Skuska 8.6.

Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Tuetschek »

Machus píše:no mně teda vyšla druhá derivace jako sum( 2/theta^2 - 6*(xi/theta^4) ) -> podle toho fisher vzorce jsem tam hodil mínus (takže se to obrátilo) a sumu prohodil takto -2*sum1 / theta^2 + 6*( sum_xi / theta^4 ) ... Pak by se to asi mělo zjednodušit na -2n/theta^2 + 6*(theta^2 *n) / theta^4 .... pak úpravy a ten můj výsledek výše.... Opravte mě jestli se mýlím, hlavně v tom dosazení a šiftu těch sum...
Aha ... ja to celou dobu derivoval a upravoval tak, ze jsem theta^2 povazoval za nejake "y" a pak to zpetne dosazoval ... zjevne u prvni derivace to funguje, ale u druhe uz moc ne-e :(. Ta derivace je potom spravne, ale nechapu, jak zjistis, ze E(sum xi) = theta^2 * n?
Plug 'n' Pray.
Návštěvník

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Návštěvník »

vlk^0R píše:Zaujima ma, co si dosadil za E(sum(xi))... pretoze mne to vyslo: -2n/theta^2 + 6*(theta *n) / theta^4 (kedze som n*theta).
Aha, takže se za Esumxi má dosazovat 2*theta?... Smím se zeptat proč (já to v poznámkách nenašel)... a pač jsem nevěděl co, tak jsem tam dosadil vyjádření té sumy z odhadu, ale to bylo asi špatně...
Korchy

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Korchy »

Mohli byste se tedy sim pak dále k tomu čtvrtému příkladu rozepsat?... :) Mně je to jasné do té Esuma... co se tam pak dosazuje?... Když pak jdu dál, tak výsledné rozdělení co výjde bude (theta, 1/Fn)? A co je asi zajímavější (a určitě jednoduchý, ale tak nějak nevim :D) jakej z toho pak bude interval.... Když jsem to theta odhadoval, použije se ta metoda s sigma známé nebo neznámé?... Kdyby to taky někdo napsal, abych měl jasno byl bych vděčen...

Případně pro rychlejší komunikaci můj skype je Korchy :)
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Tuetschek »

Ted mi to dosazeni n* theta^2 prijde skoro i srozumitelne, je to vyjadreni sumy xi z toho odhadu theta ... ale muze se tohle udelat? Nemel bych si spocitat presnou stredni hodnotu pro xi podle vzorce z hustoty? Pak by to davalo int x*f(x) dx, tedy hroznej humus ... neumim ho spocitat :cry: .
Plug 'n' Pray.
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Tuetschek »

Korchy píše:Mně je to jasné do té Esuma... co se tam pak dosazuje?
Hm tak takovych je nas tu asi vic :D.
Korchy píše:Když pak jdu dál, tak výsledné rozdělení co výjde bude (theta, 1/Fn)?
Nemelo by to byt N(theta, 1/(sqrt(n)Fn))?
Korchy píše:A co je asi zajímavější (a určitě jednoduchý, ale tak nějak nevim :D) jakej z toho pak bude interval....
No tady vyjdes primo z toho rozdeleni, takze interval by mel byt (theta +- u_{1-alpha/2} * 1/(sqrt(n)Fn))), kde u je kvantilova funkce standardniho normalniho rozdeleni ... aspon takhle to je v poznamkach v te tabulce.
Korchy píše:Když jsem to theta odhadoval, použije se ta metoda s sigma známé nebo neznámé?... Kdyby to taky někdo napsal, abych měl jasno byl bych vděčen...
Tady se snad na rozptyl nehledi, ne? Ten mi dava prave ta Fisherova tentononc? Tohle se resi jenom kdyz delam odhad u neceho, o cem vim, ze to ma normalni rozdeleni, ne?
Plug 'n' Pray.
Korchy

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Korchy »

Tuetschek píše:Nemelo by to byt N(theta, 1/(sqrt(n)Fn))?
Proč ta odmocnina?
Tuetschek píše:No tady vyjdes primo z toho rozdeleni, takze interval by mel byt (theta +- u_{1-alpha/2} * 1/(sqrt(n)Fn))), kde u je kvantilova funkce standardniho normalniho rozdeleni ... aspon takhle to je v poznamkach v te tabulce.
Výborně díky :)
Korchy píše:Tady se snad na rozptyl nehledi, ne? Ten mi dava prave ta Fisherova tentononc? Tohle se resi jenom kdyz delam odhad u neceho, o cem vim, ze to ma normalni rozdeleni, ne?
Asi ano, díky za osvětlení :)
Korchy

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Korchy »

Tuetschek píše:Ted mi to dosazeni n* theta^2 prijde skoro i srozumitelne, je to vyjadreni sumy xi z toho odhadu theta ... ale muze se tohle udelat? Nemel bych si spocitat presnou stredni hodnotu pro xi podle vzorce z hustoty? Pak by to davalo int x*f(x) dx, tedy hroznej humus ... neumim ho spocitat :cry: .
No mně se to zdálo právě taky srozumitelné... Ten integrál jde spočítat přes per partes a výjde asi -x*e^(-x/theta^2) - theta^2 * e^(-x/theta^2) tedy zjednodušeně -e^(-x/theta^2) * (x+theta^2) -> ale co bože s touhle hrůzou by se dál dělalo?
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Tuetschek »

Korchy píše:
Tuetschek píše:Nemelo by to byt N(theta, 1/(sqrt(n)Fn))?
Proč ta odmocnina?
Aah sakra, omlouvam se, odmocnina ma byt jen u toho intervalu ... jsem si nejak popletl svy zapisky. Diky :).

