Zk 22.1.2018 - Barták

Přednáška podává přehled o technikách programování s omezujícími podmínkami. Zaměřena je na algoritmy splňování podmínek a na problematiku řešení příliš omezených systémů podmínek. Zabývá se také praktickým využitím omezujících podmínek při řešení reálných problémů.
pepelik

Zk 22.1.2018 - Barták

Příspěvek od pepelik »

Pohodová zkouška. Dostala jsem na papíře vytištěnou otázku týkající se "vyšších" konzistenčních technik. Něco ve stylu: Napište princip konzistečních technik, definice a vlastnosti (uvažujte ty konzistence, které jsou zajímavější než AC, DC). Napište vztahy mezi nimi.

Definic jsem měla asi 7 (počítám li zvlášť strong verze), plus princip a pár vlastností jako (k,1)-konzistence vyškrtává k-tice, (1,k)-konzistence jen proškrtává domény, pak nějaké hodně jednoduché implikace jako strong k-konzistence implikuje k'-konz. pro k'<=k; k-konzistence = (k-1,1)kozistence; obrázek protipříkladu že k-konz. neimplikuje (k-1)-konz.; singleton A-konzistence implikuje A-konzistenci.

Jakmile člověk má přípravu napsanou, běžte za ním a zeptejte se ho, zda chce vědět ještě něco dalšího.

Ač mi připadalo, že v zadání otázky to nebylo, upřesnil, že chtěl ještě znění (a důkaz) věty týkající se existence řešení, pokud je splněná k-konzistence.

Tak jsem si napsala znění věty (plus přihodila z nudy při čekání ještě tvrzení o tom, kdy stačí Backtrack-free algoritmus), důkaz mu řekla ústně.

Ještě přihodil otázku na DAC.
Mějme nějaké uspořádání proměnných.
Ptal se zda platí: Když UDĚLÁME DAC v jednom směru a potom ho UDĚLÁME v druhém směru, bude to AC?
NE a já odpověděla automaticky ano. :D
Přidal druhý dotaz: Když to BUDE DAC v jednom směru a bude to DAC i v druhém směru, bude to AC?
Tady je odpověď ANO, snad je to jasné ze zvýrazněných slov ve větách. Ale v prvním to neplatí, protože se může stát, že se to UDĚLÁNÍ DACu musí udělat víckrát, když jsem ty otázky slyšela jen ústně, tak jsem si toho samosebou vůbec nevšimla jak se liší.

Tak jsem ještě nakreslila protipříklad k té první a odešla jsem v pohodě s jedničkou.

Pozorování: pokud vám nabídne nerozhodnou známku mezi 1 a 2. Chtějte 1. Přidá vám otázku, která je fakt jednoduchá ;-) Resp. pokud ho přesvědčíte, že máte na 1-2, tak vám položí otázku, kterou určitě umíte odpovědět.
Odpovědět

Zpět na „OPT042 Programování s omezujícími podmínkami“