testovani

df
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 5. 6. 2006 11:55

testovani

Příspěvek od df »

Zdravim,

nemate nekdo nejakou testovaci kucharku?
neco jako if X1 then pouzij Z1-test else if X2 and Y2 then pouzij Z2-test ...

treba ted sem resil jake jsou podminky t-testu a kdy radsi pouzit wilcoxonuv test a dalo mi to docela praci dohledat (resp prelozit)
df
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 5. 6. 2006 11:55

Re: testovani

Příspěvek od df »

jeste si castecne odpovim z toho co jsem uz zjistil:

dvouvyberovy t-test - predpoklady:
* normalita obou rozdelni
* nezavislost porovnavanych vyberu
* shoda rozptylu

naruseni predpokladu normality -> pouzij Wilcoxona
naruseni predpokladu nezavislosti -> pouzij parovy test
naruseni predpokladu shody rozptylu -> pouzij Welchuv test

test shody rozptylu - pomoci F-testu

kdybyste nekdo vedel vic, tak dopiste
idealni kucharka by mela i vzorecky :)
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: testovani

Příspěvek od Tuetschek »

Mne prislo, ze vsechno se da najit treba v poznamkach od s0cketky nebo i ode me (u tech teda az na necitelnost :D), oboji je ve studnici ;) ... je fakt, ze nejaky hezky prehled by mozna neskodil :).

Jinak jak pises "poruseni nezavislosti -> parovy test", tak to podle me neplati uplne doslova ... parovy test je urcen pro pary 2 pozorovani na stejnem objektu (tedy nutne pozorovani zavisla), ale mela by se po parech vztahovat na jeden objekt a hlavne pokud mas 2 skupiny pozorovani, z nichz kazda ma jiny pocet, tak parovy test proste pouzit nejde, ne :roll: ?
Plug 'n' Pray.
df
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 5. 6. 2006 11:55

Re: testovani

Příspěvek od df »

Tuetschek píše:Mne prislo, ze vsechno se da najit treba v poznamkach od s0cketky nebo i ode me (u tech teda az na necitelnost :D), oboji je ve studnici ;) ... je fakt, ze nejaky hezky prehled by mozna neskodil :).

Jinak jak pises "poruseni nezavislosti -> parovy test", tak to podle me neplati uplne doslova ... parovy test je urcen pro pary 2 pozorovani na stejnem objektu (tedy nutne pozorovani zavisla), ale mela by se po parech vztahovat na jeden objekt a hlavne pokud mas 2 skupiny pozorovani, z nichz kazda ma jiny pocet, tak parovy test proste pouzit nejde, ne :roll: ?

presne proto bych potreboval nejaky prehled ;)
mam v tom gulasek a ono se sice dilci informace dohledat daji, ale celkova konzistence je slaba
Odpovědět

Zpět na „MAI061 Metody matematické statistiky“