Jo a u toho konfidencniho intervalu by melo byt v odmocnine i Fn, teda jako nevim proc, ale mam to tak v poznamkach :(.
Plug 'n' Pray.
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Tuetschek »

Korchy píše:No mně se to zdálo právě taky srozumitelné... Ten integrál jde spočítat přes per partes a výjde asi -x*e^(-x/theta^2) - theta^2 * e^(-x/theta^2) tedy zjednodušeně -e^(-x/theta^2) * (x+theta^2) -> ale co bože s touhle hrůzou by se dál dělalo?
Jsem si musel pujcit bratra, aby mi to spocital :D ... ale taky nevim, co bych jako s tim dal mel delat ... jako spocitat tomu limity v nekonecnech, odecist je, vynasobit n a dosadit do toho vzorce? Vzdyt to mozna ani nejde, ne?
Plug 'n' Pray.
Korchy

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Korchy »

Tuetschek píše:Jsem si musel pujcit bratra, aby mi to spocital :D ... ale taky nevim, co bych jako s tim dal mel delat ... jako spocitat tomu limity v nekonecnech, odecist je, vynasobit n a dosadit do toho vzorce? Vzdyt to mozna ani nejde, ne?
Eh fujho :)

Jinak jak přesně bude vyzerat teda ten interval?... to rozdělení by myslím dle mých zápisků (ze studnice :D) mělo být N(theta,1/Fn) a ten interval tedy (theta+-u(1-alfa/2)*sigma/sqrt(n)), kde sigma je sqrt(1/Fn) ???? Alespoň tak to vychází, dle zápisků baj studnice :)
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Tuetschek »

Korchy píše:Jinak jak přesně bude vyzerat teda ten interval?... to rozdělení by myslím dle mých zápisků (ze studnice :D) mělo být N(theta,1/Fn) a ten interval tedy (theta+-u(1-alfa/2)*sigma/sqrt(n)), kde sigma je sqrt(1/Fn) ???? Alespoň tak to vychází, dle zápisků baj studnice :)
Podle zapisku baj me a baj s0cketka z letoska, tedy tak, jak to Hlavka maloval na tabuli, je pro odhad pomoci MLE interval (theta +- u_{1-(alpha/2)}* 1/sqrt(n*Fn)) ... se podivej do studnice do INCOMING, jsou tam nahrany oboje zapisky ... ale proc to tak je, nemam paru :(.
Plug 'n' Pray.
Korchy

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Korchy »

Tuetschek píše:
Korchy píše:Jinak jak přesně bude vyzerat teda ten interval?... to rozdělení by myslím dle mých zápisků (ze studnice :D) mělo být N(theta,1/Fn) a ten interval tedy (theta+-u(1-alfa/2)*sigma/sqrt(n)), kde sigma je sqrt(1/Fn) ???? Alespoň tak to vychází, dle zápisků baj studnice :)
Podle zapisku baj me a baj s0cketka z letoska, tedy tak, jak to Hlavka maloval na tabuli, je pro odhad pomoci MLE interval (theta +- u_{1-(alpha/2)}* 1/sqrt(n*Fn)) ... se podivej do studnice do INCOMING, jsou tam nahrany oboje zapisky ... ale proc to tak je, nemam paru :(.
No, ale to je přesně to co jsem napsal :) Si za sigma dosaď :) Mno nic, pokud vymyslíte jak dál s tou 4kou (tedy jako nahradit) za ti Esumxi, tak to sem pak napište... Zejtra jdu na zkoušku a pač dojíždím z Pcí, tak musím vstávat v 4:30, což je fakt krása sama o sobě, takže mažu spát :) Případně se zejtra na zkoušce potkáme :)
Uživatelský avatar
Tuetschek
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 657
Registrován: 15. 6. 2005 13:54
Typ studia: Nestuduji ale učím na MFF
Kontaktovat uživatele:

Re: Skuska 8.6.

Příspěvek od Tuetschek »

Korchy píše:Zejtra jdu na zkoušku a pač dojíždím z Pcí, tak musím vstávat v 4:30, což je fakt krása sama o sobě, takže mažu spát :) Případně se zejtra na zkoušce potkáme :)
Scheissse, ja si ted vsim ze je to v Karline a jeste od 8 ... to ten patek trinactyho pekne zacina, se ani nevyspim :(.
Plug 'n' Pray.
Odpovědět

Zpět na „MAI061 Metody matematické statistiky“