvisí (a to první může předcházet druhýmu). Je běžný, že principy programování a konkrétní jazyky se učí zvlášť (do určitý míry). O FITu toho tolik nevim, ale předpokládám, že tam toho datlení bude víc než na MFF. Představu o MFF si nejlíp uděláš ze studijních plánů jednotlivých oborů: http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/itoc.htm
Plesk píše:A ještě poslední šťouchnutí : Matfyz mi vymlouvají zejména profesoři matematiky na SŠ (prý kromě učitelství je to příliš suchopárné) a se stejným důvodem i absolvent Matfyzu a dlouhá léta profesor na FELu...ale fakt je, že to už je dlouhá doba co tu studovali
Co znamená suchopárný? Člověk se i zapotí, takže sucho tu není :) Ne, pokud se tím myslí taková ta fráze, že na matfyzu je všechno teoretický a žádná praxe, tak to je nesmysl (v rámci zápočťáků, projektů nebo bakalářky si můžeš vymyslet věc libovolně praktickou). Na druhou stranu se tu větší důraz klade na obecný principy a teorii, takže třeba na FITu asi naučíš za stejnou dobu víc konkrétních technologií než na matfyzu. Otázka je, jestli za pár let, až se budou používat jiný technologie, člověk víc neocení ten abstraktnější základ, kterej získal na MFF.

Připadá mi ale docela smutný, že zrovna profesoři matematiky na SŠ Ti vymlouvaj matfyz, studovali tu ((infor)matiku)? Já se ještě nesetkal s nikým, kdo by byl absolventem matfyzu a přitom ho někomu vymlouval (ale možná Tě jen dobře znají a z nějakých důvodů si myslí, že by se Ti tu nelíbilo)... :)
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od beaver »

Plesk píše:A ještě poslední šťouchnutí : Matfyz mi vymlouvají zejména profesoři matematiky na SŠ (prý kromě učitelství je to příliš suchopárné) a se stejným důvodem i absolvent Matfyzu a dlouhá léta profesor na FELu...ale fakt je, že to už je dlouhá doba co tu studovali
Jojo, když pojedeš po moři dlouho na západ, přepadneš přes okraj... nebo tak to nějak říkali ti, co před pár lety studovali zeměpis. MFF jsem začal studovat v roce 2003 a od té doby se hodně změnil. Nevím, kdy začali ti profesoři, ale hádám, že později to nebylo :roll:

mykem píše:O FITu toho tolik nevim, ale předpokládám, že tam toho datlení bude víc než na MFF.
Tak to bych chtěl vidět. Až to uvidím, tak tomu možná uvěřím...

mykem píše:... takže třeba na FITu asi naučíš za stejnou dobu víc konkrétních technologií než na matfyzu.
I kdyby to byla pravda (což asi nikdo neposoudí, zvlášť když na obou školách je tolik oborů), tak je to určitě hodně užitečné. Zvláště když poločas rozpadu informace v IT jsou ~ 3 roky.
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
Plesk

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od Plesk »

mykem píše:Připadá mi ale docela smutný, že zrovna profesoři matematiky na SŠ Ti vymlouvaj matfyz, studovali tu ((infor)matiku)? Já se ještě nesetkal s nikým, kdo by byl absolventem matfyzu a přitom ho někomu vymlouval (ale možná Tě jen dobře znají a z nějakých důvodů si myslí, že by se Ti tu nelíbilo)... :)
většinou matematiku nebo fyziku (jeden profesor z VŠ) a prý jse jim libilo, ale studovali právě učitelství, takže asi nemají srovnání. Jinak my všichni říkají, že jestli nezapadnu u vás, tak už nikde :D :D
PeterBocan
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 10. 2014 13:09
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od PeterBocan »

Som študentom druhého ročníka bc. štúdia FIT ČVUT a čo sa týka praktickosti výuky: je veľmi praktická a stavba predmetov je celkom šikovná - nádväznosť je jasná - stavia sa na vedomostiach z prvého semestra. Celkovo je prvý rok nestíhačka (ale to je subjektívne). Matiky máme (podľa môjho cítenia) málo pritom je ale gró vedieť to proste urobiť a naprogramovať viac-menej "bullet-proof" a "fool-proof" projekt (a ProgTest sa o to postará).

Informácie o predmetoch v jednotlivých semestroch na http://bk.fit.cvut.cz/cz/prehled.html

Osobne sa chystám študovať Teoretickú Informatiku -> Počítačová Bezpečnosť. Ale chcel by som to vedieť aj z toho matematického hľadiska (v matike sa šprtám - v teórii čísel) a tiež neviem čo je/bol by optimálny spôsob štúdia.
Uživatelský avatar
beaver
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 189
Registrován: 2. 2. 2007 09:33
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Bydliště: Praha

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od beaver »

PeterBocan píše:Informácie o predmetoch v jednotlivých semestroch na http://bk.fit.cvut.cz/cz/prehled.html
Prostudoval jsem si doporučené průběhy oborů "Softwarové inženýrství" a "Počítačové inženýrství", což budou asi nejvíc prakticky zaměřené obory a celkem mi připadá, že FIT je mnohem méně prakticky zaměřená škola, než mi do teď všichni vehementně tvrdili. Když to srovnám s obory "Softwarové a datové inženýrství" nebo "Programování a softwarové systémy" na MFF tak mi přijde, že co se týče typového rozložení předmětů, jsou na tom obě školy hodně podobně.

Až bude zase někdo vykřikovat do tmy, že na ČVUT se uči víc prakticky, mohl by si nejdřív udělat srovnání zmíněných oborů ...
Cožpak většina z nás svým způsobem nehledá svou kravičku?
T. Pratchett, z knihy "Kdepak je má kravička"
PeterBocan
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 10. 2014 13:09
Typ studia: Nestuduji MFF UK

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od PeterBocan »

Takto, na papieri všetko vyzerá ináč než v realite. Na druhej strane: súdiť len podľa papiera nie je celkom objektívne. Navyše, neviem jak je to na MFF ale to, čo je v doporučenom priebehu je len minimum (tj. 120 kr.) pritom si treba naložiť ďalšie predmety za 6 semestrov na úspešné zloženie skúšky.

Toť nerieši môj problém, že by som rád študoval Matematiku na MatFyze (Matemat. Metódy Inform. Bezpečnosti) a neviem si dať rady.
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: Náročnost MatFyzu (matika) - dvě VŠ najednou ?

Příspěvek od QZuzka »

PeterBocan píše: Toť nerieši môj problém, že by som rád študoval Matematiku na MatFyze (Matemat. Metódy Inform. Bezpečnosti) a neviem si dať rady.
A jakou radu jako chceš?
Dvě školy najednou zvládnout jdou, vždy je to o tom, proč to chceš a jestli to splní tvé cíle, o tom, co ještě chceš dělat přitom. Ne vždy je to dobrý nápad, ne vždy to je nejlepší cesta, ale pokud se chce, jde to. Matfyz můžeš studovat jako normální řádné sudium (přijímačky, předepsané studijní plány...), v mimořádném (za poplatek, můžeš si zapsat přesně to, co chceš, výsledky případně v budoucnu nechat uznat), zapsáním z jiného VŠ studia (o čemž by ses ale měl informovat spíš na čvut než na UK, jestli ti to umí zařídit), nebo tak, že prostě chodíš na přednášky jako návštěva.
Poslední má výhodu, že to můžeš nezávazně zkusit hned a vyzkoušet si, jak by tě to bavilo a jak dlouho vydržíš chodit na obojí.
Odpovědět

Zpět na „Klubovna“