Zkouška 13.6.2008

Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Zkouška 13.6.2008

Příspěvek od Tuetschek »

Tak vypada to docela podobne jako minuly rok :) ... poznamky z prednasek povoleny, zkouska bylo 5 prikladu:

1. lin. regrese -- odvodit stredni hodnotu a rozptyl ... dobre vedet Gauss-Markovovu vetu a kouzleni s matici H
2. k tomu dodelat rozptyl konkretnich promennych te regrese + nejake intervaly spolehlivosti
3. cviceni na metodu max. verohodnosti a momentovou metodu -- odhadnout parametr obema metodami, nastesti byly stredni hodnota a rozptyl uz predpocitane v zadani, takze se netreba bat brutalnich integralu :)
4. k tomu dopocitat Fisherovou informaci intervalovy odhad
5. testovani hypotez ... bylo potreba zvolit spravny test, oduvodnit ho a spocitat ho, najit spravne alfa v tabulkach (dostali jsme 16 stranek tabulek kvuli tehle jedne hodnote :lol: ) -- na to fakt je potreba kalkulacka ... bez ni by se to dalo asi jen nejak teoreticky okecat, ale ja byl fakt rad, ze ji mam :).

Mno a na ustnim se spis dopocitavaly a opravovaly chyby v pisemkach, nevsimnul jsem si, ze by Dr. Hlavka chtel jeste nejakou teorii navic ... jinak je velice hodny a snazi se pomahat :).

PS: Diky za ty rozptyly na diagonale, fakt se to hodilo ;).
Plug 'n' Pray.
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Re: Zkouška 13.6.2008

Příspěvek od Dawe »

Tak jeste taky moje postrehy - blbe jsem derivoval a dost zmatkoval, takze me to stalo tolik casu, ze jsem moc nestil. Kolega nezminil pozadavky, ktere byly dane na konkretni znamky: Na trojku bylo potreba "alespon taknejak udelat 3. a 5. ukol" na dvojku jeste 1. a 2. a na jednicku vse. Asi nebylo nutnou podminkou mit vse naprosto dobre, kdyz clvek neco blbe spocital ze spravneho postupu, tak se to tolerovalo. Pro 3. ulohu stacilo najit vzorecky podle spravnych nazvu kapitol v poznamkach a do nich pak dosadit. U petky me dostalo, ze se melo testovat neco, co vlastne k testovani moc neni. Zadani bylo: mame aukci a k ni vyvolavaci a skutecne prodejni ceny - logicky ty prodejni ceny jsou vzdy vyssi nez ty vyvolavaci - melo se dokazovat, jestli maji stejnou stredni hodnotu - coz prozradila slecna cvicici az pote co jsem se snazil testovat neco logictejsiho, ale zase dost nelogicky :-) K tem cenam se meli jeste nakreslit histogramy (to pro uplnost).
Nakonec kdyz jsem mel 3 a 5 a skoro nic jineho a jeste s par chybama, tak to se mnou pan Hlavka prodiskutoval a konstatoval, ze lepsi podminku nez na 3 nesplnuju... No hlavne ze to mam, nic lepsiho jsem si nezaslouzil :)
JD
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 11
Registrován: 3. 10. 2006 13:05

Re: Zkouška 13.6.2008

Příspěvek od JD »

Během zkoušky se mi povedlo nepozorovaně ofotit písemku. (Kalkulačka byla povolená a ta moje má v sobě integronavý foťák. :D )
Myslím si, že někdy je důležité znát zadání doslovně.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jinak Hlávka byl na zkoušce moc milý. Přestože jsem v písemce měl docela hodně chyb, tak po ústním zkoušení mi dal jedničku.
Uživatelský avatar
twoflower
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 445
Registrován: 22. 9. 2004 21:07
Typ studia: Informatika Ph.D.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkouška 13.6.2008

Příspěvek od twoflower »

Je tu nekdo, kdo se uci na zkousku a zkousel si priklad 3 a 4 z tehle pisemky? Jak vam to vyslo?

Me trochu mate, ze nikde nevyuziju rozptyl, ktery je soucasti zadani...
qip

Re: Zkouška 13.6.2008

Příspěvek od qip »

Tuetschek píše:Tak vypada to docela podobne jako minuly rok :) ... poznamky z prednasek povoleny, zkouska bylo 5 prikladu:

1. lin. regrese -- odvodit stredni hodnotu a rozptyl ... dobre vedet Gauss-Markovovu vetu a kouzleni s matici H
Prosím tě, mohl bys to trochu rozvést, jestli si to ještě pamatuješ? Ja zrovna na tuhle úlohu koukám jako puk. Ty obrázky od JD mi zrovna nějak nefungují, ale tady je kdyžtak to zadání:

http://img229c.imageshack.us/img229/719 ... 131qx4.jpg

V poznámkách jsem našel Gauss-Markovovu větu a v ní zřejmě tu podstatnou informaci: var Y' = sigma^2 * H

Takže abych spočítal rozptyl Y', tak mám nejdřív spočítat tenhle hnus: H = X * (X^T * X)^(-1) * X^T a pak říct, že rozptyl Y' jsou diagonální prvky tohoto hnusu (neboť sigma^2 = 1)? To asi nebude to "kouzlení s maticí H", o kterém píšeš...

A ta střední hodnota je na obrázku spočítaná dobře?

Díky moc.
Odpovědět

Zpět na „MAI061 Metody matematické statistiky“