Stránka 1 z 1

Skuska 14.6

Napsal: 15. 6. 2007 10:33
od bondoer
Tak ako pozeram tak este nik nedal nase zadanie:

1. klasicka regresia, mne sa ju nechcelo pocitat takze som ju ani necital ;)

2. Klasika MMV - skoda len ze si uz nepamatam tu hustotu :(. Ale pamatam si vysledok Theta = log 1/n (sum) xi takze log vyberovy_prumer_xi. Vysly fakt pekne hodnoty takze nejakeho obrovskeho derivovania upravovania sa fakt nie je treba bat

3. Stredna hodnota z prikladu 2. Stacilo si uvedomit ze to ma Exp rozdelenie a vysledok bol na svete

4. Fisherovku na priklad 2. Ja som mal este dodatocne spravit konfidencni interval pre nu.

5. Urcit konfidencny interval pri posobeni katalyzatoru(alebo niecoho podobneho) na vznik plynu, Xi malo 5 hodnot a Yi malo 7. Docela dost ludi pocitalo aj Statistiku T a potom som zistil ze to nebolo treba :). Mali sme zhodne rozptyly. Tu este bola dodatocna otazka ze aky test by sa pouzil na urcenie shody rozptylov(F-Test). Ja som mal ako bonus ten F-Test spravit a este k nemu spravit konfidencny interval. Tu taky hint. Vzhladom k tomu ze F-Test je Sx^2/Sy^2 ~ Fm-1,n-1. Interval urcim cez Fm-1,n-1(alpha) tak to bude jedna hranica intervalu. Problem je s tou druhou kedze F-Test ma F-rozdelenie takze nemozme predpokladat symtrickost ako pri normalnom rozdeleni. Treba tu pouzit taku fintu a to s otocenim hodnoty tj Fn-1,m-1 a vyslednu hodnotu otocit tiez. cize vysledny konf interval (1/(Fn-1,m-1); Fm-1,n-1)

Povinne priklady boli 2,(3) a 5. vzhladom k tomu ze aj v priklade 2 aj 5 som mal drobne chybicky tak mi daval tie naviac ulohy, v nich som sa tiez na par miestach preklepol... :) ale p. hlavka ked videl ze tam tu chybu nevidim(u konf intervalu fisherovky) tak mi povedal ze nech dam druhu metodu, troska ma nakopol a hned bol spravny vysledok :). Nakoniec som mal za 2 ale kolega co to mal dobre a regresiu tiez vobec nemal mal za 1.

Inac meskal som hodku na pisomku(som si dal slofika ;) ) a za 20-30 minut som nemal co robit, takze pri celkovom case 2 hodiny je to fakt pohodicka :).

uloha 5

Napsal: 25. 6. 2007 11:29
od vencax
Muzes prosim popsat, jaks delal tu 5ku? Nejak nemuzu prijit na to, jak mam spocitat rozptyl rozdilu. Tam je potreba spocist kovarianci. Jenze ty 2 vektory jsou ruzne dlouhe. Tak jak se to potom spocte? DIk

Re: uloha 5

Napsal: 25. 6. 2007 18:59
od bondoer
vencax píše:Muzes prosim popsat, jaks delal tu 5ku? Nejak nemuzu prijit na to, jak mam spocitat rozptyl rozdilu. Tam je potreba spocist kovarianci. Jenze ty 2 vektory jsou ruzne dlouhe. Tak jak se to potom spocte? DIk
no ja uz nemam, poznamky a popradve nic som sa necuil naspamat a tak to aj vyzeralo na skuske(dal otazku, ja som sa pozrrel do papierov a odpovedal :D), ale ked sa pamatam tak u F-Testu nic take nebolo. Ved tam vyuzivas S vypocitane u urceni konf intervalu.

Re: Skuska 14.6

Napsal: 12. 6. 2008 23:52
od Tuetschek
bondoer píše:5. Urcit konfidencny interval pri posobeni katalyzatoru(alebo niecoho podobneho) na vznik plynu, Xi malo 5 hodnot a Yi malo 7. Docela dost ludi pocitalo aj Statistiku T a potom som zistil ze to nebolo treba :). Mali sme zhodne rozptyly. Tu este bola dodatocna otazka ze aky test by sa pouzil na urcenie shody rozptylov(F-Test). Ja som mal ako bonus ten F-Test spravit a este k nemu spravit konfidencny interval. Tu taky hint. Vzhladom k tomu ze F-Test je Sx^2/Sy^2 ~ Fm-1,n-1. Interval urcim cez Fm-1,n-1(alpha) tak to bude jedna hranica intervalu. Problem je s tou druhou kedze F-Test ma F-rozdelenie takze nemozme predpokladat symtrickost ako pri normalnom rozdeleni. Treba tu pouzit taku fintu a to s otocenim hodnoty tj Fn-1,m-1 a vyslednu hodnotu otocit tiez. cize vysledny konf interval (1/(Fn-1,m-1); Fm-1,n-1)
Nestacilo by pro ten konfidencni interval napsat neco jako "od Fm-1,n-1;alpha do Fm-1,n-1;1-alpha" ?